خط تولید زغال فشرده

خط تولید زغال فشرده

با سلام خدمت شما کاربران ماشین سازی متحدان
در این مقاله قصد داریم ۰ تا ۱۰۰ راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده را به شما عزیزان بگویم و شما را با صنعت تولید زغال فشرده به صورت کامل آشنا کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

امروزه تولید زغال یک صنعت جدید در کشورهای خاورمیانه به حساب می‌آید و دارای بازار خرید و فروش خوبی بوده و از آن دسته از شغل‌های پردرآمد در کشور می‌باشد. تولید زغال از قدیم سود زیادی داشته است. یکی از مزایای تولید زغال فشرده؛ علت فراوانی مواد اولیه مثل خاک اره است که در کارگاه‌ها چوب‌بری و مبلمان چوبی با هزینه بسیار مناسب و ارزان خریداری شده سپس به کارخانه‌های تولید زغال منتقل می‌گردد.

خط تولید زغال فشرده به دو روش صنعتی و سنتی می‌باشد. در روش سنتی: متریال ما چوب و فضای کوره اتاق کاهگِلی است و در روش صنعتی: با استفاده از کوره صنعتی برای راه‌اندازی خط تولید زغال، به دستگاه تولید زغال که با پیشرفت تکنولوژی تولید شده است، نیاز داریم. مواد اولیه کارگاه‌های تولید زغال صنعتی از ۴ ماده خاک اره، پوست گردو، پوست بادام و خاکه زغال تشکیل می‌شود.

اگر قصد ورود به خط تولید زغال فشرده را دارید بهتر است با آگاهی اقدام کنید. شما می‌توانید برای راه‌اندازی خط تولید صنعتی و خرید دستگاه که جلوتر با این موارد بیشتر آشنا می‌شوید، با مشاوران و کارشناسان ما در ماشین سازی متحدان در ارتباط باشید.

زغال فشرده چیه؟

قبل از شروع بهتر بدانید که زغال فشرده چیست؟ زغالی که به زغال چینی معروف است، رایج‌ترین نوع بریکت سوختنی است که با گرد و غبار چوب یا خاک اره در خط تولید زغال فشرده تولید و عرضه بازار می‌شود.

زغال فشرده (دستگاه بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک اره، تراشه چوب و زغال سنگ نارس می‌باشد.

نحوه تولید زغال چگونه است؟

برای تولید زغال فشرده نیاز به راه‌اندازی خط تولید با تجهیزات با کیفیت و دستگاه‌های مناسب دارید. در فرآیندی خاک اره تبدیل به بریکت می‌شود ( یعنی خاک اره با دیگر مواد ترکیب شده و در قالب فشرده قرار می‌گیرد، که بعد به شکل مستطیل می‌شود. ) سپس از مرحله تولید وارد کوره شده و در آنجا به ماده هموژن ( عملیاتی که در آن خواص فیزیکی ماده به کربن خالص تبدیل می‌شود. ) و در آخر این فرآیند زغال به وجود می‌آید که بعد با بسته‌بندی با بازار انتقال می‌یابد.

بیشتر بخوانید:   دستگاه زغال ساز چینی

تماشای ویدیو تولید زغال با خاک اره

 

 

امروز کشور ایران بهترین جایگاه برای تولید و راه‌اندازی زغال فشرده دارا می‌باشد. هم از نظر دسترسی به مواد اولیه فراوان و هم در خاورمیانه پایگاه انرژی مواد سوختنی بوده که زغال به سهولت به کشورهای حوزه خلیج فارس و به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

اگر تصمیم به راه‌اندازی کارگاه زغال برای خود گرفته‌اید، تا به سود فراوانی برسید باید این را بدانید در این شغل مستلزم تولید زغال با کیفیت باید ‌باشید و تولید زغال باکیفیت از طریق راه‌اندازی خط تولید زغال با تجهیزات و دستگاه‌های مناسب میسّر می‌باشد.

انواع دستگاه زغال فشرده

دستگاه اِکسترودر هیبریدی دوبل:

دستگاه زغال ساز با خاک اره
معرفی کامل دستگاه اِکسترودر ذغال

از مهمترین دستگاه‌های بخش راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده، دستگاه هیبریدی می‌باشد. تولید بریکت با مرغوبیت بالا، مطلوب یا ضعیف از عملکرد دستگاه اکسترودر می‌باشد. دستگاه اکسترودر هیبریدی دوبل یکی از ماشین آلات صنعتی که به عنوان هسته مرکزی خط تولید زغال فشرده شناخته شده است. دستگاه اکسترودر برای تولید زغال فشرده از مواد اولیه می‌باشد. دستگاه بریکت ساز یا اکسترودر زغال یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده به حساب می‌آید.

کوره زغال:

به منظور تولید زغال فشرده می‌توانید از دستگاه تولید زغال فشرده استفاده بکنید، شما می‌توانید برای خود خط تولید کوره زغال را راه‌اندازی کنید و با توجه به درخواست‌های بالای بازار برای عرضه این موضوع، شرایط فروش بسیار مناسبی را خواهید داشت. به دستگاه‌های تولید زغال فشرده، کوره جداره‌ای نیز گفته می‌شود و با استفاده از کوره جداره‌ای می‌توان زغال‌های مخصوص کبابی یا قلیانی را تولید و عرضه بازار کرد.

دستگاه خشک‌کن یا سَرند:

دستگاه خشک‌کن یکی از دستگاه‌هایی است که در خط تولید زغال فشرده استفاده می‌شود. از این دستگاه برای از بین رفتن رطوبت مواد وارد شده به دستگاه تولید می‌شود، که با گذاشتن از سَرند (صافی) با دستگاه قابل تنظیم میزان حجم ورودی مواد وارد لوله‌های سینوسی شده و با گردش در لوله‌های سینوسی به میزان رطوبت مورد نظر بین ۴ الی ۸ درصد می‌رسد و با ورود سیکلون در آن جمع می‌شود تا برای استفاده در اکسترودر از آن خارج شود.

بیشتر بخوانید:   چرا جوانان از کارآفرین شدن ترس دارند؟

دستگاه‌های دیگری هم هستند که در خط تولید زغال فشرده استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها و تجهیزات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دستگاه خردکُن
 • دستگاه اَلک یا سَرند
 • دستگاه مخزن گرمکن حرارتی و گرمایشی
 • دستگاه خشک‌کن به همراه بیست متر لوله آهنی
 • دستگاه مکنده توربینی ۱۲ پره
 • دستگاه سیکلن گُریز از مرکز
 • دستگاه میکسر ۱۲ پره
 • دستگاه اِکسترودر یا فشرده سازی
 • کوره صنعتی چهارجداره فیلتردار، چهار منظوره: بریکت، کبابی، لیمو و خشک‌کن
 • فیلتر مادر کاهنده دود

در خط تولید زغال فشرده عمل فشرده‌سازی بر حسب نوع و اندازه ماده اولیه، نوع محصول موردنظر و یک فرآیند تولید اندازه‌گیری می‌شود. اگر ماده خام موردنظر خاک‌اره یا براده چوب باشد، لینگنین چوب ( یکی از ترکیبات اصلی تمام گیاهان آوندی ) تحت فشار زیاد که با افزایش دما نیز همراه است، آزاد شده و موادی را که قرار است فشرده یا بریکت شوند را به هم می‌چسباند.

در طی فشردن مواد، دما به قدر کافی افزایش می‌یابد تا از مواد اولیه (خاک اره) هم جوشی یا مواد چسبنده مختلفی آزاد شود. در انجام موفقیت‌آمیز این فرآیند مقدار رطوبت مواد خام باید حداقل ۱۰% باشد. به این نکته توجه کنید که دمای بالا سبب تبخیر رطوبت در مواد خام می‌شود و در رطوبت‌های بالا نیز ممکن است بخار داغ زیاد تولید و خروج آن از سیلندر باعث اِنبساط و تخریب بریکوت شود. در خط تولید زغال فشرده باید تمامی این مراحل حفظ شود.

بارگیری دستگاه هیبرید (تیرماه – ۱۴۰۰)

فرآیند تولید زغال فشرده

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟
هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟

بعد از تولید بریکت، نوبت به پخت در کوره می‌شود. در چند سال دو نوع کوره مورد استفاده قرار می‌گیرد. (سنتی – صنعتی) . به جرأت می‌توان گفت: که کوره‌های صنعتی در کارگاه‌های تولید زغال کارآیی خوبی را ندارند و به همین دلیل ما فقط این نوع کوره را به مشتریان پیشنهاد می‌کنیم.

۲ دلیل که نباید دیگر از کوره‌های صنعتی استفاده کرد: ۱- فرآیند پخت کامل زغال در کوره صنعتی صورت نمی‌گیرد و در واقع به صورت نیم‌پُخت از کوره خارج می‌شود. ۲٫ پخت زغال در کوره صنعتی بوی نامطبوعی در قلیان به وجود می‌آورد و هزینه ساخت یک کوره صنعتی از ۸ الی ۱۵ میلیون تومان می‌باشد. در حالیکه ساخت کوره سنتی بسیار به صرفه‌تر می‌باشد و با آجر و گِل ساخته می‌شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت دستگاه زغال‌ساز فشرده با ما تماس بگیرید.

مزایای تولید زغال فشرده

 • با استفاده از زغال فشرده بسیاری از هزینه‌های مصرف انرژی را پایین خواهید آورد.
 • زغال فشرده هیچ سولفور و یا گاز خطرناکی را اِنتشار نمی‌دهد.
 • به دلیل فشرده‌سازی و متراکم کردن این ماده در خط تولید زغال فشرده حدود ۹۰ درصد از پسماندها کاهش پیدا می‌کند.
 • رطوبت پایین این ماده باعث می‌شود تا سوخت بیشتر و بهتری انجام گیرد.
 • زغال فشرده در هنگام تماس یا کار با مواد دیگر خاصیت خورندگی ندارد.
 • خط تولید زغال فشرده، زغال‌های فشرده‌ایی را تولید می‌کند که کمترین دود را در هنگام سوختن داشته باشند.
بیشتر بخوانید:   معرفی ۵ کاربرد منحصربه فرد زغال در زندگی روزمره

تولید زغال فشرده

از پرس کردن خاک اره با حرارتی بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ درجه، بریکت‌ها یا اصطلاحاً شمش‌های زغال حاصل می‌شود. روند تولید این زغال همانند تولید زغال سنتی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. از جمله موارد استفاده در خط تولید زغال فشرده (زغال چوب) را می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • منبع انرژی برای گرما و پخت و پز
 • ساخت ماسک ضد گاز
 • استفاده از آثار هنری (طراحی و پورتره)
 • مصارف دارویی (به صورت قرص و یا پودر)

روند تولید زغال فشرده

روند تولید زغال فشرده که با ۴ مرحله زیر صورت می‌گیرد.

 1. خشک کن: در خط تولید زغال فشرده خاک‌اره‌ی حاصل از دستگاه در این خشک‌کن ریخته می‌شوند. این دستگاه از لوله‌های متناوب تشکیل شده است که هوای گرم در داخل آن‌ها جریان دارد. گذر از این مرحله باعث خشک شدن کامل خاک‌اره می‌شود.
 2. سیکلون: در قسمت انتهایی خشک‌کن یک مخزن مخروطی شکل وجود دارد. بعد از خشک شدن خاک اره‌های گذرنده از لوله‌های خشک‌کن، در این مخزن جمع می‌شوند و آماده پرس‌شدن می‌شوند.
 3. اِکسترودر: در خط تولید زغال فشرده برای پرس کردن خاک اره مرحله قبل و تبدیل به بریکت کردن آنها به این دستگاه تعلق می‌گیرد.
 4. کوره: به منظور پخت زغال که در دو نوع صنعتی و سنتی صورت می‌گیرد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا ۰ تا ۱۰۰ راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده را به شما به زبانی ساده بگوییم. صنعت زغال فشرده یک صنعت خوب و پردرآمدی است و اگر شما عزیزان علاقه‌مند به این صنعت شده‌اید، این را بدانید که ما در کنار شما هستیم تا شما را به رویاهایتان برسانیم. سوالات، نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

46 دیدگاه دربارهٔ «خط تولید زغال فشرده»

 1. بازتاب: مصطفی

 2. سلام وقتتون بخیر
  من و همسر ساکن شهر خوزستان هستیم. و هردو کارمند هستیم. یکسالی است که همسرم به شدت به فکر راه اندازی خط تولید زغال فشرده افتاده است.
  شما که کارتون این است و تجربیات زیادی دارید به نظرتون کار خوبی هست که همسرم کارمندی رو بی خیال شود و خود شروع کسب و کار خودش کند؟
  ممنونم از سایت خوبیتون

  1. مهندس سعید محمدیان

   درود بر شما
   خانم میرزایی از شما سپاسگزاریم که ما را انتخاب کرده‌اید. اول باید بگم که داشتن کسب و کار شخصی برای خودتون صدها برابر از کار کردن پیش دولت یا کسی دیگه بهتر است.
   برای مشاوره هم با ما تماس بگیرید.

 3. سام علیک
  می خواستم بدونم با ۳۰۰ میلیون میشه کارگاه تولید زغال را راه اندازی کرد و اینکه این سرمایه من بعد چه مدتی بهم بر میگرده.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *