تولید ذغال با سرمایه کم

شغل سودآور: تولید زغال با سرمایه کم

راه‌اندازی خط تولید ذغال فشرده در چند سال اخیر یکی از کسب‌و‌کارهای بسیار پرسود در بازار امروز بوده است که استقبال زیادی هم در این چند دهه اخیر از آن شده است. یکی از دلایل سودآور این کار ، استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت ، در کنار سرمایه‌گذاری مناسب است.

راه‌ندازی بیشتر کسب‌و‌کارهای تولیدی ، نیازمند سرمایه گزاف و هزینه زیاد است و به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه‌مند یا وارد این کار نشده ، یا در آن موفقیتی حاصل نمی‌کنند. اما در تولید ذغال فشرده ، با وجود سرمایه مناسب و وجود زیرساخت‌های مُهیا ، می‌توانید کسب‌و‌کار تولیدی با هزینه‌ای مناسب داشته باشید ، که در بازه زمانی کوتاه سود دهی مناسبی هم داشته باشد.

سوال: زغال فشرده یا چینی چیست؟

ذغال فشرده ، فرآورده‌ای جایگزین ذغال سنتی یا ذغال چوب است که از چند سال پیش فرمول و روش ساخت آن در کشور چین آغاز شد و در سایر کشورها نیز رونق گرفت.

بیشتر بخوانید:   پیش از راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به چه نکاتی توجه کنیم؟

برخلاف ذغال چوب که نیازمند قطع شاخه‌ها و تنه درختان است. در ذغال فشرده هیچ درختی قطع نمی‌شود که این هم برای محیط زیست سودمند است و هم هزینه کمتری برای تولید دارد. در واقع مواد اولیه برای ساخت ذغال فشرده ، مواد ضایعاتی چوبی مانند خاک اره هستند که می‌توانند به نحوه احسنت بازیافت شده و به محصولی مفید تبدیل شوند.

خاک اره ، اصلی‌ترین جزء برای ساخت ذغال فشرده است. از پوست بادام ، پسته ، خاکه ذغال ، نیشکر ، پوست گردو و انواع دیگر مواد ضایعاتی چوب و بیومسی برای تولید ذغال چینی استفاده می‌شود.

فرآیند تولید زغال فشرده با کیفیت

برای اینکه مواد اولیه را به ذغال تبدیل کنیم ، نیاز به چندین دستگاه است و این کار در کارخانه ذغال انجام می‌شود.

مرحله اول: پس از آنکه مواد اولیه جمع شدند ، به آسیاب برده می‌شوند تا خرد شده و به اندازه مناسب در آیند.

بیشتر بخوانید:   چرا جوانان از کارآفرین شدن ترس دارند؟

مرحله دوم: مواد را پس از خرد شدن به دستگاه سرند برده می‌شوند که نوعی الک است و و ظیفه‌ی آن جداسازی مواد درشت و اضافی است.

مرحله سوم: با یکدست شدن مواد ، نوبت به خشک کردن خاک اره می‌رسد ، که توسط خشک‌کن (سینوسی یا دوار) انجام می‌شود.

مرحله چهارم: پس از رطوبت گیری خاک اره ، آن را با دیگر مواد اولیه ترکیب می‌کنند.

مرحله پنجم: این مرحله مهم است ، چون نوبت به فشرده‌سازی می‌رسد. این مرحله توسط دستگاه اکسترودر ذغال انجام می‌شود که با نام دستگاه زغال‌ساز هم شناخته می‌شود.

مرحله ششم: دستگاه زغال‌ساز یا اکسترودر ، بریکت یا ذغال خام را از فشرده‌سازی مواد اولیه تولید می‌کند.

مرحله هفتم: بریکت‌ها باید به کوره برده شوند تا پخته شده و تبدیل به ذغال فشرده شوند.

مرحله هشتم: بریکت‌ها روی پالت‌ها چیده شده و به مدت زمان لازم در کوره قرار می‌گیرند. (کوره صنعتی یا سنتی)

بیشتر بخوانید:   فرآیند تولید زغال توسط دستگاه‌ زغال‌ساز با خاک اره

مرحله نهم: با پخت و حالت گرفتن ذغال در کوره ، پالت خفه‌کن روی آن‌ها قرار گرفته ، و ذغال‌ها آماده هستند.

مرحله دهم: می‌توان پیش از بسته‌بندی ، ذغال‌ها را با دستگاه برش ذغال فشرده به ابعاد کوچک‌تر تقسیم کرد تا استفاده برای مشتری آسان‌تر باشد.

نیروی کار مورد نیاز در کارگاه زغال فشرده

نیروی کار مورد نیاز در کارگاه ذغال فشرده
نیروی کار مورد نیاز در کارگاه ذغال فشرده

نیروی انسانی برای کارگاه تولید ذغال فشرده برای بسیاری از افرادی که به تازگی می‌خواهند تولید ذغال چینی را شروع کنند ، سؤال است که به چند نفر نیروی کار در کارگاه نیاز است و چه کارهایی باید انجام شود؟

در یک کارگاه تولید ذغال فشرده ، با یک خط تولید ( یک دستگاه ذغال‌ساز ) به حداقل سه نفر نیروی کار نیاز است. یک نیرو به طور دائم با دستگاه بریکت‌ساز یا دستگاه اکسترودر کار می‌کند و باید نحوه کار با این دستگاه را بلد باشد.

نمایی از کارگاه ماشین سازی متحدان

4 دیدگاه دربارهٔ «شغل سودآور: تولید زغال با سرمایه کم»

  1. ما زمان زیادی را برای یه کسب و کار میذاریم و اکثراً با شکست مواجه میشیم. می خوام بگم کار تولید زغال کسب و کار خوبیه ولی به شرطی که شرایط کشور هم خوب باشه بتونیم به کشورهای دیگه هم صادر کنیم. یعنی بدون صادرات فروش و سود کمتری را خواهیم داشت.

  2. بازتاب: مهرداد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *