چالش؜‌های کارآفرینی در تولید

امروزه هر جامه نیاز به رشد و توسعه زیرساخت؜ها، گسترش نیازهای فرد در جامعه و کشف استعداد در زمینه کار دارد، بدیعی است که کارآفرینی یکی از شاخصه؜هایی است که در رشد و تحقق اهداف فرد و جامعه نقش بسزایی دارد. بسیاری از ارزش؜‌های یک فرد در جامعه براساس موقعیت اجتماعی یا همان شغل فرد برآورد می؜‌شود و همچنین ارزش یک جامعه پویا براساس بستری که برای بهبود زندگی مردم خود فراهم کرده، شناخته خواهد شد.

کارآفرینی فرآیند شروع یک کسب وکار، سرمایه ‌گذاری و تجارت است و نیاز به بهره؜‌گیری از دانش به صورت همگانی و کسب تخصص به صورت اختصاصی دارد. کارآفرینی در تولید؛ نقش فراوانی در اقتصاد جامعه دارد و حال اینکه کارآفرین در این راه با چالش‌؜ها و مشکلات متعددی روبه‌؜رو است. در این مطلب به بررسی چالش‌؜های کارآفرینی در تولید پرداخته خواهد شد.

ناشناخته بودن کارآفرینی

یکی از چالش؜‌های بزرگ در زمینه کارآفرینی عدم آشنایی مدرسان و به تبع دانشجو با مفهوم کارآفرینی و برآورد اشتباه از آن به عنوان اشتغال‌زایی است. تفسیر نادرست از این فرآیند سبب نارسایی در مفهوم آن است. با توجه به معنی کارآفرینی در جامعه جهانی می؜توان تفسیر درستی از این پدیده به دست آورد. کیفیت اساتید در زمینه آموزش، روش‌؜های آموزش غلط آموزش و تدریس کتاب؜‌های درسی به صورت نظری از مشکلات عدم توسعه کارآفرینی در بخش تولید است. عدم وجود فراهم شدن نیازهای یک کارآفرین در حال آموزش و همچنین هم سو نشدن تعلیم و تخصص‌؜های مورد نیاز بازار کار از دیگر مشکلات کارآفرینی در تولید است.

چرا جوانان از کارآفرین شدن ترس دارند

بی ارزش بودن پول ملی در جامعه، موثر بر عدم سرمایه‌ گذاری

شاید یکی از بزرگ؜ترین چه بسا مهم‌؜ترین هدف یک کارآفرین در این زمینه، سرمایه گذاری است. در جامعه‌؜ای که ارزش پول ملی کم شده و روند نزولی دارد؛ افراد نیز به دلیل عدم چرخش کسب و کار امکان ورشگستگی و پایین بودن میزان سود به دست آمده از کارآفرینی در زمینه تولید و دیگر زمینه؜ها ممانعت می؜کنند.

کاهش پول ملی یک کشور به دلایل مدیریت نادرست و عدم مدیریت بر اساس علم اقتصاد، ورشکستگی بانک؜‌ها، عدم مشارکت با جامعه جهانی، مشکل در زمینه صادرات، اشباع واردات، تورم و بسیاری از موارد دیگر است. بسته بودن راه‌؜های سرمایه گذاری یکی از چالش‌های بزرگ کارآفرینی در تولید است.

مشکل در زمینه صادرات

عدم بستر مناسب جهت توزیع محصولات و جنس تولید شده توسط کارآفرینان سبب کاهش و بازخورد افراد جهت سرمایه گذاری در این زمینه است. در جامعه‌ای که صادرات آن به دلایلی از جمله تحریم، عدم مشارکت با جامعه جهانی، عدم توسعه در این مهم و موارد دیگر فلج شده، کارآفرین از سرمایه گذاری خودداری می؜کند که عدم صادرات سبب کاهش انگیزه کارآفرین در زمینه تولید است.

چرا صادرات به عمان سودمند است؟
شرایط صادرات زغال فشرده به کشور لبنان
راه اندازی خط تولید زغال فشرده در رشت
چگونه برای محصول خود بازاریابی کنیم؟
حفظ مشتری چیست؟ معرفی اِستراتژی‌های کاربردی برای حفظ مشتریان
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

مشکل در زمینه واردات

واردات همچون صادرات یکی از نیازهای هر جامعه بوده، اما زمانی خطر آفرین است که کالای وارد شده باعث لطمه و آسیب رساندن به بازار تولید داخلی شود و همچنین باعث کاهش تمایل کارآفرین به سرمایه گزاری در بخش کارآفرینی است. عدم توازن در واردات، وارد کردن کالاها بدون توجه به نیاز جامعه و هدر دادن سرمایه در این بخش در نقطه مقابل کارآفرینی قرار دارد. توجه به این نکته مهم بوده که کاهش واردات نیز خود یک مشکل بزرگ کارآفرینی در تولید است. نیاز به قطعات مادر که در داخل کشور تولید نمی؜شود سبب توقف تولید می؜‌شود و همچنین نبود بازار رقابتی بین تولید داخلی و خارجی باعث عدم پیشرفت کارآفرینان و عدم تولید جنس باکیفیت است.

عدم وجود یک سیستم مناسب

چنانچه فرد کارآفرین حتی در صورت داشتن تمام ویژگی‌ها، چهارچوب لازم جهت توسعه اهداف را نداشته باشد، نمی؜تواند موفق شود. در سیستمی که سرمایه گزاری به احتمال زیاد با شکست مواجه می‌شود؛ ریسک و خطرپذیری کاهش می‌یابد و عدم سرمایه گذاری سبب عدم کارآفرینی می‌شود.

نبود پشتوانه در صورت نیاز، یکی از چالش؜های کارآفرینی در تولید

در زمینه تولید، بعد از گذشت زمان و مواجه با مشکلات مالی و نیاز به سرمایه بیشتر جهت جلوگیری از ورشکستگی و عدم تحقق این امر باعث شکست یک کارآفرین است. با توجه به تجربه افراد در این زمینه می‌؜توان به راحتی به نبود پشتوانه در راستای حمایت از کارآفرینی در تولید پی برد. نقش دولت در عدم تخصیص بودجه سالانه جهت کارآفرینی و ناتوانی بانک‌؜ها در زمینه تامین نیاز مالی در نبود این پشتوانه مهم بسیار پررنگ است.

عدم داشتن ویژگی‌های مناسب یک کارآفرین

هر کارآفرین موفق داری ویژگی‌؜های مشخصی از جمله مدیریت و رهبری، ریسک‌پذیری و خلاقیت رادیکال  است که عدم داشتن این ویژگی‌ها باعث شکست کارآفرین در زمینه تولید می؜شود.

عدم مدیریت و رهبری

یک کارآفرین نیاز به قدرت رهبری و مدیریت مناسب دارد، عدم داشتن این ویژگی سبب تخریب اهداف، از بین رفتن نظم محوری در کارآفرینی و در نتیجه شکست است. مدیریت درست منابع و برآورده کردن نیاز تولید، مدیریت و رهبری نیروی کار و مدیرت اهداف کارآفرینی از موارد مهم در این بخش است.

عدم ریسک‌پذیری

ممکن است نسبت به موقعیت جغرافیایی هر ایده با توجه به نیاز منطقه ثمره بخش و استفاده از ایده دیگر ناکارآمد باشد. همچنین استفاده از ایده‌؜های که تحت آزمون و خطا قرار نگرفته یا تکراری باشند؛ در عدم موفقیت موثر هستند. ریسک کم، عدم سرمایه گذاری مالی، عدم سرمایه گذاری انسانی و عدم تحمل شکست از موارد عدم موفقیت کارآفرین است، پس یک کارآفرین از ریسک هراسی ندارد.

آموزش بازاریابی مویرگی زغال فشرده

عدم خلاقیت رادیکال

کارآفرینی در تولید نیاز به خلق کالایی با کیفیت بالاتر، کارآمدتر و خلاقانه نسب به محصولات دیگر رقبا دارد. دارا بودن هوش خلاق در این زمینه کمک فراوانی به کارآفرین می‌؜کند. همچنین نداشتن خلاقیت باعث تکراری شدن کالای تولید شده و در مواردی بی؜‌کیفیت شدن محصول است که در هنگام عرضه و فروش نتیجه؜ مدنظر را در پی نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی عدم اطلاع کافی افراد در زمینه کارآفرینی، پایین بودن ارزش پول ملی، مشکلات در واردات و صادرات، عدم پشتوانه مناسب و نداشتن ویژگی کارآفرینی  به عنوان چالش؜‌های کارآفرینی در تولید پرداخته شد. در ابتدای کار کسب فرهنگ کارآفرینی و بهره؜‌گیری از آن در راستای توسعه کسب و کار مهم است و همچنین توجه به موقعیت بازار داخلی در تصمیم کارآفرین تاثیر زیادی دارد.

6 دیدگاه دربارهٔ «چالش؜‌های کارآفرینی در تولید»

  1. علیرضا عباسی

    پیشنهاد می‌کنم که سمت کارآفرینی و اشتغال زایی نیایید. صدای نی از دور خوش هست!!

  2. سلام
    یکی از چالشهایی که تو کارآفرینی و تولید وجود داره، چالش تورم تو مواد اولیه هست. میتونم بگم که این چالش خیلی‌ها رو زمین میزنه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا