فرآیند تولید زغال توسط دستگاه‌ زغال‌ ساز با خاک اره

خرید دستگاه زغال ساز با خاک اره

تولید زغال فشرده یک فرآیند است که طی آن زغال‌های طبیعی، معمولاً از مناطق محدودی در جهان استخراج می‌شوند تا به شکل فشرده‌تری برای استفاده در اهداف مختلف تبدیل شوند. زغال فشرده از زغال‌های سنگی، لیگنیت، زغال‌های برنجی و چوب تهیه می‌شود و به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند تولید زغال فشرده شامل چند مرحله است. در مرحله اول، مواد اولیه انتخاب شده مانند زغال‌های سنگی یا چوب، تمیز و به قطعات کوچکتر خُرد می‌شوند. سپس این قطعات به همراه برخی مواد مکمل مانند زباله کشاورزی یا آهک، به آسیاب می‌روند و پودری نازک تولید می‌شوند.

در مرحله بعدی، این پودر به واحدهای تولید زغال فشرده منتقل می‌شود. در این واحدها، پودر زغال به همراه برخی افزودنی‌ها مانند بستنی غذایی یا چسب‌های طبیعی، به شکل قالب‌هایی فشرده شده و به صورت بلوک‌ها یا کپسول‌ها بسته‌بندی می‌شوند. سپس این بلوک‌ها به مرحله بعدی از فرآیند انتقال داده می‌شوند.

در آخرین مرحله هم زغال فشرده بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شود. این کالا معمولا در صنعت‌های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در صنعت گرمایش و سرمایش، زغال فشرده برای تولید حرارت در دستگاه‌های گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در برخی کوره‌ها و دستگاه‌های صنعتی، زغال فشرده برای فرآیندهای ذوب و پخت استفاده می‌شود. به طور کلی، تولید زغال فشرده علاوه بر استفاده از منابع طبیعی، می‌تواند به دلیل مزایایی مانند سهولت حمل و نقل، ذخیره سازی آسان و سوخت قابل استفاده، به عنوان جایگزینی کارآمد برای زغال سنتی واقع شود.

مواد اولیه جهت تولید زغال با خاک اره

فرآیند تولید زغال توسط دستگاه‌ زغال‌ ساز با خاک اره

دستگاه زغال ‌ساز با خاک اره خط تولید دستگاه نیو توربو یا ماردونی خط تولیدی است که از سال 89 وارد بازار شد و توان تولید زغال مکعب شمشیکه در مرکزیت آن دارای حفره‌ی گِرد سورخدار می‌باشد که خروجی آن تولیداتی از جمله زغال بریکت، زغال فشرده، زغال بامبو و… می‌باشد. مواد اولیه این خط تولید شامل: خاک اره، خاکِ زغال، پوست گردو، پوست بادام و… می‌باشد.

در دستگاه زغال‌ ساز با خاک اره و یا تولید زغال ابتدا خاک اره را در خشک کن سینوسی و یا دوار که به انتخاب مشتری می‌باشد؛ خشک و رطوبت‌گیری می‌گردد و بعد مواد اولیه خام آسیاب توسط میکسر خمیری انجام می‌شود.

کاربرد و مصارف زغال

زغال تهیه شده از ضایعات چوب کاربردها و انواع گوناگونی دارد که عبارتند از: زغال عادی، زغال گرد، زغال ریخته‌گری و… می‌باشد. البته از زغال استفاده‌های دیگری هم می‌شود و در زمینه زغال اکتیو و همینطور در زمینه پزشکی کاربرد زیادی دارد.

یکی از جدیدترین موارد استعمال زغال همان است که در جریان جنگ جهانی اول کشف شد. دانشمندان دریافتند که اگر زغال را در معرض حرارت شدید قرار بدهند، حالتی پیدا می‌کند که نیروی جذب گازش، افزون می‌گردد.

یکی از خواص بسیار مهم “زغال زنده” آن است که گازهای سمّی را به مقدار فراوان جذب می‌کند، ولی اُکسیژن هوا را به مقدار اندک. به این خاطر، کسیکه ماسک ضدگاز به صورت‌زده به راحتی اُکسیژن را تنفس می‌کند ولی در ضمن از شر گازهای سمّی نیز آسوده است.

خاک اره در کارگاه زغال فشرده

شرایط صادرات زغال

دستگاه زغال ‌ساز با خاک اره این محصول را از نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران جزء محصولات مجاز جهت ساخت و صادرات قرار داده است. طی سال‌های گذشته نیز تحت تعرفه گمرکی شماره 4402 و با عنوان (زغال چوب و حتی بهم فشرده) صادر می‌شود. این کالا هم به صورت فلّه و هم به صورت بسته ‌بندی شده صادر می‌شود که مقصد آن عموماً کشورهای عربی (برای استفاده در قلیان) و ترکیه می‌باشد. به دلیل اینکه جزء کالای خاصی نیست لذا شامل تشویق‌های صادراتی نیز نمی‌شود.

شرایط صادرات زغال فشرده به کشور لبنان
چالش‌های تجارت با کشور عراق
چرا صادرات به عمان سودمند است؟
صادرات ذغال فشرده چگونه است و چقدر سود دارد؟

مواد اولیه جهت تولید زغال با خاک اره

مواد اولیه تولید زغال معمولی شامل شاخه انواع درختان بوده که در اینجا درخت لیمو و بلوط و یا بوته انگور مناسب‌ترین می‌باشد. همچنین مواد اولیه جهت تولید زغال قالبی علاوه بر مواد قبلی یاد شده می‌تواند، شاخه راش و پوست گردو باشد.

روش سنتی تولید زغال

برای تولید با دستگاه زغال‌ ساز با خاک اره با روش‌های قدیمی که به آن روش سنتی تولید زغال نیز گفته می‌شود، می‌توان از 2 طریق اقدام به تهیه زغال نمود. در ابتدا باید مقدار مشخصی از هیزم درختان و چوب‌های خشک شده را در کنار هم انبار نمود و سپس چوب‌ها را به آتش کشید.

روش سنتی دیگری که با استفاده از دستگاه زغال ‌ساز با خاک اره مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بدین گونه می‌باشد که چوب‌های انبار شده را بوسیله نقاله‌هایی به درون یک کوره مخصوص هدایت می‌کنند و سپس کوره چوب‌سوز را روشن نموده و دریچه این کوره را مسدود می‌کنند. در این حالت چوب‎‌ها در فضایی بسته به تدریج تبدیل به زغال می‌شوند.

تولید زغال فشرده با خاک اره

امروزه یکی از پرسودترین کسب‌وکارها تولید زغال فشرده با دستگاه زغال ‌ساز با خاک اره می‌باشد. زیرا مواد اولیه آن خاک اره پوست بادام، پوست گردو، ساقه‌ی نیشکر، برگ نخل، کاه کِلش، سبوس برنج یا هر نوع مواد دور ریختنی که قیمت آنها خیلی پایین می‌باشد. پس مواد اولیه ارزان و محصول خروجی گران قیمت و بازار فروش زیاد این کسب‌و‌کار را نسبت به کسب‌و‌کارهای دیگر برتر ساخته است.

فروش زغال چوبی با دستگاه‌ زغال‌ ساز با خاک اره

بسیاری از شرکت‌های ساخت و تولید زغال چوبی با دستگاه زغال ‌ساز خاک اره در مورد تامین مواد اولیه به مشکل خورده و نمی‌توانند تعهدات خود را اجرایی کنند. جمع‌آوری و تامین پوست گردو، خاک اره و خاک زغال برای صاحبان کارگاه‌ها که تمام فکر آن‌ها روی تولید زغال فشرده متمرکز شده کار مشکلی است. به همین دلیل افرادی که نیازمند مواد اولیه هستند می‌توانند از مجموعه ماشین سازی متحدان با مشاوره و با هزینه‌ای مناسب مواد اولیه خود را تامین نمایند. بسیاری از افرادی که اقدام به فعالیت در کار زغال دارند نگران تامین مواد اولیه هستند.

سخن پایانی

این کسب‌وکار مانند دیگر کسب‌و‌کارها دارای چالش‌های فراوانی است. اگر می‌خواهید چالش‌های خط تولید زغال را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله: چالش‌هایی که در خط تولید زغال فشرده همیشه است را مطالعه نمایید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، سپاسگزاریم. دیگر مقالات وبسایت را هم مطالعه نمایید و اگر سوالی دارید، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫36 نظر

 • خشایار گفت:

  خدا قوت
  آقا ما ساکن نیشابور هستیم و دو برادر دارم که هر سه به صورت شراکتی میخواهیم کارآفرینی کنیم و کسب و کاری برای جوانان شهرمون راه بیاندازیم.
  من خودم و برادر کوچکترم در دانشگاه رشته عمران رو خوندیم و براساس تحقیقاتی که کردیم تولید زغال فشرده در این چند سال اخیر در کشور رونق داشته و بازار کار خوبی را داره. من خیلی وقت هست که صفحتون رو دنبال می کنم و مطالب باارزشی رو در زمینه زغال فشرده به اشتراک میزارید. ما سه برادر با همدیگه پول هایمون رو روی هم بزاریم ، می تونیم یه کارگاه زغال احداث کنیم. فقط از شما می خواهیم در این مسیر ما را راهنمایی کنید .
  سپاس از شما

  • مهندس سعید محمدیان گفت:

   درود بر شما
   آقای خشایار عزیز از اینکه به ما اعتماد کرده‌اید و ما را انتخاب کرده اید بسیار سپاسگزاریم.
   با یکی از این شماره ها تماس بگیرید تا به صورت تلفنی با هم صحبت کنیم.
   .
   شماره‌های تماس ما: ۰۹۱۲۱۰۸۵۰۶۸۰۹۱۲۷۶۴۸۴۶۳ (محمدیان)

 • رفیق بد گفت:

  سلام
  دستگاه رغال ساز می خوام چنده؟
  خودم خاک اره اش را تامین کردم فقط دستگاه رو می خوام برای تولید زغال

 • احمدرضا گفت:

  سلام من ساکن شهر اصفهان هستم. چند سال در آموزش و پرورش بودم و حدود ۴۲ سالم هست.
  یکی از رفقایم بهم پیشنهاد تولید ذغال فشرده رو داده و من هم با تحقیقاتی که کردم دیدم که این کار یک کار پرسود و یک کسب و کار پررونق هست.
  شما می تونید در این زمینه کمکم کنید؟/

  • مهندس سعید محمدیان گفت:

   سلام
   بله درست آقا رضا تولید زغال فشرده در این چند سال اخیر بازار کار خوبی داشته. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید.

 • سهیل امیدی گفت:

  خیلی دلم می خواد یک کارگاه کوچک زغال راه اندازی کنم تا جوانان پر انرژی شهرم را برای کار استخدام کنم و حقوق بدهم. اول باید دستگاه ذغال بخرم؟

 • محمدعلی گفت:

  جناب الان تو این وضیعت اقتصادی تولید به صرفه هست؟

  • مهندس سعید محمدیان گفت:

   سلام
   در این چندسال اخیر تولید زغال در کشور خیلی خوب شده و جزء کالاهای صادراتی ویژه هست.

 • یوسف گفت:

  خیلی خوب بود. برای مشاوره تولید زغال باهاتون تماس می‌گیرم

 • منوچهر آذر گفت:

  مطالب خوبی بود.
  دمتون گرم

 • مهندس سعید محمدیان گفت:

  من ممنونم از شما وقت گذاشتید و این مقاله را خواندید. آقای علیپور

 • مهدی رنجبر گفت:

  سلام
  ساکن شهر آباده در استان فارس هستم.
  ۰ تا ۱۰۰ خط تولید زغال فشرده چقدر هزینه میبره و این هزینه ها احتمال برگشتش چقدر هست؟

 • میثم عبادی گفت:

  چقدر هزینه برای راه اندازی زغال فشرده نیاز هست. من تو شهرستان هستم و اینجا املاک پدری به اندازه کافی برای راه اندازی تولید دارم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...