خط تولید زغال فشرده دست دوم

خط تولید زغال فشرده دست دوم

یکی از مراحل تولید و ساخت زغال، خط تولید زغال فشرده دست دوم می‌باشد، که کار این خط تولید مجدد از زغال‌های پسماند و غیرقابل استفاده به زغال مرغوب و با کیفیت است. در کارخانه ماشین‌سازی متحدان خط تولید زغال فشرده دست دوم را صورت می‌گیرد که روزانه تعداد زیادی زغال با کیفیت فشرده تولید و عرضه می‌شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت زغال فشرده دست دوم با ما تماس بگیرید

فرآیند تولید زغال فشرده

زغال فشرده حرارت بالایی دارد، دود نمی‌کند و کمترین وزن را بعنوان سوخت دارد. اگر چوب در مُجاورت هوای مناسب بسوزد، به طور کامل آتش می‌گیرد و در صورتی که هوای اطراف آن محدود شود، دود نخواهد کرد. در این مواقع آتش به اصطلاح خفه شده و چوب به زغال تبدیل می‌شود.

اگر برای تولید در خط تولید زغال فشرده دست دوم زغال چوب فشرده از خاک اره یا دیگر ضایعات کشاورزی استفاده شود، از تخریب جنگل‌ها جلوگیری خواهد شد. علاوه بر این، از دود حاصل از این فرآیند برای تولید سرکه چوب استفاده می‌شود که در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد. زغال چوب معمولی افزایش خواهد یافت. قطعات این زغال هم شکل و هم اندازه بوده و با وجود حفره‌ای در وسط قطعات زغال، هنگام استفاده از آن دیگر نیازی به باد زدن برای افزایش اُکسیژن رسانی هنگام سوخت نخواهد بود؛ همچنین بسته‌بندی و نگهداری این نوع زغال چوب بسیار راحت‌تر خواهد بود.

خط تولید زغال فشرده دست دوم
فرآیند تولید زغال فشرده

برای تهیه زغال فشرده از چه چیزی استفاده می‌کنند؟

برای تهیه زغال فشرده در خط تولید زغال فشرده دست دوم از خاک اره استفاده می‌شود. ابتدا خاک اره و دیگر پسماندهای چوبی کارخانجات دانه‌بندی شده، سپس وارد دستگاه فشرده‌سازی هیدرولیک می‌شوند. به دلیل فشار بسیار زیاد اِعمال شده در این فرآیند، ذرات خاک اره و پودر چوب بدون نیاز به هیچ نوع ماده افزودنی و عمل چسباننده، بخوبی به همدیگر می‌چسبند و به این ترتیب خاک اره پس از فشرده شدن به شکل استوانه یا چهارگوش یا مستطیلی به قطعات کوچکتر و مُجزایی تقسیم می‌شود.

بیشتر بخوانید:   زغال چیست و مروری بر تاریخچه زغال

خاک اره فشرده شده از قابلیت استفاده در شومینه‌های هیزمی با طول عمری ۳ برابر هیزم‌های معمولی برخوردار است. در مرحله بعدی، خاک اره فشرده شده و شکل گرفته در کوره‌های کنترل شده و بدون وجود هوا به زغال چوب تبدیل می‌شود. دود حاصل از تبدیل خاک اره به زغال چوب به سرکه چوب تشکیل می‌شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت زغال فشرده دست دوم با ما تماس بگیرید

مزایای زغال فشرده

برخی از مزایای زغال فشرده در خط تولید زغال فشرده دست دوم به شرح ذیل می‌باشد:

 • بدون استفاده از مواد شیمیایی
 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون صَمغ
 • دارای حرارت بالا
 • با خاکستر بسیار کم
 • بدون جرقه و بدون سردرد
 • زمان سوخت بالا
دستگاه زغال ساز چینی
مواد تشکیل دهنده زغال چینی

مفهوم زغال فشرده

این زغال با این اسامی در بازار شناخته شده است:

 1. بریکوت
 2. فشرده
 3. چینی
 4. قالبی
 5. جکسون

بریکوت کردن فرآیندی است که در خط تولید زغال فشرده دست دوم طی آن برخی از انواع مواد به صورت مخلوط با افزودنی با مواد دیگر صرفاً تحت فشار زیاد جهت شکل گرفتن افزایش تراکم و اصطلاح برخی مواد فشرده می‌شوند. عمل فشرده ‌سازی در خط تولید زغال فشرده دست دوم بر حسب نوع و سایز مواد اولیه، نوع محصول موردنظر و فرآیند مورد علاقه می‌تواند در فشار پایین، متوسط و زیاد صورت گیرد.

اگر ماده خام مورد نظر خاک اره یا براده چوب باشد. لینگنین چوب تحت فشار زیاد که با افزایش دما نیز همراه می‌باشد، آزاد شده و به عنوان یک (هم جوشی) موادی را که قرار است، فشرده یا بریکوت کردند را به هم می‌چسباند.

بیشتر بخوانید:   دستگاه زغال ساز چینی

در خط تولید زغال فشرده از چه دستگاهی استفاده می‌شود؟

ماشین‌سازی متحدان با دارا بودن این دستگاه‌ها فرآیند تولید زغال فشرده دست دوم را انجام می‌دهد. ترکیبات شامل: ۸۰ درصد خاک اره، ۱۰ درصد مواد سلولوزی مثل پوست گردو (باعث استحکام بریکوت می‌گردد) و ۱۰ درصد خاکه زغال می‌باشد.

خاک اره اول وارد دستگاه اَلَک شده و بعد از سَرند شدن وارد دستگاه خشک‌کن می‌گردد، در دستگاه خشک‌کن رطوبت تا ده درصد کم می‌شود. در خط تولید زغال فشرده دست دوم از دستگاه خشک‌کن  که شامل موارد زیر است، استفاده می‌گردد:

 1. دیگ دمنده حرارتی
 2. بیست متر لوله بصورت سینوسی یا لوله دوار چرخشی
 3. دستگاه مکنده توربینی
 4. سیکلن گریز از مرکز

خاک اره بعد از عبور از خشک‌کن بعد از سیکلن در میکسر با مواد سلولوزی میکس شده و وارد دستگاه فشرده‌ساز می‌گردد. تحت فشار بالای ۶۰ بار در دمای ۳۵۰ – ۴۳۰ درجه فرآیند فشرده‌سازی صورت می‌گیرد. این دستگاه می‌تواند در هر ساعت ۳۰۰ کیلوگرم بریکوت تولید کند. بریکوت‌ها را وارد کوره سنتی می‌کنند و در محیط بدون اُکسیژن یا خلع فرآیند کربونیزاسیون را انجام می‌دهند.

برای خرید و اطلاع از قیمت زغال فشرده دست دوم با ما تماس بگیرید

سوالات ، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن