بررسی سرمایه‌گذاری در تولید زغال فشرده

زغال یا ذغال؛ این محصول کاربردی جهت راحت‌تر کردن امور برای تولید آتش؛ اختراعی که سال‌های زیادی است مورد توجه انسان قرار گرفته و می‌گیرد. در این مقاله هدف بر این است که به شما آموزش دهیم چگونه با تولید زغال می‌شود به درآمد رسید؛ به بیان دیگر، کارآفرینی در زمینه تولید زغال را بررسی کنیم که در این مطلب قصد داریم بررسی سرمایه‌گذاری در تولید زغال را برای شما عزیزان شفاف و روشن کنیم.

درآمد تولید زغال چگونه است؟

شاید سوالی که تمامی افراد هنگام تحقیق در رابطه با راه‌اندازی حرفه‌ای بخواهند بدانند این است که درآمد این شغل چگونه است؟ آیا راه پیشرفت هم در این کار وجود دارد یا خیر؟ آیا می‌توان این کسب‌و‌کار را پرورش داد و بزرگ‌تر کرد؟ تمامی این سوالات ذهن یک کارآفرین را مشغول به خود می‌کند. خوشبختانه درآمد تولید زغال برای شما سودآور خواهد بود؛ به این دلیل که خوشبختانه یا متاسفانه سرانه مصرف دخانیات در ایران و بسیاری از کشورهای همسایه افزایش پیدا کرده ‌است و به همین علت مصرف زغال در قهوه‌خانه‌ها یا مصارف شخصی، کبابی‌ها، طبیعتگردی و قلیان‌کشی‌ به شدت زیاد می‌باشد.

آیا صنعت زغال فشرده، سودآور است؟
چطور از انفجار آتش سوزی در کارگاه‌ زغال جلوگیری کنیم؟
راه ‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در اردبیل
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در گرمسار
راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در قم
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

صادرات زغال به کشورهای همسایه

شرایط صادرات زغال فشرده به کشور لبنان

 

استفاده از زغال علاوه بر این که در داخل کشور افزایش یافته مورد توجه بسیاری از کشورهای عربی نیز قرار گرفته است. به این ترتیب بخش عظیمی که از سود این کار به دست می‌آورید از تولید زغال باکیفیت و صادرات آن به کشورهای همسایه می‌باشد. سود و درآمد خط تولید زغال فشرده در ایران با توجه به ارزانی و دسترسی به مواد اولیه، بازارهای فروش خاورمیانه و کشورهای همسایه و… بالا است. اما سودآور بودن خط تولید زغال دلیل نمی‌شود بدون دانش و آگاهی، تجهیزات تولید زغال را خریداری و شروع به تولید زغال کنیم.

هزینه راه اندازی کارگاه تولید زغال فشرده

باید بگوییم قیمت و هزینه راه‌اندازی کارگاه تولید زغال در ایران به دلیل در دسترس بودن، فراوانی مواد اولیه و سودآوری زیاد، بسیار مناسب می‌باشد. نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده در منطقه‌ی خاورمیانه، صنعتی جدید به حساب می‌آید و محصول زغال تولیدی به کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس و نیز به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

شما برای شروع این‌کار نیاز به ملزوماتی دارید که بتوانید این کسب‌وکار پرسود را، راه بندازید. سرمایه اولیه این کسب‌و‌کار حدود 4۵۰ میلیون تومان و برگشت سرمایه طی 8 تا 12 ماه به طور کامل است! البته در این روزهای تورم و بالا پایین شدن قیمت‌ها شاید تغییر کند.

کسب‌وکار تولید زغال فشرده به چه نحوی است؟

تولید زغال در انواع کوره‌ها به 2 روش انجام می‌شود: یکی از این روش‌ها تولید با استفاده از چوب است و دیگری تولید زغال با استفاده از ضایعاتی مانند خاک اره یا خاک زغال است که محصول نهایی آن زغال فشرده می‌شود. زغال در 2 نوع فشرده و زغال وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

تولید زغال از چوب

کوره صنعتی که زغال در آن تولید می‌شود به 2 بخش تقسیم می‌گردد:

 • کوره‌های تک منظوره

منظور از کوره‌های تک منظوره همان زغال کبابی است که تنها می‌توان از آن زغال کبابی گرفت. البته از این کوره‌ها جهت تولید زغال قلیان و مجلسی هم می‌توان استفاده نمود.

 • کوره‌های چند منظوره

این کوره‌ها برای تولید انواع زغال کبابی، مجلسی و قلیان در انواع مختلف چوب مانند: سیب، لیمو، انجیر، نارگیل و… می‌باشند که نتیجه زغال با کیفیت عالی است.

تولید زغال فشرده یا بریکت

در این بخش دو مدل تولید زغال وجود دارد که یک مدل آن با استفاده از خاک زغال است و دومی با بهره‌گیری از خاک اره و پوست گردو صورت می‌پذیرد.

خط تولید زغال فشرده با خاک زغال

چرا صادرات به عمان سودمند است؟

 

مواد اولیه در این خط تولید، خاک زغال است و از آن زغالی تولید می‌گردد که کیفیت مطلوب و رضایت بخشی را دارا است. از خاک زغال می‌توان زغال قلیان و کبابی به دست آورد؛ خوب است بدانید که در حالت معمول از این زغال به عنوان زغال قلیان و مجلسی استفاده می‌شود و در تمامی کشورها از جمله ترکیه، امارات، عمان، قطر و بخشی از عراق از این زغال استفاده می‌کنند. دستگاه تولید زغال پرس قابلیت تولید زغال به هر شکل هندسی و ابعادی را داراست.

خط تولید دستگاه نیو توربو

در دستگاه تولید زغال فشرده نیو توربو  تولید مواد اولیه به کار گرفته شده پوست گردو، خاک اره و خاک زغال می‌باشد که نسبت به کاربرد و کارایی‌، به‌صرفه می‌باشد. در این خط تولید برای تهیه زغال فشرده باید خاک اره و پوست گردو با یکدیگر ترکیب و فشرده‌سازی بشوند. تنها زغال‌های چهار گوشی که وسط آنها سوراخ است در این خط تولید ساخته می‌شود؛ به دلیل اینکه زغال‌های بریکت مواد فشرده خام هستند، جهت تبدیل به کربن باید درون کوره قرار بگیرند.

تبدیل شدن به کربن

تبدیل به کربن شدن این زغال‌‌ها به 2 صورت انجام می‌شود؛ یکی از این روش‌‌ها سنتی است که با گِل و کاه‌گِل آماده‌ می‌شود و حرارت و شعله مستقیم به آن می‌خورد؛ روش دیگر  نیز به شکل کوره‌های صنعتی می‌باشد که فروشنده باید به صورت تخصصی کوره زغال یا زغال فشرده متحدان را برای این کار به شما تضمینی ارائه کند.

راه‌اندازی خط تولید زغال به چه تجهیزاتی نیازمند است؟

راه‌اندازی خط تولید زغال به تجهیزات و وسایل متفاوتی نیاز دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • کوره نیمه صنعتی: که در قسمت بالا انواع کوره و عملکرد آن‌ها را به شما گفتیم.
 • دستگاه نیو توربو: از مهم‌ترین دستگاه‌های بخش راه‌اندازی خط تولید زغال می‌باشد. (تولید بریکت با مرغوبیت بالا و یا ضعیف مربوط به عملکرد دستگاه اکسترودر است).
 • خشک کن و سرند: دستگاه تولید زغال در راه‌اندازی خط تولید زغال شامل دستگاه خشک کن یا منبع حرارتی که با مشعل گازوئیلی یا گازی تغذیه می‌شود. (این دستگاه باعث خشک شدن و از بین رفتن رطوبت مواد وارد شده به دستگاه می شود).
 • دستگاه سیکلون: برای آسیاب خاک اره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دستگاه سکّه کن دوتیغ: این دستگاه برای برش زغال فشرده به تکه‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

خط تولید زغال فشرده یکی از کسب‌وکارهایی است که بسیار سودآور بوده و برای افرادی که در صدد کارآفرینی می‌باشند مناسب است. از آن‌جا که زغال در همه کشورها و صنایع مختلف کاربرد دارد؛ یک نیاز همیشگی محسوب شده و هیچ‌گاه این صنعت تعطیل نخواهد شد. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در تولید زغال به درآمد مدنظرتان برسید. نظر شما در مورد کارآفرینی، اشتغال‌زایی و کسب درآمد از زغال فشرده چی هست؟ در قسمت دیدگاه نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اِشتراک بگذارید.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «بررسی سرمایه‌گذاری در تولید زغال فشرده»

 1. سلام محمودی هستم ساکن شهرستان سبزوار
  برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر سرمایه اولیه میخواد؟

 2. محمدرضا روزبه

  مطالب باارزشی بود. خیلی از خوندنش لذت بردم. در مورد فروش و بازاریابی زغال هم راهنمایی می‌کنید؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا