۱۰ دلیل رفتن مشتریان و روش‌های جلوگیری از آن

با توجه به ماهیت کسب‌و‌کار و تعداد مشتریان گاهی اثری که رفتن حتی یکی از آن‌ها بر کسب‌و‌کارمان می‌گذارد؛ بسیار مُخَرب است. مهم نیست کسب‌و‌کارتان تا چه حد از هر مشتری سود می‌برد اما به نفع‌تان است نرخ حفظ مشتریان را به حداکثر برسانید. در این مطلب به دلایل مهم رفتن خریداران زغال فشرده می‌پردازیم. با توجه به تجربیات و تحقیقات خود می‌توانیم 10 دلیل رفتن مشتریان و روش‌های جلوگیری از آن را توضیح داده و چند روش خوب برای جلوگیری از آن‌ها پیشنهاد دهم: (تا انتهای مقاله با ما همراه باشید)

بودجه

گاهی بودجه کسب‌و‌کار به پایان می‌رسد یا مجبور بر این می‌شود که خدمات فرعی‌اش را حذف کند تا بودجه را به موارد مهم‌تر اختصاص دهد. حل این مشکل دشوار است، اما چند گزینه دارید. مؤثرترین راهکار مصالحه با مشتری برای پرداخت مبلغ کمتر در ازای خدمات محدودتر است. در این حالت، باز هم ضرر می‌کنید، اما حداقل مشتری را حفظ می‌کنید که از هر موضوعی در کسب‌و‌کارتان مهم‌تر است.

اعتماد

اعتماد عامل بسیار مهمی در حفظ مشتریان است؛ (علی‌الخصوص مشتریان زغال فشرده). اگر احساس کنند صادق و روراست نیستید، ارزش کارتان را زیر سؤال می‌برند و حمایت‌شان را دریغ می‌کنند. فقط یک راه برای جلوگیری از رفتن آن‌ها وجود دارد؛ اینکه همیشه از ابتدای رابطه و تا حد ممکن صادق و روراست باشید. صادق و روراست باشید، حتی اگر گفتن حقیقت دشوار باشد.

ارزش

اگر مشتری ارزش عینی یا بازگشت سرمایه‌اش را در محصولات و خدمات شما نبیند، دیگر سراغ‌تان نمی‌آید. محاسبه و تائید بازگشت سرمایه وظیفه مشتری نیست؛ بلکه وظیفه شخص خود شماست! بنابراین، وقت بگذارید و ارزشی که ارائه می‌دهید را به مشتری نشان دهید. اگر می‌خواهید حس مثبت مشتری نسبت به خود را همیشه حفظ نمائید، به مشتری‌تان ارزش و بها بدهید.

نیازها

گاهی، مشتری نیاز به تغییر دارد. شاید دیگر به کالای شما نیازی نداشته باشد یا برای خرید محصول شما که قبلا این معامله را با شما انجام می‌داد، حالا دیگر کسی دیگر را جایگزین شما کرده است. متاسفانه راه‌حل ساده‌ای برای این مشکل وجود ندارد. نمی‌توانید نیازهای مشتریان را تغییر دهید. فقط می‌توانید گزینه‌های خدماتی سازگار با دیدگاه، اهداف و ساختار کاری جدیدشان ارائه دهید.

جهش تولید با مشارکت مردم

 

سیاست

معمولاً وقتی یک نفر در مجموعه مشتری از ارتباط با شما هیجان‌زده و خوشحال است، اما تصمیم‌گیرنده ارشدتر از آن راضی نیست و با مشکل مواجه می‌شوید. سیاست‌های داخلی بدون اینکه تقصیری متوجه شما باشد می‌تواند رابطه را خراب کند. بنابراین، نهایت تلاش خود را برای ایجاد ارتباط با سطوح مختلف مجموعه مشتری انجام دهید.

پرسنل

شاید مشتری با مدیر یا کارمند خاصی در تیم شما در ارتباط باشد و جابجایی یا ارتقا آن کارمند موجب از دست دادن مشتری شود. بهترین راه‌حل این مشکل جابه‌جایی‌ها و آموزش هماهنگ کارکنان کارگاه تا حدی است که نوسانات در چنین شرایطی را کاهش دهد.

بی‌علاقه‌گی

وقتی خریداران خدمات دریافتی را مرور می‌کنند، یک واکنش احساسی باعث وفاداری آن‌ها به برندتان می‌شود. با این وجود، عدم این احساس باعث می‌شود از خود بپرسند چرا مبلغی برای خدمات‌تان هزینه کرده‌اند. پس با تزریق بیشتر احساسات مثبت در معاملات روزانه، با این بی‌علاقه‌گی مقابله کنید. سوپرایزهای کوچک ارائه کرده و صمیمیت‌های شخصی ایجاد نمایید.

شکست

شکست یا خرابکاری در یک پروژه بزرگ می‌تواند بهانه‌ای برای رفتن مشتری باشد، با اعتراف به اشتباه این احتمال را همیشه کاهش دهید. برای جبران همه خسارات احتمالی که در طول فرآیند ایجاد کرده‌اید، سخت کار کنید.

غفلت

مشتریان برای اینکه احساس کنند به کسب‌و‌کارشان احترام می‌گذارید، به توجه دائم نیاز دارند و این کار مجموعه‌شان با شما را مستحکم می‌کند. اگر در زمینه ایجاد ارتباط به اندازه کافی پویا نیستید یا روابط شخصی کافی با مشتری ندارید، شاید فکر کنند آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اید. برای بیشتر ماندن در ذهن مشتریانتان سخت کار کنید.

رقابت

روراست باشید. شما تنها تامین‌کننده شهر نیستید و شاید رقبا خدماتی مشابه را با قیمت کمتر یا خدمات بهتر را با قیمت مشابه ارائه دهند. اگر مشتری از وجود رقیبی آگاه شود که قیمت یا عملکردی بهتر از شما دارد او را از دست می‌دهید؛ بنابراین، به نفع‌تان است تحقیقات پویایی درباره رقبا انجام دهید و با این رفتن‌های احتمالی مقابله نمایید.

با توجه به جایگاهی که میان رقباء دارید، نقاط ضعف‌تان را بروز ندهید؛ حتی اگر مطمئن هستید، از نقاط قوت خود به بهترین نحو استفاده کرده‌اید. مشتریان وقتی مشارکت ارزشمندی با شما داشته باشند بدون دلیل موجه ترک‌تان نمی‌کنند. فهمیدن دلیل روانی رفتن مشتری و تلاش پویا برای کاهش خطرات موجود در همه حوزه‌های خطرساز را به کسب‌و‌کارتان بدهکارید.

راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در قم
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در ورامین
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در گرمسار
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در اسلامشهر
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

توصیه‌هایی برای موفقیت در تولید زغال فشرده

 

کیفیت و خدمات خوب: همواره محصولی باکیفیت تولید کنید؛ بدین منظور دستگاه‌ها، مواد اولیه و روش تولید شما باید باکیفیت باشد.

شناسایی بازار هدف: در هر شغلی باید بازار هدف خود را شناسایی کنید و از بازاریاب‌ها و مدیران باتجربه در این کار استفاده کنید. هدفمندی در بازار از رمزهای موفقیت است.

تبلیغات قوی: تبلیغات در هر کسب‌و‌کاری از مهم‌ترین موارد برای موفقیت است. از شیوه‌های نوین و متنوع تبلیغات استفاده کنید تا محصول شما شناخته شود.

رقابت سالم: رقابت سالم می‌تواند موجب پیشرفت شما شود، بنابراین رقبای خود را بشناسید و سعی کنید همواره طی رقابت سالم، خدمات خود را بیشتر کنید.

تلاش در پیشرفت: هیچ‌گاه از بالابردن سطح کیفیت و خدمات خود، و همچنین برای ایده‌های کاربردی بیشتر دست نکشید. همیشه جای پیشرفت وجود دارد تلاش کنید تا بازار خود را گسترده‌تر کنید.

اِستراتژی شما برای حفظ مشتریان بی‌نقص نیست و قرار هم نیست باشد. رفتن مشتریان جزئی از همه کسب‌و‌کارها است، اما برای حداکثر کردن درآمد و سود و راضی نگه‌داشتن خریداران باید آن را تا حد ممکن کاهش دهید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با 10 دلیل رفتن مشتریان و روش‌های جلوگیری از آن آشنا کنیم. امیدواریم که از خواندن این مطالب نهایت استفاده را ببرید و کسب‌و‌کاری پرسود برای خود بسازید.

حال شما بگویید: چقدر سابقه فعالیت در تولید زغال فشرده دارید؟ آیا شما هم به دلایلی که در این مطلب گفته شد، مشتری را از دست داده‌اید؟ برای کاهش از دست رفتن مشتریان چه اقداماتی را انجام می‌دهید؟ به نظر شما رقیبی که قیمت پایین زغال را به مشتری می‌دهد، با او باید چه کرد؟ نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اِشتراک بگذارید.

5 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ دلیل رفتن مشتریان و روش‌های جلوگیری از آن»

  1. هر ده دلیل که نام بردید جای تامل داره. خصوصاً برای کسب و کارهایی که الان دارن سنتی کار می‌کنن. من از همه نکات و راهنمای‌هاتون سعی می‌کنم برای کسب و کارم استفاده کنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا