چگونه نترسیم و کارآفرینی را استارت بزنیم؟

چگونه نترسیم و کارآفرینی را استارت بزنیم

مهم‌ترین عامل در ساخت کسب و کار موفق این است که باید به آن کار علاقه زیادی داشته باشیم. علاقه چیزی هست که حرکت را لذت‌بخش می‌کند. علاقه چنان عنصر مهمی است که اگر نداشته باشید، بهتر است اصلا سفر را شروع نکنید. استیو جابز مدیر و بنیانگذار شرکت اپل در یکی از کنفرانس‌هایش گفته است: “شما باید نسبت به کاری که می‌کنید حس خیلی خوبی داشته باشید و اگر به آن علاقه نداشته باشید و اگر از انجام دادن آن کار لذت کافی را نبرید؛ رهایش می‌کنید. خیلی وقت‌ها آدم‌هایی موفق می‌شوند که آنچه را انجام می‌دهند، دوست دارند و در نتیجه وقتی کار سخت می‌شود؛ مقاومت می‌کنند. اما کسانی که به آن کار عشق نورزیده‌اند رهایش می‌کنند.”سوال اساسی این است: آیا کارتان را دوست دارید؟ کسب و کارتان قلبتان را به تپش می‌اندازد؟ اگر دیوانه‌وار عاشق کارتان نباشید، موفق نمی‌شوید.

قدم اول: علاقه

در پیدا کردن زمینه‌ای که علاقه دارید، جمله “به دنبال علاقه‌ام می‌گردم” بهانه‌ای است که در لباس مبدل ظاهر می‌شود. از این جمله استفاده می‌کنیم تا موقعیت پیشرفت نکردن، رشد نکردن و کار نکردن را مخفی کنیم. مشکل اصلی این است که علاقه ما گم شده یا از دست رفته است. علاقه چیزی نیست که کشف کنید. علاقه از قبل در وجودتان است؛ مثل جریان برق در کلید لامپ همیشه آنجا است. تقریباً تمام موفقیت‌های بزرگ از شخصی شروع شده که در نهایت آماده مقابله شده و می‌گوید : “کافی است!” سپس می‌ایستد و مبارزه می‌کند. وجود یک دشمن خوب در زندگی‌تان به شما دلیلی برای شروع می‌دهد. انتقام گرفتن و مبارزه شما را تشویق می‌کند تا بیشتر جلو بروید و بیشتر بتوانید مقاومت کنید.

قطاری وحشت منتظر شماست! کارآفرینی سخت است. راه‌اندازی کسب‌و‌کار شما را خاک‌و‌خو می‌کشد. متمرکز باشید، توجه عمیق‌تری کنید و کارتان را طولانی‌تر، منظم‌تر و با جدیت بیشتری نسبت به بقیه انجام دهید. این موارد برای رسیدن به موفقیت در قطار وحشت کارآفرینی به شدت لازم است.

قدم دوم : کمربند ایمنی را محکم ببندید

شکی نیست که شما برای سوارشدن به این قطار وحشت باید به طرز غیرعادی، علاقه‌مند یا نسبتا دیوانه‌ باشید. افراد زیادی هستند که حتی جرات قدم گذاشتن در این قطار و این مسیر هیجان‌انگیز را ندارند. نه‌تنها شجاعت شما چیز کمیابی است؛ بلکه مشخص شده حتی از نظر علاقه داشتن به پیمودن این مسیر هم غیرمعمولی به نظر می‌آیید؛ چون فقط 10 درصد مردم کارآفرین هستند. مردم به انتخاب‌های کارآفرینی شما خُرده می‌گیرند و به امید اینکه دوباره شما را برگردانند به جمع خودشان و احساس بهتری نسبت به خودشان پیدا کنند. آن‌ها شما را عجیب و غریب می‌دانند و دیوانه صدایتان می‌زنند.

زمانیکه تصمیم می‌گیرد از آن 90 درصد فاصله بگیرید و وارد قطار کارآفرینی شوید؛ مثل شیر تنهایی هستید که می‌خواهد از تله‌ای که شکارچیان برایش گذاشته‌اند فرار کنند. وقتی تصمیم می‌گیرید کارآفرینی شوید اتفاق‌های عجیبی می‌افتد. دوستان، خانواده و همکاران جایِ تشویق و حمایت از شما تلاش می‌کنند که شما را از مسیر خارج کنند.

وقتی از شرایط فعلی خارج شوید، تبدیل می‌شوید به آینه غول پیکری که بزدلی‌شان را به رخشان می‌کشید و نشان می‌دهید که در آن شرایط مانده‌اند. آن‌ها به اندازه شما شجاع نیستند. آنقدر شجاعت ندارند که از الگوی شما تقلید کنند، به تمسخر گرفتن شما از دنبال کردنتان راحت‌تر است. اگر آماده نباشید شاید شما را از مسیر خارج کنند؛ پس کمربند ایمنی را ببندید. آن‌ها بخشی از قطار وحشت شما هستند و شاید برای بیرون کشیدنتان از مسیر خیلی مقاومت کنند.

قدم سوم: دوره نقاهت را کم کنید

قرار است در قطار وحشت کارآفرینی، شکست، عقب‌نشینی و ناامیدی را تجربه کنید. کل این چیزها الزامی و دردناک هستند. شکست می‌خوریم و اینکه چقدر سریع بتوانیم از جا بلند شویم. موضوعی است که باعث تفاوت ما می‌شود. بزرگ‌ترین افتخار ما هرگز شکست نخوردن نیست؛ این است که با هر بار شکست از جا برمی‌خیزیم پس زیاد نگران شکست نباشید. سعی کنید مدت زمان بلند شدن را کم کنید. اگر می‌خواهید بهتر شوید، باید خودتان را هُل دهید. اگر خودتان را هُل دهید، زمین می‌خورید. زمین خوردن بخشی از بهتر شدن است. نه‌تنها شکست ایرادی ندارد؛ بلکه بخشی مهمی از مسیر است.

قطار وحشت کارآفرینی مثل خیلی دیگر از مسیرها، با هیجان و انتظارات زیادی شروع می‌شود. موفقیت یکی از عالی‌ترین احساسات زندگی را به شما می‌بخشد ولی باید در طول راه با ترس، نداشتن اطمینان، ناامیدی و مشکلات دیگر بجنگید.

قدم چهارم: به موتور سوخت‌رسانی کنید

یکی از ترسناک‌ترین بخش‌های این سواری تصمیم‌گیری است. باید وقت و تجربه باارزش خود را کجا صرف کنید؟ این ترس الکی نیست. وقت گذاشتن روی موضوع‌های بی‌اهمیت باعث می‌شود؛ از مسیر خارج شوید.

قدم پنجم: فروش و بازاریابی

بازاریابی برای فروش زغال فشرده

تنها چیزی که مشخص می‌کند کسب‌و‌کارتان موفق شده یا به سمت شکست رفته فروش است. شرکت‌هایی که بیشتر رشد را در خود دارند، آن‌هایی هستند که به بهترین شکل خودشان را بازاریابی می‌کنند. چه بخواهید و چه نخواهید، فروش پادشاهی می‌کند. آن کسی که می‌داند چگونه یک مشتری را به چنگ آورد و بیشترش کند؛ کسی است که از همه بیشتر پول در می‌آورد.

فروش خوب شغل شماره یک و بزرگترین اولویت شما است. تنها چیزی که سرعتی را که می‌خواهید به وجود می‌آورد تا از پیچ‌و‌خم‌ها، مسیرهای معکوس و پرش‌های مسیر جان سالم به در ببرد. فروش برای رشد کسب‌و‌کارتان حیاتی است. اگر می‌خواهید پیام‌رسانی فروش خود با آدم‌ها ارتباط برقرار کند اگر می‌خواهید قلب آن‌ها را تسخیر کنید و تحریکشان کنید؛ باید وارد احساس آن‌ها شوید. برای اینکه مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، باید چیزی را که حس می‌کنند را احساس کنید. چیزی را که تجربه می‌کنند، تجربه کنید و به چیزی فکر کنید که آن‌ها دایماً به آن فکر می‌کنند. فروش، برطرف کردن نیاز پیش‌فرض یک مشتری است. پنهان نشوید و فروش کنید. (اون هم فروش زیاد)

مراحل راه‌اندازی کسب و کار در ایران
آموزش کارآفرین شدن یا مراحل کارآفرین شدن
چالش‌های کارآفرینی در تولید
شراکت در کسب و کار
چگونه ذغال صادر کنیم، چقدر سود دارد؟
مقالات پربازدید ماشین سازی متحدان

قدم ششم: پرکردن صندلی‌های خالی

مهم نیست چه کسی هستید یا کارگاه شما چقدر بزرگ است. پیدا کردن نیروی کارآمد برای ملحق شدن به شما در این مسیر پر پیچ‌و‌تاب، کار بسیار راحتی نیست. یک کارآفرین باهوش نباید فقط بر اساس امیدواری، کسی را اِستخدام کند. وقتی بحث استخدام پیش می‌آید، به کار گرفتن آدم‌هایی برای پر کردن صندلی‌های خالی قطار، نمی‌تواند فقط اِشتیاق دیگر آدم‌ها را در نظر بگیرید، باید مدارک و متخصصین را استخدام کنید. آدم‌های عالی، افرادی هستند که از مراحل سخت، تنگناها و شیب‌های تند قطار وحشت، شما را نجات می‌دهند.

هیچ مدیرعاملی تنها به قله کوه صعود نمی‌کند. این‌ کار، با روند گروهی عالی اتفاق می‌اُفتد. تنها کار مهمی که باید بکنید، انتخاب آدم‌های درست در جای درست است. می‌خواهید سود کسب‌و‌کار خود را دو برابر کنید؟ این کار با استخدام هوشمندانه و درست، اتفاق می‌اُفتد.

کارآفرینی ذغال فشرده

ترک خوردن زغال فشرده

ذغال فشرده چیست؟

ذغال فشرده نوع جدیدی از ذغال است که با استفاده از مواد بازیافتی حاصل از ضایعات چوبی تهیه می‌شود، این مواد عبارتند از خاک اره، پوست گردو و خاکِ ذغال برای تولید ذغال استفاده می‌شوند. مرغوبیت این مواد به خصوص خاک اره به رطوبت آن بستگی دارد و نقش بسزایی در کیفیت ذغال فشرده دارد. یکی از مواردی که در کیفیت ذغال تاثیر می‌گذارد، اضافه کردن مواد غیرمجاز به مواد اولیه به خصوص چسب‌ها است. بعضی از تولیدکنندگان از چسب‌های غیرمجاز در ترکیبات خود اضافه می‌کنند. که این کار اصلی‌ترین دلیل برای به وجود آمدن ذغال فشرده بی‌کیفیت می‌باشد.

فرآیند تولید ذغال فشرده

برای تولید ذغال فشرده ابتدا مواد اولیه نام برده شده را جمع‌آوری می‌کنند. سپس این مواد در آسیاب مخصوص قرار می‌گیرد و خُرد می‌شوند. مواد خُرد شده، باید توسط دستگاه سرند الک شوند تا ضایعات و مواد درشت آن جدا شود. مواد مورد نظر توسط دستگاه خشک‌کن به میزان لازم رطوبت‌گیری می‌شوند. این ترکیبات سپس به دستگاه نیو توربو که جزء اصلی‌ترین دستگاه خط تولید ذغال فشرده است، برده می‌شوند تا فرآیند فشرده سازی آن‌ها انجام شود. برای راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده با ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری

کارآفرینی و اشتغال‌زایی به اقتصاد کشور کمک زیادی می‌کند. کشورهایی که اقتصاد خوبی باکمترین تورم سالانه را دارند، بدون شک تولیدکنندگان و کارآفرینان قوی و جسور زیادی را درون خود دارند. حال شما بگویید: در این اوضاع اقتصادی کشور می‌توانیم نترسیم و کارآفرینی را استارت بزنیم؟ نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫6 نظر

 • محسن شریفی گفت:

  من حدود یک سال میشه که کارآفرینی خودم رو شروع کردم. یک سایت فروشگاهی دارم که خدارو شکر فروش خوبی هم داریم.
  هر روز در حال یادگیری و بهبود هستم و از مطالب سایت خوبتون خیلی استفاده کردم.

 • مریم سلیمانی گفت:

  علاقه خیلی مهمه.
  برای شروع همه کارها. چون علاقه هست که به انسان هدف میده. ممنونم از سایت خوبتون عالی بود.

 • مریم سلیمانی گفت:

  مطالب خوبی بود. مخصوصاً مطالب زغالش.
  از اینکه کسب‌و‌کار به جوانان معرفی می کنید. خیلی خوب است. فقط هزینه ها و چالش های خط تولید زغال فشرده را معرفی نمایید.

 • امیرحسین گفت:

  سلام
  من از مطالبتون لذت بردم. با زغال فشرده آشنا شدم و اگر روزی سرمایه زیادی آوردم حتماً به سمت زغال می آیم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...