همه چیز در مورد مجوز تولید زغال فشرده

در ابتدا باید گفت: که شروع تولید زغال فشرده لزوما نیازی به دریافت جواز کار نیست! از آنجایی که صنف و یا اتحادیه‌ی خاصی در زمینه تولید زغال فشرده وجود ندارد؛ می‌توان این کار را بدون مجوز نیز انجام داد. تولید زغال فشرده در دنیای امروز یک صنعت نوپا و جدید می‌باشد که در دید بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی قرار دارد. قبل از شروع تولید زغال فشرده باید زمینه‌ها و شرایطی را مُهیا نمود و بعد اقدام به راه‌اندازی کارگاه تولیدی کرد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد مجوز تولید زغال فشرده به صورت کامل صحبت بکنیم.

مراحل راه‌‎اندازی کسب‌و‌کار زغال فشرده

راه اندازی خط تولید زغال چینی در ورامین

 

متاسفانه در زغال فشرده ما هیچ اتحادیه‌ای نداریم. به همین خاطر شما باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایید. اولین مدرکی که در برابر صنفی از موسس می‌خواهند اسناد مالکّیتی یا اجاره‌نامه (از نظر سازمان حقوق صنفی کسی که مالک منافع آن محل است می‌تواند نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام کند) و ستاد هویّتی شامل: شناسنامه، کارت پایان خدمت و… می‌باشد. ببینید دوستان از نظر قانون نظام صنفی و قانون شهرداری صدور پروانه کسب برای مشاغل برای اماکن با کاربری اداری، تجاری و کارگاهی امکان‌پذیر است. در قدم بعدی نسبت به بازرسی از آن محل اقدام می‌شود.

بازرس اتحادیه محل صنفی را بازدید می‌کند اگر حداقل مساحت لازم را داشته باشد و اگر شرایط لازم برای آن شغل را داشته باشد، تاییدیه خود را به اتحادیه اعلام می‌کند. تمام این پروسه‌ای که برای صدور مجوز در ابتدا لازم است ظرف 15 روز باید اعلام شود.

 • بعد از این موافقت اوّلیه باید مدارک دیگری به اتحادیه ارائه بدیم.
 • 4 دستگاه اعلام شونده در قانون داریم: دارایی، بهداشت، سازمان فنی و حرفه‌ای و اماکن نیروی انتظامی.
 • برخی از مشاغل هر موفقیت هر 4 نهاد را برای شروع به کار خود احتیاج دارند.
 • تمامی شغل‌ها طبق بحث ماده 108 قانون باید گواهی مالیاتی خود را به اتحادیه ارائه بدهند.
 • ما هیچ شغلی را نداریم که معاف از مالیات باشند لذا باید پرونده مالیاتی تشکیل شود، اما برخی مشاغل مثل مشاغل فرهنگی و در زمینه نشر کتاب که طبق قانون معاف شده‌اند از پرداخت مالیات معاف می‌شوند.

 

پروانه کسب چیست؟

کشورمان ایران جز کشورهایی است که بیشتر آن از جمعیتی جوان تشکیل شده است و هر روزه به تعداد جوانان و افراد آماده به فعالیت در جامعه افزوده می‌شود و این خود لازمه آماده سازی بستری مناسب این افزایش نیروی کار از سوی جامعه است. بنابراین قانون‌گذار قوانینی جهت شروع فعالیت افراد در نظر گرفته تا این فعالیت‌ها در چهارچوب قانون انجام پذیرد. آشنایی با این اصول و قوانین برای تمامی افرادی که مایل به فعالیت اقتصادی در جامعه می‌باشند ضروری است.

پروانه کسب چیست

 

یکی از مهم‌ترین این قوانین جهت راه‌اندازی هر گونه کار تولیدی و خدماتی راه‌اندازی کسب و پیشه در مرحله نخست اخذ پروانه کسب‌و‌کار می‌باشد، صدور این پروانه در واقع مجوزی است برای دایر کردن یک واحد صنفی و بدون دریافت آن فعالیت اقتصادی شما غیر قانونی محسوب می‌شود. طبق ماده 12 قانون نظامی صنفی افراد قبل از راه‌اندازی کسب‌و‌کار موظف به اخذ پروانه فعالیت از واحد صنفی مربوطه می‌باشند.

پروانه کسب مجوزی است برای شروع و ادامه کسب‌و‌کار یا حرفه که برای آغاز کار در محل مشخص یا جواز کسب معیّن، به صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی اهدا می‌شود. پروانه کسب موقت تنها برای یک‌بار صادر می‌شود. مدت اعتبار پروانه کسب موقت یک سال و پروانه کسب دائم پنج سال است.

6 اصل مهم در کارآفرینی باید بدانید!
مستند کارآفرینی از کسب و کار زغال فشرده
چگونه بازار زغال را تحلیل کنیم؟
راهنمایی خرید دستگاه زغال برای راه‌اندازی خط تولید زغال
برای تولید زغال فشرده از کجا شروع کنم؟
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

برای دریافت مجوز راه‌اندازی زغال فشرده به چه چیزی نیاز است؟

مسلم است که برای دریافت مجوز برای هر کاری، شرایط و قوانینی وجود دارد. این شرایط را صنف مورد تعیین می‌کند که از آنجایی که تولید زغال و فروش زغال فاقد صنف و اتحادیه خاصی است این کار تحت نظر وزارت صنعت و معدن و تجارت انجام می‌شود.

 • معرفی دریافت اجاره نامه قانونی:

مجوز برای تأسیس هر کارگاه، اجازه نامه‌ای است که به منظور راه‌اندازی کارگاه به نام افراد حقیقی و حقوقی در رابطه با تولید در سازمان صنایع صادر می‌شود. در واقع برای دریافت مجوز شما باید ابتدا کارگاه یا سوله مورد نظر را تهیه کرده باشید. برای دریافت مجوز این کارگاه باید دارای شرایط مورد نیاز از نظر بهداشتی و ایمنی و دیگر موارد را داشته باشید.

 • صادرکننده مجوز کسب‌و‌کار

هر دستگاه اجرایی یا تشکیل صنفی و حرفه‎‌ای که طبق قانون و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران یا شوراهای عالی به آن تکلیف یا اختیار صدور مجوز داده است می‌توانند مجوز صادر کنند. البته دریافت مجوز نیاز به پیش نیاز دارد. هر مدرک، استعلام یا سندی که داشتن آن برای دریافت مجوز کسب‌و‌کار خاصی لازم است. مدرک تحصیلی، گواهی‌های مهارتی نظیر گواهینامه رانندگی، گواهی قبولی در آزمون، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت جسمی و روحی، پیش نیاز دریافت مجوز هستند و مجوز کسب‌و‌کار محسوب نمی‌شوند.

شروط صدور مجوز تاسیس کارگاه زغال فشرده:

برای دریافت صدور مجوز در اقدام راه‌اندازی کارگاه زغال فشرده این 8 مرحله را باید طی نمایید.

 • تکمیل فرم ثبت اطلاعات اولیه در وب‌سایت بهین یاب و پرداخت مبلغ 200.000 هزار تومان در سایت مذکور.
 • تکمیل برگه درخواست صدور مجوز از طرف متقاضی به مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت
 • ارسال برگه درخواست از سازمان صنعت، معدن و تجارت به مدیریت سازمان حفظ محیط زیست شهر / استان مربوطه جهت بررسی
 • ارجاع پرونده پس از اخذ تأییدیه از سازمان حفاظت محیط زیست به مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت
 • بررسی پرونده از نظر مدارک و منطبق بودن با اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صدور مجوز مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت
 • ارسال پرونده توسط مدیریت به بخش صدور مجوز برای طی کردن مراحل صدور
 • صادر شدن مجوز تاسیس موقت
 • صدور گواهی بهره‌برداری دائمی پس از حداقل یک سال

سخن پایانی: آیا برای راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده، به مجوز نیاز داریم؟

 

بسیاری از افراد که می‌خواهند وارد این حرفه شوند در مورد دریافت مجوز و این که آیا اخذ آن ضروری است سؤالاتی دارند. دریافت مجوز برای هر کسب‌و‌کاری دارای مراحل و دشواری‌هایی است و در مقابل مزایایی هم دارد. جالب است بدانید برای شروع راه‌اندازی کارگاه تولید زغال و شروع تولید زغال فشرده لزوماً نیازی به دریافت مجوز کار نیست! با داشتن شرایط لازم و تهیه یک کارگاه با شرایط استاندارد نیز می‌توانید کار تولید زغال فشرده را به صورت قانونی شروع کنید. ما اینجاییم تا شما را به رویاهایتان برسانیم.

11 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد مجوز تولید زغال فشرده»

 1. علی‌اکبر صالحی

  خیلی ممنونم از مطالب خوبی که ارائه دادید.
  من خودم حدود ۷ سال هست که تو تولید زغال فعالیت می‌کنم، باید بگم شغل خوبی هست و چالش‌های مخصوص خودش رو داره.

  1. محمد یاسری

   سلام برای شروع کار چه مقدار زمین زیر بنا نیاز دارد و با چه سرمایه‌ای میتوان شروع کرد؟ ضمنأ بنده زمین حدود۷۵۰ متر دور دیوار در ۱۵ کیلومتری مشهد داخل یک شهرک دارم، میخوام تو این زمینه سرمایه گذاری و شروع بکار کنم، لطفا ضمن پاسخ به دو مورد اول … راهنمایی بفر مایید ممنون

 2. رسول میری عمادی

  وقت بخیر. من تازه وارد این صنعت شدم می خواستم بپرسم وجود مجوز الزامی هست یا خیر؟ در ابتدای کار..

  1. سلام اقای صالحی میتونی به من مشاوره بدیهد در مورد تولید ذغال این شماره من هست لطفاً تماس بگیرید 09175562234

 3. من ۱۱ سال بدون مجوز زغال تولید می‌کردم، و تازه در این دو سال پیگیر مجوزش شدم. پیشنهاد می‌کنم شما هم بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا