خط تولید زغال فشرده

خط تولید زغال فشرده

زغال فشرده یا زغال قالبی چیست؟

رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گَرد زغال چوب ساخته می‌شود. زغال فشرده، شکلی از زغال چوب است که از قطعات خُرد چوب، کاه و… تهیه می‌شود. این زغال معمولاً کیفیتی پایین‌تر از زغال معمولی دارد ولی ارزان‌تر است و نسبت به اکثر زغال‌ها دوام بیشتری دارد. کاربرد این زغال برای کباب کردن در منقل‌های یکبار مصرف یا گِریل روی توری است. تولید زغال فشرده، مواد اولیه بازیافتی (خاک اره، پودر زغال چوب و پوسته گردو) با حرارت و فشار قالب‌گیری شده و با قرار دادن این قالب‌ها در کوره به زغال فشرده تبدیل می‌شوند.

راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

امروزه یکی از علل مهم سودآوری تولید زغال فشرده فراوانی مواد اولیه‌ای همچون خاک اره است که می‌توان آن را با هزینه‌ای مناسب تهیه کرد. با استفاده از یک دستگاه زغال فشرده، کوره‌های صنعتی زغال و تجهیزات مربوطه، شما می‌توانید با صرفه هزینه برای تهیه خط تولید زغال فشرده و تهیه مواد اولیه با کیفیت، زغال فشرده با ارزش بالایی تولید کنید. از مهمترین دستگاه‌های بخش راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده، دستگاه نیوهیبریدی توربو می‌باشد. کوره زغال و دستگاه خشک کن یا سرند نیز از دستگاه‌های تولید زغال فشرده است. در یک کارگاه خط تولید زغال فشرده با یک خط تولید و یک دستگاه زغال ساز به حداقل ۳ نفر نیروی انسانی نیاز است.

صادرات زغال فشرده

زغال فشرده از کشور چین وارد ایران شد. صادرات این محصول خیلی خوب است و در سال ۱۳۹۶ یکی از بهترین انواع زغال برای صادرات، زغال فشرده برای صادرات انتخاب شد. که در بسیاری از کشورها همچون ترکیه، روسیه، کشورهای اروپایی و عربی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. صادرات زغال فشرده از جمله محصولاتی است که باید صادرات آن به شکل مرغوب و باکیفیت صورت گیرد. در صورت صادرات این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها به افرادی که در کار فروش و صادرات این محصول هستند مراجعه کرده و مشاوره بگیرید. امروزه تولید زغال فشرده در کشور بازخورد و رونق خیلی خوبی داشته که نه تنها نیاز به واردات زغال از کشورهای دیگر نیست بلکه ایران تبدیل به یک صادرکننده بزرگ صنعت زغال فشرده شده است و به کشورهایی چون بحرین، ارمنستان، قطر، امارات، افغانستان، عراق، گرجستان و حتی کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شود.

صادرات زغال فشرده
صادرات زغال فشرده

نکات مثبت خط تولید زغال فشرده

 • نیاز به واردات مواد اولیه نیست
 • بازار فروش زیادی دارد
 • صادراتی است
 • کمک به حفظ محیط زیست می‌کند
 • سودآوری در مقابل مواد اولیه قیمت پایین
 • بدون بو، بدون ایجاد آلودگی و کثیفی است
 • دوسر بُرد برای تولیدکننده و مصرف کننده است
 • ارازن‌تر است
 • دوام گرمایی بیشتری دارد
 • سبک است
 • یک شکل و یک اندازه است چیدن آنها در کنار هم راحت‌تر است
 • کنترل دمای آسان‌تری دارد

اِشتغال‌زایی با تولید زغال فشرده در کشور

سرمایه گذاری در تولید زغال فشرده
سرمایه گذاری در تولید زغال فشرده

در گذشته در صورت نبودن زغال و عدم دانش لازم در این زمینه، افراد به صورت مستقل اقدام به قطع و بریدن درختان برای تولید زغال می‌کردند. با گذشت زمان برای تولید زغال دیگر به سبک سنتی اقدام نمی‌شود. زغال فشرده با کیفیت بالا در کوره‌های صنعتی تولید می‌شود، تولید و فروش زغال فشرده از رونق بالایی برخوردار است، یکی از مهمترین ویژگی‌های تولید زغال فشرده در کارگاه‌ها این است که افراد بسیار زیادی مشغول به کار می‌شوند و روزی خانواده خود را با کار کردن در این کوره‌ها تأمین می‌کنند. نبودن دانش برای تولید زغال در گذشته موجب شد تا این محصول از کشورهایی همچون چین وارد کشور شود. اما طی سال‌های متمادی تولیدکنندگان با یادگیری از دانش کشورهایی که زغال را تولید می‌کردند توانستند خود نیز به عنوان یک تولیدکننده اقدام به تولید زغال فشرده کنند تا نیازی به وارد کردن این محصول از کشور دیگر نباشد به همین خاطر تولیدکنندگان زیادی دست به تولید زغال در کشور زدند و این صنعت را وارد کشور کردند. امروزه کشورمان به عنوان بهترین صادرکننده این محصول با کیفیت به سایر کشورها شناخته شده است.

کارآفرینی (تولید زغال فشرده با مواد دور ریختنی)

امروزه خاک اره‌های جمع‌آوری شده در نجاری‌ها یا کارهایی که از چوب در آن استفاده می‌شود یا دور ریخته می‌شوند و یا در مرغداری‌ها استفاده می‌شود کشورهایی مانند هلند، آلمان، دانمارک و سوئیس از پیشگامان بازیافت زباله هستند. میزان بازیافت در این کشورها بالای ۹۰% است. در کشور ما روزانه ۵۰ هزار تن زباله تولید می‌شود اما فقط ۱۰% از آن‌ها بازیافت می‌شود. کارآفرینان ایرانی توانسته‌اند با خاک اره و پوست گردو تولید زغال فشرده را انجام دهند. تولید زغال کسب‌وکاری با سرمایه کم، مواد اولیه در دسترس، سودآوری فراوان و بازار فروش همیشگی است. نقش زغال در زندگی روزمره ایرانیان به وضوح دیده می‌شود. این امر تنها نقطه قوتی است که موجب شده تا یک جوان ایرانی با خیال راحت وارد این حرفه شود. زغالی که از ضایعات چوبی تولید می‌شود شاید جزء کالاهای استراتژیک نباشد اما می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین سوخت‌های در دسترس بیان کرد. طبق برنامه‌ریزی دولت، یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه چهارم کشور و چشم‌انداز بیست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیر نفتی است. در حال حاظر عمده‌ترین صادرات ایران مربوط به کالاهای نفتی است، بنابراین رشد و صاردرات غیر نفتی برای افزودن واحدهای جدید و استفاده بهینه از اقدامات ضروری است.

نکات منفی خط تولید زغال فشرده

 • روشن کردن آن سخت‌تر است
 • خاکستر زیادی را به جای می‌گذارد
 • برخی از آن‌ها بوی شیمیایی تندی دارند
 • زغال فشرده بی‌کیفیت می‌تواند دارای گاز و بو باشد و سوخت آن به درستی صورت نگیرد.

سخن پایانی

قبل از راه‌اندازی خط تولید زغال باید تحقیقات کافی را در این زمینه به عمل آورید. باید توجه داشت که تولید زغال باید تو دستگاه زغال فشرده با کیفیت انجام بشود تا بتوانید در بازار این کسب‌وکار با موفیقعت پیش بروید اگر بتوانید در این عرصه کیفیت بسیار خوبی را ارائه کنید و از مواد اولیه درجه یک برای تولید زغال فشرده استفاده کنید، زغال صادراتی تولید خواهید کرد و این موضوع باعث رضایت مشتریان شما و شناخته شدن برند شما خواهد شد.

2 دیدگاه دربارهٔ «خط تولید زغال فشرده»

 1. خیلی خوب بود. من در شهر ساوه میخواهم با برادر خانمم شراکتی این خط تولید را راه بیاندازیم، برای شروع چقدر سرمایه نیاز هست؟ این را هم بگم که سوله به متراژ ۱۶۷ متر داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.