منوی دسته بندی

۱۰ دلیل رفتن مشتریان و روش‌های جلوگیری از آن

۱۰ دلیل رفتن مشتریان و روش های جلوگیری از آن

با توجه به ماهیت کسب‌و‌کار و تعداد مشتریان گاهی اثری که رفتن حتی یکی از آن‌ها بر کارگاه‌مان می‌گذارد؛ بسیار مُخرب است. مهم نیست کسب‌و‌کارتان تا چه حد از هر مشتری سود می‌برد، اما به نفع‌تان است نرخ حفظ مشتریان را به حداکثر برسانید.

در این مقاله به دلایل مهم رفتن خریداران زغال فشرده می‌پردازیم. با توجه به تجربیات و تحقیقات خود می‌توانیم 10دلیل اصلی مشتریان برای ترک فروشندگان را توضیح داده و چند روش خوب برای جلوگیری از آن‌ها پیشنهاد دهم:

( تا انتهای مقاله با ما همراه باشید 😊 )

دلیل اول: بودجه

گاهی بودجه کسب‌و‌کار به پایان می‌رسد یا مجبور بر این می‌شود که خدمات فرعی‌اش را حذف کند تا بودجه را به موارد مهم‌تر اختصاص دهد. حل این مشکل دشوار است، اما چند گزینه دارید. مؤثرترین راهکار مصالحه با مشتری برای پرداخت مبلغ کمتر در ازای خدمات محدودتر است. در این حالت، باز هم ضرر می‌کنید، اما حداقل مشتری را حفظ می‌کنید که از هر موضوعی در کسب‌و‌کارتان مهم‌تر است.

🎯 حتماً بخوانید: تقویت روابط حرفه‌ای درون کارگاه زغال فشرده

دلیل دوم: اعتماد

اعتماد عامل بسیار مهمی در حفظ مشتریان است؛ (علی‌الخصوص مشتریان زغال).

اگر احساس کنند صادق و روراست نیستید، ارزش کارتان را زیر سؤال می‌برند و حمایت‌شان را دریغ می‌کنند. فقط یک راه برای جلوگیری از رفتن آن‌ها وجود دارد؛ اینکه همیشه از ابتدای رابطه و تا حد ممکن صادق و روراست باشید. صادق و روراست باشید، حتی اگر گفتن حقیقت دشوار باشد.

دلیل سوم: ارزش

اگر مشتری ارزش عینی یا بازگشت سرمایه‌اش را در محصولات و خدمات شما نبیند، دیگر سراغتان نمی‌آید. محاسبه و تائید بازگشت سرمایه وظیفه مشتری نیست، بلکه وظیفه شخص خود شماست؛ بنابراین، وقت بگذارید و ارزشی که ارائه می‌دهید را به مشتری نشان دهید. اگر می‌خواهید حس مثبت مشتری نسبت به خود را همیشه حفظ نمائید، به مشتری‌تان ارزش و بهاء بدهید.

دلیل چهارم: نیازها

گاهی، مشتری نیاز به تغییر دارد. شاید دیگر به کالای شما نیازی نداشته باشد یا برای خرید محصول شما که قبلاً این معامله را با شما انجام میداد، حالا دیگر کسی دیگر را جایگزین شما کرده است. متأسفانه راه‌حل ساده‌ای برای این مشکل وجود ندارد. نمی‌توانید نیازهای مشتریان را تغییر دهید. فقط می‌توانید گزینه‌های خدماتی سازگار با دیدگاه، اهداف و ساختار کاری جدیدشان ارائه دهید.

دلیل پنجم: سیاست

معمولاً وقتی یک نفر در شرکت مشتری از ارتباط با شما هیجان‌زده و خوشحال است، اما تصمیم‌گیرنده ارشدتر از آن راضی نیست و با مشکل مواجه می‌شوید. سیاست‌های داخلی بدون اینکه تقصیری متوجه شما باشد می‌تواند رابطه را خراب کند. بنابراین، نهایت تلاش خود را برای ایجاد ارتباط با سطوح مختلف شرکت مشتری انجام دهید.

دلیل ششم: پرسنل

شاید مشتری با مدیر یا کارمند خاصی در تیم شما در ارتباط باشد و جابجایی یا ارتقاء آن کارمند موجب از دست دادن مشتری شود. بهترین راه‌حل این مشکل جابه‌جایی‌ها و آموزش هماهنگ کارکنان کارگاه تا حدی است که نوسانات در چنین شرایطی را کاهش دهد.

دلیل هفتم: بی‌علاقه‌گی

وقتی خریداران خدمات دریافتی را مرور می‌کنند، یک واکنش احساسی باعث وفاداری آن‌ها به برندتان می‌شود. با این وجود، عدم این احساس باعث می‌شود از خود بپرسند چرا مبلغی برای خدمات‌تان هزینه کرده‌اند. پس با تزریق بیشتر احساسات مثبت در معاملات روزانه، با این بی‌علاقه‌گی مقابله کنید. سوپرایزهای کوچک ارائه کرده و صمیمیت‌های شخصی ایجاد نمایید.

دلیل هشتم: شکست

شکست یا خرابکاری در یک پروژه بزرگ می‌تواند بهانه‌ای برای رفتن مشتری باشد، با اعتراف به اشتباه این احتمال را همیشه کاهش دهید. برای جبران همه خسارات احتمالی که در طول فرآیند ایجاد کرده‌اید، سخت کار کنید.

دلیل نهم: غفلت

مشتریان برای اینکه احساس کنند به کسب‌و‌کارشان احترام می‌گذارید، به توجه دائم نیاز دارند و این کار شراکتشان با شما را مستحکم می‌کند. اگر در زمینه ایجاد ارتباط به اندازه کافی پویا نیستید یا روابط شخصی کافی با مشتری ندارید، شاید فکر کنند آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اید. برای بیشتر ماندن در ذهن مشتریانتان سخت کار کنید.

دلیل دهم: رقابت

روراست باشید. شما تنها تأمین‌کننده شهر نیستید و شاید رقباء خدماتی مشابه را با قیمت کمتر یا خدمات بهتر را با قیمت مشابه ارائه دهند. اگر مشتری از وجود رقیبی آگاه شود که قیمت یا عملکردی بهتر از شما دارد او را از دست می‌دهید؛ بنابراین، به نفع‌تان است تحقیقات پویایی درباره رقباء انجام دهید و با این رفتن‌های احتمالی مقابله نمایید.

با توجه به جایگاهی که میان رقباء دارید، نقاط ضعف‌تان را بروز ندهید؛ حتی اگر مطمئن هستید، از نقاط قوت خود به بهترین نحو استفاده کرده‌اید.

مشتریان وقتی مشارکت ارزشمندی با شما داشته باشند بدون دلیل موجه ترک‌تان نمی‌کنند. فهمیدن دلیل روانی رفتن مشتری و تلاش پویا برای کاهش خطرات موجود در همه حوزه‌های خطرساز را به کسب‌و‌کارتان بدهکارید.

🎯 حتماً بخوانید: اصول شراکت در کسب و کار

توصیه‌هایی برای موفقیت در تولید زغال فشرده

✅ کیفیت و خدمات خوب: همواره محصولی با کیفیت تولید کنید، بدین منظور دستگاه‌ها، مواد اولیه و روش تولید شما باید با کیفیت باشد.

✅ شناسایی بازار هدف: در هر شغلی باید بازار هدف خود را شناسایی کنید و از بازاریاب‌ها و مدیران با تجربه در این کار استفاده کنید. هدفمندی در بازار از رمزهای موفقیت است.

✅ تبلیغات قوی: تبلیغات در هر کسب‌و‌کاری از مهم‌ترین موارد برای موفقیت است. از شیوه‌های نوین و متنوع تبلیغات استفاده کنید تا محصول شما شناخته شود.

✅ رقابت سالم: رقابت سالم می‌تواند موجب پیشرفت شما شود، بنابراین رقبای خود را بشناسید و سعی کنید همواره طی رقابت سالم، خدمات خود را بیشتر کنید.

✅ تلاش در پیشرفت: هیچ‌گاه از بالابردن سطح کیفیت و خدمات خود، و همچنین برای ایده‌های کاربردی بیشتر دست نکشید. همیشه جای پیشرفت وجود دارد تلاش کنید تا بازار خود را گسترده‌تر کنید.

اِستراتژی شما برای حفظ مشتریان بی‌نقص نیست و قرار هم نیست باشد. رفتن مشتریان جزئی از همه کسب‌و‌کارها است، اما برای حداکثر کردن درآمد و سود و راضی نگه‌داشتن خریداران باید آن را تا حد ممکن کاهش دهید.

میلاد محمدی

‫5 نظر

 • مهران گفت:

  هر ده دلیل که نام بردید جای تامل داره. خصوصاً برای کسب و کارهایی که الان دارن سنتی کار می‌کنن. من از همه نکات و راهنمای‌هاتون سعی می‌کنم برای کسب و کارم استفاده کنم.

 • بنیامین کریمی گفت:

  وقت بخیر
  شما مشاوره برای راه اندازی کسب و کار هم دارید؟؟

 • مرضیه گفت:

  خیلی مقاله خوبی بود. مشتری مداری را باید هر شخصی چه کارمند و چه کارآفرین یاد بگیرد.
  خسته نباشید

 • مریم مقیمان گفت:

  خیلی مطالب خوبی بود. دوست داشتم و اینکه با صنعت زغال هم آشنا شدم. درود بر شما – موفق باشید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *