منوی دسته بندی

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟

هزینه راه اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟

امروز قصد داریم تا به شما صنف تولید زغال فشرده را معرفی کنیم و همچنین در مورد هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی یک کارگاه کامل برای خط تولید زغال فشرده برای شما کاربران عزیز شرح دهیم و در ادامه هم میزان سودآوری بازدهی این خط تولید را بررسی کنیم.

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده: بسیاری از افراد هستند با توجه به شناختی که از راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده دارند و از سوددهی آن خبر دارند ، علاقه‌مند به راه‌اندازی زغال فشرده هستند. امروزه به علت مشکلات اقتصادی و کمبود شغل در کشور افراد دنبال کسب‌و‌کار با سود بالایی هستند. راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده در کشور ما در این چند سال اخیر جزء پردرآمدترین شغل‌ها محسوب شده است. دلیل آن هم واضع است: مواد اولیه این محصول به وفور در کشور یافت می‌شود و فقط باید برای تجهیزات، نیروی انسانی، مکان و هزینه‌های اولیه‌ای داشت.

زغال فشرده چیست؟

اول بیایید بدانیم که زغال فشرده چیست؟ زغالی که به زغال چینی معروف است؛ رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد و غبار چوب یا خاک اره در خط تولید زغال فشرده تولید و عرضه بازار می‌شود.

زغال فشرده (دستگاه بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک اره، تراشه چوب و زغال سنگ نارس است.

بازار فروش زغال فشرده چگونه است؟

خط تولید زغال فشرده به دلیل اینکه یک صنعت جدید در کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود، دارای بازار خرید و فروش خوبی بوده و جزء شغل‌های پولساز در کشور می‌باشد.

مواد اولیه جهت تولید زغال فشرده در ایران به وفور یافت می‌شود و به همین دلیل برای شروع راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده با کمبود مواد اولیه مواجه نمی‌شوید و گذشته از آن چون زغال فشرده از مواد بازیافتی تولید می‌شود، هزینه گمرکی جهت صادرات این محصول برای تولیدکنندگان تعلق نمی‌گیرد.

صادرات زغال فشرده به کشورهای عربی خاورمیانه یک کار پرسود است، چونکه مصرف قلیان در این کشورها زیاد است و ایران می‌تواند قطب صادرات زغال فشرده در منطقه باشد.

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

این را بدانید که قیمت و هزینه راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده در ایران به دلیل در دسترس بودن و فراوانی مواد اولیه برای بدست آوردن سود بیشتر بسیار مناسب است. یکی از صنعت‌هایی که در خاورمیانه در این چند سال اخیر پدید آمده، نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده می‌باشد. صنعتی جدید و نوین برای صادرات زغال به کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس و نیز به کشورهای اروپایی می‌باشد.

صادرات زغال فشرده چگونه است و چقدر سود دارد؟

صادرات زغال فشرده چگونه است و چقدر سود دارد؟

شما برای شروع این کار به اطلاعات پیش‌ اولیه‌ای نیاز دارید که تا بتوانید این کسب و کار پرسود را راه بندازید. سرمایه اولیه این کسب و کار ۲۲۰ میلیون تومان می‌باشد. در ادامه این مقاله به هزینه‌های جزئی راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده می‌پردازیم تا با ریزه‌کاری‌های این حرفه کامل‌تر آشنا شوید.

بررسی هزینه‌های راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

 • شما برای خرید دستگاه ( نیو هیبریدی توربو ) که بتوانید زغال فشرده تولید کنید، به ۸۰ میلیون تومان نیاز دارید.
 • مکان (سوله) هم که برای شروع کار نیاز دارید، حدود ۲۰ میلیون تومان پول پیش و ۵ تا ۷ میلیون تومان اجاره در ماه می‌باشد. ” البته این را هم در نظر داشته باشید، افرادی که در شهرستان‌ها ساکن هستند به اندازه کافی جا دارند و برای راه‌اندازی کارگاه یا اینکه هزینه اجاره یا خرید یک سوله در شهرستان کمتر از شهرها می‌باشد. “
 • هزینه‌های داخلی‌ای همچون برق ، گاز و آب ۱۲ میلیون تومان است.
 • هزینه برای خرید مواد اولیه زغال فشرده ۶۰ میلیون تومان است.
 • هزینه برای ملزومات کارگاه زغال فشرده هم ۱۵ میلیون تومان می‌باشد.

 

شرایط مورد نیاز برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

شما عزیزان برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به این موارد زیر نیاز خواهید داشت.

 • سوله مسقف به متراژ ۳۰۰ متر مکعب
 • یک انشعاب گاز برای تأمین نیاز کارگاه
 • تأمین به میزان ۵۰ آمپر
 • ۷ نیروی کار که ۳ نفر برای یک دستگاه و ۴ نفر با دو دستگاه اکسترودر کار کنند
 • وجود ۶ عدد کوره در سوله
 • و دیگر تجهیزات کارگاه

عوامل مؤثر بر هزینه‌ خط تولید زغال فشرده

احتمالاً شما هم به عنوان یک تولید کننده بخواهید بدانید که برای خط تولید زغال فشرده نیاز به چه میزان سرمایه اولیه دارید و چه عواملی در این مسیر وجود دارند که بر روی هزینه‌های شما تأثیرگذارند. این موارد را به خاطر بسپارید:

 1. اولین فاکتور که جزء هزینه‌های قطعی شماست و ۲۵ درصد بودجه شما را در بر می‌گیرد، هزینه تهیه مواد اولیه زغال فشرده می‌باشد.
 2. مورد دوم هزینه نیروی کار است که ۱۰ درصد از بودجه شما به آن اختصاص داده شده است.
 3. ۲۵ درصد هزینه‌هایتون شامل هزینه نیروی برق می‌شود.
 4. ۴۰ درصد بقیه هزینه‌ها نیز متغیر هستند و شامل رسیدگی و مراقبت از خط تولید زغال فشرده می‌شود.

از نتیجه‌ای که از موارد گفته شده می‌گیریم این است که بیشترین هزینه مربوط به رسیدگی و نگه‌داری دستگاه‌ها می‌باشد، پس بهتر است از اول کار دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که از عملکرد و کارآیی آن کاملاً مطمئن هستید تا بسیاری از هزینه‌های شما در درازمدت کاهش پیدا کند.

در کارگاه تولید زغال فشرده به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در یک کارگاه زغال به تجهیزات زیر برای تولید زغال فشرده نیاز هست:

 • دستگاه الک
 • دستگاه اکسترودر هیبریدی دوبل یا فشرده‌سازی
 • دستگاه مکنده توربینی
 • دستگاه خرد کن

🎯 حتماً بخوانید: قبل از راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به چه نکاتی توجه کنیم؟

سود خالص زغال فشرده چقدر است؟

اگر بخواهیم سود خالص زغال فشرده را محاسبه کنیم باید از پایه و اساس آغاز کرده و مانند تمام اصناف و مشاغل تمام هزینه‌های اولیه و ثانویه و جانبی را مورد محاسبه قرار بدهیم.

ما باید مخارج و هزینه‌های کارگاه را بررسی کنیم، این هزینه‌ها شامل:

 • مواد اولیه تولید زغال فشرده
 • قطعات مصرفی
 • حقوق نیروی کار
 • هزینه‌ مصرف گاز ، برق و آب
 • هزینه اجاره کارگاه
 • و….

به طور کلی مواد اولیه برای تولید زغال فشرده، از ضایعات مواد دور ریز تهیه می‌شود و در نتیجه نسبت به قیمت ضایعات سود دهی مناسبی دارد. قیمت هر کیلو از مواد اولیه میانگین ۱۰۰۰ تومان بوده و با احتساب تمام هزینه‌های جانبی تولید به مبلغ ۶۰۰۰ تومان می‌رسد. فروش زغال فشرده با قیمت حداقل ۸٫۵۰۰ تومان بوده که سودی حدود ۲٫۵۰۰ تومان را در هر کیلو دارد.

در یک کارگاه با فعالیت یک شیفت خط تولید زغال فشرده می‌توان روزانه ۵۰۰ کیلو زغال تولید کرد که به صورت روزانه سودی حدود ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ تومان و در ماه حدود ۲۵ الی ۳۰ میلیون تومان به همراه خواهد داشت.

راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده توسط ماشین‌ سازی متحدان

مجموعه ماشین سازی متحدان با سابقه و تجربه خود در زمینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده جزء برترین مجموعه‌های تولید زغال فشرده در کشور می‌باشد. ماشین سازی متحدان علاوه بر اجراء و راه اندازی خط تولید زغال فشرده در زمینه مشاوره پیش از سرمایه‌گذاری و نیز در تأمین مواد اولیه و آموزش تئوری و عملی خط تولید همراه شماست.

تماس با مدیران ماشین سازی متحدان

میلاد محمدی وب‌سایت
حدود 8 سال است که در زمینه بازاریابی آنلاین و تبلیغات کسب و کار اینترنتی فعالیت می‌کنم. در وب‌سایت ماشین سازی متحدان در مورد خط تولید زغال فشرده، کارآفرینی تولید زغال فشرده و سرمایه گذاری در تولید زغال مطالب مفیدی را برای علاقه مندان به این کسب‌و‌کار قرار می‌دهم. (شاد، موفق و مؤثر باشید💖)

‫23 نظر

 • رسول مفتخری گفت:

  این ها همش چرت من خودم دو سال وارد این کار شما جزء ضرر هیچ چیز دیگه‌ای عایدم نشد.

 • مرتضی علیپور گفت:

  برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده نیاز به یک سرمایه اندکی است اما باید با دید باز جلو رفت، تا ورشکسته نشید.

 • محمد تاجیک گفت:

  آقا صنعت زغال چند سال وارد ایران شده؟؟؟ نزدیک به ده سال هست. و تو این ده سال کلی چقدر زغال فروش تو ایران هست. سوال من اینه با این حجم رقبا باز هم میشه روی این صنعت حساب کرد؟؟

 • علی اصغر فانی گفت:

  سلام. خیلی مطالب خوبی دارید. می‌تونم بگم بین رقبا شما نامبر وان هستید.
  در مورد مشکلات زغال فشرده هم مطلب مینویسد.

 • زغال فروش مشهد گفت:

  خیلی مطالب خوبی بود. درود بر متحدان

 • منصور سرمدی گفت:

  وقت بخیر
  من در ساکن کرمانشاه هستم و می‌خواهم کارگاه زغال راه‌اندازی کنم. دستگاه زغال ساز تان چند هست؟ قسطی هم می‌دهید؟

 • آرمان محمدی گفت:

  خیلی سایت خوبی دارید. اطلاعات خوبی را با خواندن این مقاله به دست آوردم.
  ممنون از شما

 • ناصر آذر گفت:

  سلام
  حدود یک سال است که در زمینه تولید زغال مشغول به کار شده ام و از مطالب سایتتون نهایت استفاده را کردم. موفق باشید.

 • برزو سرلک گفت:

  سلام
  خیلی مطالب خوبی بود. به صورت ساده و قابل درک همه چیز رو گفتید. من تازه با برادرم وارد این صنعت شدم. و الان چند ماه داریم زغال مرغوبی را تولید و عرضه بازار می کنیم.
  درود بر شما 💚💛

 • خاور نصرتی گفت:

  درووووووووود بر شما که اینقدر واضح و با زبانی ساده تمام هزینه ها و خط تولید زغال فشرده را توضیح داده اید.
  از شما و تیمتان بسیار سپاسگزاریم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *