خط تولید زغال چینی

امروزه یکی از علل مهم سودآوری تولید زغال چینی فراوانی مواد اولیه‌ای همچون خاک اره است که می‌توان آن را با هزینه‌ای مناسب تهیه کرد. با استفاده از یک دستگاه زغال چینی، کوره‌های صنعتی و نیمه صنعتی زغال و تجهیزات مربوطه، شما می‌توانید با صرفه هزینه برای تهیه خط تولید زغال چینی و تهیه مواد اولیه باکیفیت زغال چینی با ارزش بالایی تولید کنید. از مهمترین دستگاه‌های بخش راه‌اندازی خط تولید زغال چینی، دستگاه نیو توربو می‌باشد. کوره نیمه صنعتی زغال، دستگاه سیکلون، سرند  و سکه کن یک تیغ نیز از دستگاه‌های تولید زغال چینی است. در یک کارگاه خط تولید زغال چینی با یک خط تولید و یک دستگاه زغال ساز به حداقل 3 نفر نیروی انسانی نیاز است.

همه چیز در مورد بسته بندی زغال فشرده

 

زغال چینی یا زغال قالبی چیست؟

رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گَرد زغال چوب ساخته می‌شود. زغال چینی، شکلی از زغال چوب است که از قطعات خُرد چوب، کاه و… تهیه می‌شود. این زغال معمولا کیفیتی پایین‌تر از زغال معمولی دارد ولی ارزان‌تر است و نسبت به اکثر زغال‌ها دوام بیشتری دارد. کاربرد این زغال برای کباب کردن در منقل‌های یکبار مصرف یا گِریل روی توری است. تولید زغال چینی، مواد اولیه بازیافتی (خاک اره، پودر زغال چوب و پوست گردو) با حرارت و فشار قالب‌گیری شده و با قرار دادن این قالب‌ها در کوره به زغال چینی تبدیل می‌شوند.

راه‌اندازی خط تولید زغال چینی

صادرات زغال چینی

 

زغال چینی از کشور چین وارد ایران شد. صادرات این محصول خیلی خوب است و در سال 1396 یکی از بهترین انواع زغال برای صادرات، زغال فشرده برای صادرات انتخاب شد. که در بسیاری از کشورها همچون ترکیه، روسیه، کشورهای اروپایی و عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صادرات زغال فشرده از جمله محصولاتی است که باید صادرات آن به شکل مرغوب و باکیفیت صورت گیرد. در صورت صادرات این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها به افرادی که در کار فروش و صادرات این محصول هستند مراجعه کرده و مشاوره بگیرید. امروزه تولید زغال چینی در کشور بازخورد و رونق خیلی خوبی داشته که نه تنها نیاز به واردات زغال از کشورهای دیگر نیست بلکه ایران تبدیل به یک صادرکننده بزرگ صنعت زغال چینی شده است و به کشورهایی چون بحرین، ارمنستان، قطر، عمان، امارات، افغانستان، عراق، گرجستان و حتی کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شود.

چرا صادرات به عمان سودمند است؟

نکات مثبت تولید زغال چینی

 • نیاز به واردات مواد اولیه نیست
 • بازار فروش زیادی دارد
 • صادراتی است
 • کمک به حفظ محیط زیست می‌کند
 • سودآوری در مقابل مواد اولیه قیمت پایین
 • بدون بو، بدون ایجاد آلودگی و کثیفی است
 • دوسر بُرد برای تولیدکننده و مصرف کننده است
 • ارازن‌تر است
 • دوام گرمایی بیشتری دارد
 • سبک است
 • یک شکل و یک اندازه است چیدن آنها در کنار هم راحت‌تر است
 • کنترل دمای آسان‌تری دارد

اِشتغال‌زایی با تولید زغال چینی در کشور

در گذشته در صورت نبودن زغال و عدم دانش لازم در این زمینه، افراد به صورت مستقل اقدام به قطع و بریدن درختان برای تولید زغال می‌کردند. با گذشت زمان برای تولید زغال دیگر به سبک سنتی اقدام نمی‌شود. زغال چینی باکیفیت بالا در کوره‌های صنعتی تولید می‌شود، تولید و فروش زغال چینی از رونق بالایی برخوردار است یکی از مهمترین ویژگی‌های تولید زغال چینی در کارگاه‌ها این است که افراد بسیار زیادی مشغول به کار می‌شوند و روزی خانواده خود را با کار کردن در این کوره‌ها تأمین می‌کنند. نبودن دانش برای تولید زغال در گذشته موجب شد تا این محصول از کشورهایی همچون چین وارد کشور شود. اما طی سال‌های متمادی تولیدکنندگان با یادگیری از دانش کشورهایی که زغال را تولید می‌کردند توانستند خود نیز به عنوان یک تولیدکننده اقدام به تولید زغال چینی کنند تا نیازی به وارد کردن این محصول از کشور دیگر نباشد به همین خاطر تولیدکنندگان زیادی دست به تولید زغال در کشور زدند و این صنعت را وارد کشور کردند. امروزه کشورمان به عنوان بهترین صادرکننده این محصول باکیفیت به سایر کشورها شناخته شده است.

کارآفرینی (تولید زغال چینی با مواد دور ریختنی)

امروزه خاک اره‌های جمع‌آوری شده در نجاری‌ها یا کارهایی که از چوب در آن استفاده می‌شود یا دور ریخته می‌شوند و یا در مرغداری‌ها استفاده می‌شود کشورهایی مانند هلند، آلمان، دانمارک و سوئیس از پیشگامان بازیافت زباله هستند. میزان بازیافت در این کشورها بالای 90% است. در کشور ما روزانه 50 هزار تن زباله تولید می‌شود اما فقط 10% از آن‌ها بازیافت می‌شود. کارآفرینان ایرانی توانسته‌اند با خاک اره، خاک زغال و پوست گردو تولید زغال چینی را انجام دهند. تولید زغال کسب‌وکاری با سرمایه کم، مواد اولیه در دسترس، سودآوری فراوان و بازار فروش همیشگی است. نقش زغال در زندگی روزمره ایرانیان به وضوح دیده می‌شود. این امر تنها نقطه قوتی است که موجب شده تا یک جوان ایرانی با خیال راحت وارد این حرفه شود. زغالی که از ضایعات چوبی تولید می‌شود شاید جزء کالاهای استراتژیک نباشد اما می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین سوخت‌های در دسترس بیان کرد. طبق برنامه‌ریزی دولت، یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه چهارم کشور و چشم‌انداز 20 ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیر نفتی است. در حال حاظر عمده‌ترین صادرات ایران مربوط به کالاهای نفتی است، بنابراین رشد و صاردرات غیر نفتی برای افزودن واحدهای جدید و استفاده بهینه از اقدامات ضروری است.

بررسی سرانه مصرف زغال در ایران و مقایسه آن با جهان

 

نکات منفی زغال چینی و تولید آن

 • روشن کردن آن سخت‌تر است
 • احتمال به وجود آوردن خاکستر زیاد را دارد
 • برخی از آن‌ها بوی شیمیایی تندی دارند
 • زغال فشرده بی‌کیفیت می‌تواند دارای گاز و بو باشد و سوخت آن به درستی صورت نگیرد.

سخن پایانی

قبل از راه‌اندازی خط تولید زغال باید تحقیقات کافی را در این زمینه به عمل آورید. باید توجه داشت که تولید زغال باید تو دستگاه زغال فشرده باکیفیت انجام شود تا بتوانید در بازار این کسب‌وکار با موفقیعت پیش بروید اگر بتوانید در این عرصه کیفیت بسیار خوبی را ارائه کنید و از مواد اولیه درجه یک برای تولید زغال چینی استفاده کنید، زغال صادراتی تولید خواهید کرد و این موضوع باعث رضایت مشتریان شما و شناخته شدن برند شما خواهد شد.

9 دیدگاه دربارهٔ «خط تولید زغال چینی»

 1. ناصر داوودی

  وقتتون بخیر
  حدود ۸ ، ۹ سال پیش که من در قزوین ساکن بودم؛ یکی از دوستان که آذری بودن پیشنهاد تولید زغال فشرده رو در کنار چوب‌بری که می‌کردم رو دادن. من اون موقع زیاد با این صنعت آشناییت نداشتم و کار و کاسبی خودم هم خوب بود.
  امروز که به گذشته فکر می‌کنم، پی می‌برم که اشتباه کردم و باید خط تولید زغال فشرده در قزوین رو راه‌اندازی می‌کردم. الان زغال جز کالاهای پرفروش هر مغازه داری هست و اگر در کنار کارم که تولیدکننده مبل بودم دستگاه‌های صنعتی زغال فشرده رو هم می‌خریدم و زغال هم تولید میکردم، الان هم برند می‌شدم و بازار زغال رو هم میشناختم. خیلی ممنونم از مطالب خوبی که منتشر کردید.

 2. خط تولید زغال چینی دیگه مُرد. من 11 سال تو این کار بودم و باید بگم که این خط تولید دیگه ارزشی نداره.

 3. محمد رضا شریفی

  سلام و وقتتون بخیر.
  من چند وقتی هست که با باجناقم تصمیم گرفتم که یک خط تولید زغال راه بندازم. به نظرم یکی از ایده های خوب و کم هزینه و پر در آمد هست که نیاز به نیروی کاری زیاد و فضای زیاد هم نداره.
  بازم ممنون از توضیحات کاملتون.

 4. رسول نهاوندی

  سلام و عرض خسته نباشید
  ممنون از وقتی که میگذارید
  حقیقتاً همینطور که فرمودید شرکت‌های مختلف با وعده‌های قشنگ و مانند نتورک مارکترها به دنبال جذب مشتری هستند.
  یکی از این شرکت‌ها، دستگاهی راه معرفی میکند که بدون گاز کار میکند و نیاز به خاک اره مرطوب ندارد و ادعا میکند بسیار کم هزینه‌تر می‌باشد؛
  شما تایید میکنید؟
  سوال بعدی با یکی از دوستان صحبت کردم گفتند خط تولید شما حتما باید دو تا دستگاه نیو هیبریدی توربو داشته باشه تا به سود بررسی
  نظرتون رو می‌فرمایید؟
  و مطلب آخر من قصد تأسیس این کارگاه را دارم؛ اگر محبت کنید دستگاه دست دوم خوب و مورد تأیید و همچنین آموزش‌های لازم را بفرمایید چگونه باید تهیه کنم ممنونتون میشم
  با سپاس فراوان

  1. سلام رسول جان اردتمندم
   برای جواب سوال اولت باید بگم، خیر و سوال دومت بله درسته چون سود در تولید زیاد و باکیفیت خودش رو نشون میده و اینکه دستگاه دست دوم ندارم ولی بیا نیو هیبریدی توربو خوب با قیمت مناسب بهت میدم.

 5. وقت بخیر
  مطالب فوق‌العاده بودند. فقط در مورد هزینه خط تولید زغال فشرده هم صحبت می‌کنید…

 6. نادر سلیمانی

  خیلی خوب بود. من در شهر ساوه میخواهم با برادر خانمم شراکتی این خط تولید را راه بیاندازیم، برای شروع چقدر سرمایه نیاز هست؟ این را هم بگم که سوله به متراژ ۱۶۷ متر داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا