چالش؜‌های تجارت با عراق

چالش های تجارت با عراق

بایستی با نقش تجارت خارجی در گمرگ آشنا باشید تا بتوانید کالاهای خود را برای صادرات به کشور عراق به این بخش ارسال کرده و کالاهای وارداتی خود را نیز از این بخش دریافت نمایید. با اصولی بودن آموزش تجارت خارجی موفقیت بیشتری در ارسال و تجارت کالا با کشور عراق خواهید داشت.

تجارت با عراق یکی از راه‌های درآمد بین مرزی از کشور عراق است که با چالش‌؜ها و مشکلات زیادی روبرو است که راهکارهای تخصصی در این زمینه وجود دارد. ریسک تجارت با عراق به دلیل کاهش قیمت نفت و همچین حضور داعش در این کشور خطرپذیر بوده و صندوق ضمانت صادر کل ریسک سیاسی تجارت با عراق را به میزان یک درصد در سال خواهد پذیرفت. در این مطلب به بررسی چالش؜های تجارت با عراق در زمینه زغال فشرده و راهکارهای مدنظر پرداخته خواهد شد، با ما همراه باشید.

نقش صادرات زغال فشرده به عراق در تجارت ایران

با توجه به قضیه صادرات زغال فشرده پی بردن به این نکته که صادرات زغال فشرده در ایران بسیار سودمند بوده قطعی است که بخش زیادی از این سود به بخش صادرات زغال فشرده ایرانی مرتبط می؜شود یکی از دلایل این سودآوری بدلیل ارزان بودن مواد اولیه زغال سنگ است. موارد تشکیل دهنده زغال را مواردی مانند خاک اره و موارد دیگر چوبی است بدیعی بوده که قیمت اولیه زغال را ارزان بحساب آید.

به دلیل زیاد بودن و کیفیت بالای منابع گیاهی بخصوص منابع چوبی، خاک اره تولید شده از منابع بسیار مرغوب است که باعث شده که این مورد بتواند گزینه مناسبی جهت تولید زغال فشرده باشد. حال با اینکه مواد اولیه ارزان و مرغوب در زمینه تولید زغال فشرده به صورت انبوه موجود است سبب شده تا تجارت زغال فشرده از ایران به دیگر کشورها از جمله عراق رواج داشته باشد.

آموزش کارآفرین شدن یا مراحل کارآفرین شدن

سودآوری فراوان بیش از حد انتظار در این زمینه سبب شده تا تولید و ارسال آن به کشورهای دیگر رونق گیرد و تبدیل به یکی از منابع و مواردی شود که افراد اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کنند. در زمینه زغال فشرده استان؜های فعال از جمله لرستان، گیلان، مازندران و کرمانشاه هستند. باید به این نکته توجه کرد که تولید زغال فشرده آسان بوده و نیاز به تجهیزات زیادی ندارد.

بررسی صادرات عراق

کشور عراق با وجود مشکلات متعدد در زمینه صادرات و واردات به مواردی همچون نفت و گاز و همچنین خرما مشغول است. عمده صادرات کشور عراق منابع انرژی این کشور که شامل نفت و گاز است را در بر می؜گیرد. به دلیل نخلستان؜های فراوان در نقاط مختلف کشور عراق تولید خرما در این کشور انبوه است به صورتی که بخش قابل توجهی از خرمای تولید شده در این مناطق به کشورهای اطراف صادر می‌؜شود.

بررسی چالش های تجارت با عراق

مشکلات بسیاری در تجارت با عراق وجود داشته که یکی از آن ها مشکلات اقتصادی عراق در این زمینه است که وقوع جنگ در این مشکلات اقتصادی بی؜تأثیر نبوده و سبب شده تا تجارت با عراق با مشکات فراوانی روبرو شود که نیز تجارت با عراق در زمینه زغال فشرده را با چالش روبرو کرده است. همچنین به دلیل سیاست؜های غلط دولت؜های گذشته در عراق تجارت با این کشور با مشکلاتی مواجه شده است که دولت کنونی تصمیماتی در راستای رفع این مشکلات از جمله افزایش 20 درصدی قیمت دلار اتخاذ کرده است.

چند راهکار ساده برای رفع مشکل فروش زغال فشرده
پیش از راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به چه نکاتی توجه کنیم؟
استراتژی‌های قیمت‌گذاری زغال فشرده
همه چیز در مورد بسته‌بندی زغال فشرده
برای تولید زغال فشرده از کجا شروع کنم؟
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

مشکل تحریم‌؜های بین المللی

از دیگر مشکلات و چالش؜ها در زمینه تجارت با عراق می؜توان به مشکل تحریم‌؜های بین المللی اشاره کرد که هم صادر کننده و کشور عراق راهکارهایی در این زمینه مدنظر قرار داده؜اند اما همچنان مشکل به صورت گسترده حل نشده است. همان؜گونه که مشخص است؛ تحریم‌های بین المللی در عدم چرخش اقتصادی یک کشور تاثیر منفی بسزایی دارد و ممکن است در صورت تداوم و عدم داشتن طرح و راهکار باعث فلج شدن اقتصاد جامعه شود. در زمینه صادرات زغال فشرده نیز این مشکل نمایان است.

مشکل اپیدمی کرونا و رانت خواری

اپیدمی کرونا نیز در روند رشد و چرخش اقتصاد کشور عراق و تجارت با این کشور پیامدهایی داشته و سبب رشد منفی اقتصاد کشور عراق شده و شاهد کاهش تجارت به دلیل بیماری و اپیدمی کرونا در این کشور هستید. چالش؜های تجارت با کشور عراق فقط به این موارد محدود نیست و شامل موارد گسترده دیگر از جمله وجود رانت‌های زیاد می؜شود، همانگونه که توضیح داده شد راهکار دولت در مقابله با رانت‌خواری در این کشور افزایش 20 درصدی قیمت دلار بوده است.

عملکرد ضعیف بخش خصوصی

عملکرد ضعیف بخش خصوصی در کشور عراق نیز سبب ایجاد چالش در زمینه تجارت با عراق از جمله زغال فشرده است. مشکل در چهارچوب بخش خصوصی و زیرساخت؜ها سبب گردیده که تجارت در بخش؜های مختلف با روند آهسته پیش رود و چالش؜های متعددی داشته باشد.

صادرات ناپایدار و شروط عربستانی‌؜ها

صادرات زغال فشرده به کشور عربستان صعودی

بیشترین مشکلات و موانع در راستای تجارت با  کشور عراق صادرات ناپایدار اغلب محصولات صادراتی کشور، تغییر زیاد قوانین و تعرفه گمرکی که باعث رفتار متضاد در گمرکات عراق گردیده است. همچنین می؜توان به مانعی دیگر که شرط و شروط عربستانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در عراق بدون حضور سرمایه گذاران ایرانی است اشاره کرد و این سبب کاهش ریسک شرکت‌های تولید زغال فشرده و موارد دیگر، نظام بانکی و سرمایه گذاران در زمینه تجارت با کشور عراق شده است.

قوانین صادرات به عراق

صادرات به کشور عراق نیاز به مدارک از جمله کارت بازرگانی، داشتن استانداردهای محیط زیست، مجوز از سازمان استاندارد عراق، مجوزات لازم گمرک، گواهی مبدا و فاکتور فروش به زبان انگلیسی و عربی، ارائه تعهد ارزی و داشتن لیست اظهار کالا و مشخصات آن دارد و با توجه به گستردگی مفاهیم در صادرات و گمرک نیاز به مشورت با کارشناسان در این زمینه الزامی است.

صادرات زغال فشرده به کشور عراق

صادرات زغال فشرده به کشور عراق

جهت صادرات زغال فشرده به عراق نیاز به سرمایه گزاری بسیار نیست اما به دلیل چالش‌؜های اشاره شده در صادرات زغال فشرده به عراق سخت شده است، البته با ندیده گرفتن مشکلات می؜توان به صادرات زغال سنگ به صورت بسته‌؜ای و فله اشاره نمود و اینکه زغال سنگ یکی از کالاهایی است که صادرات آن به کشور عراق نسبت به موارد دیگر براحتی امکان پذیر است.

کلام آخر

در این مطلب به نقش صادرات تجارت زغال فشرده به کشور عراق و بررسی چالش؜‌‌های تجارت با عراق، قوانین صادرات به عراق و صادرات زغال فشرده به این کشور پرداخته شد. که همه این موارد در راستای بررسی چالش؜های تجارت با عراق بوده است.

حال شما بگویید: آیا تجربه صادرات به کشور عراق را داشته‌اید؟ چه کالایی را به کشور عراق صادر کرده‌اید؟ مزایا و معایب صادرات کشور عراق چیست؟ نظرات، پیشنهادت و تجربیات خود را در قسمت “دیدگاه” با ما به اِشتراک بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫5 نظر

 • شاهو صمدزاده گفت:

  من یه زمانی از ایران کفش میبردم به عراق و از اونور لیمو ترش وارد میکردم. سود خیلی خوبی داشت.

 • داوودی گفت:

  در اوضاع و احوالی که الان داریم، فقط تجارت با عراق میتونیم بکنیمو بس.

 • عباس ثابتی گفت:

  حدود ۵ سال تو سلیمانیه عراق کار کردم، خودم شخصاً اونجا شاهد مصرف بیش از اندازه قلیون بودم. می توانم بگم هرچی زغال فشرده به عراق صادر بشه باز کمه

  • تیمور خان گفت:

   دقیقاً همینه من خودم عرب خوزستان هستم تمام کشورهای عربی را رفتم، باید بگم که قلیون کشیدن تو ما عرب‌ها خیلی رایج و زیاد هست.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...