میزان رطوبت خاک اره در تولید زغال فشرده

خاک اره

تولید زغال فشرده این صنعت نوپا و پرسود برای خیلی از تولیدکنندگان از چالش‌های زیادی برخوردار است که البته این چالش با مشاوره و به کارگیری روش‌های اصولی قابل رفع می‌باشد. یکی از این چالش‌هایی که بسیاری از تولیدکنندگان با آن روبرو هستند، میزان رطوبت خاک اره است که تاثیر مستقیمی در فرآیند تولید، عملکرد دستگاه‌ها و به ویژه کیفیت زغال دارد. در این مقاله می‌خواهیم جواب سؤال: میزان رطوبت خاک اره زغال فشرده به چه مقدار باید باشد؟ را بدهیم. یکی از سؤالات پرتکراری که خیلی از کاربران از ما می‌پرسند.

رطوبت در خاک اره چه اهمیتی دارد؟

 • کم بودن رطوبت یا زیاد بودن آن هردو می‌توانند برای تولید زغال دردسر ساز باشند.
 • توجه کنید که خاک اره از چه چوبی تهیه شده است، زیرا تعیین کننده میزان رطوبت در خاک اره می‌باشد.
 • در تولید زغال فشرده به رطوبت بسیار کمی در خاک اره نیاز داریم و در واقع خاک اره‌ای مطلوب ما است که میزان بسیار کمی رطوبت داشته باشد، اما نباید زیاد هم خشک و مانده هم باشد.
 • میزان رطوبت در خاک اره دغدغه خیلی از تولیدکنندگان در خط تولید زغال فشرده است.
 • میزان آبی که در خاک اره وجود دارد یا همان رطوبت آن به نوع چوبی که از آن به دست آمده بر می‌گردد.

به رطوبت چوبی که خاک اره تولید شده توجه کنید

همانطور که اطلاع دارید در تولید زغال فشرده از خاک اره و ضایعات چوبی استفاده می‌شود. خاک اره نیز از چوب بدست آمده، بنابراین نوع چوب و رطوبت موجود در آن در کیفیت زغال فشرده‌ای که ساخته می‌شود بسیار تاثیرگزار است. در این میان رطوبت چوب باید به اندازه‌ای باشد که تولید زغال بدون اشکال بوده و به خوبی بسوزد. در صنعت زغال فشرده رطوبت کم در خاک اره مناسب‌تر است، اما باید توجه داشت که رطوبت اگر وجود نداشته باشد، نیز زغال کیفیت لازم را نخواهد داشت. رطوبت بیش از حد هم مشکلی است که اکثر تولیدکنندگان ممکن است آن را تجربه کرده باشند.

داشتن رطوبت بالا در خاک اره، بر تجزیه و فرآیند فشرده‌سازی زغال تاثیر منفی می‌گذارد و حتی می‌تواند موجب آسیب به دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده شود. رطوبت زیاد همچنین در فرآیند پخت بریکت‌ها در کوره نیز موثر است و سبب می‌شود به طور کامل زغال باکیفیتی تولید نشود. از سوی دیگر کربن‌سازی یا چوبی که رطوبت بالا دارد، سبب می‌شود تا سرعت کار و گرمای کوره کم شود و با نبود حرارت کافی، تولید مختل شده و زغال نیز در نهایت به میزان کافی گرمایش نداشته باشد. بنابراین، حتما توجه کنید که چوبی که خاک اره زغال فشرده از آن ساخته شده است به میزان کافی رطوبت داشته باشد و این رطوبت بیش از حد نباشد.

نشانه‌هایی که به شما علامت می‌دهند که خاک اره رطوبت زیادی دارد

گرچه مرغوبیت و کیفیت خاک اره با دیدن آن نیز برای برخی از افراد (متخصص) قابل تشخیص است، اما اگر در تشخیص چشمی به نتیجه قطعی نرسیدید، مطمئنا با نشانه‌هایی که در تولید زغال با آن مواجه می‌شوید، متوجه خواهید شد.

ترک خوردن زغال فشرده

یکی از نشانه‌هایی که برای بالا بودن رطوبت خاک اره به عنوان ماده سازنده اصلی وجود دارد، ترک‌خوردن بریکت تولید شما است. البته ترک خوردن می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد. به‌هرحال یکی از مواردی که می‌تواند نشان دهنده رطوبت زیاد در خاک اره شما باشد، ترک خوردن بریکت‌های تولیدی است. (ترک‌ها به صورت ریز و درشت هستند.) به احتمال زیاد بریکت‌تان کمی سفت‌تر از حالت معمولی است و تُردی لازم ندارد. اگر همه‌ی مواردی که موجب ترک خوردن زغال‌تان می‌شود را بررسی کرده‌اید و اشکالی وجود ندارد، یکی از دلایل رایج همین رطوبت بالا در خاک اره است که باید بررسی شود.

صدای آب از دستگاه سیلندر

یکی دیگر از نشانه‌های رطوبت خاک اره، این است که از دهانه سیلندر صدایی به بخار آب (صدایی فیس مانند) شنیده می‌شود. مسلما بخار آب به خاطر رطوبت بالا به وجود می‌آید. بدیهی است که وجود این بخار آب زیاد در دستگاه و سیلندر به ‌شدت مشکل‌ساز است و به دستگاه سیلندر آسیب می‌زند.

شلیک کردن دستگاه نیو هیبرید توربو

دستگاه نیو توربو

ممکن است شما هم در خط تولید زغال فشرده با مشکل شلیک کردن دستگاه زغال (نیو توربو متحدان) مواجه شده باشید. منظور از شلیک کردن این است که دستگاه قادر به فشرده‌سازی به طور عادی نیست و سرانجام با صدایی مهیب و به صورت ناگهانی مواد را حول داده و به اصطلاح شلیک می‌کند. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی رطوبت خاک اره بالا باشد، مواد حالت خمیری پیدا می‌کنند و دور ماردون جمع می‌شود و وارد سیلندر نمی‌شود. دستگاه موادی که تجمع کرده را حول داده که به آن شلیک کردن می‌گویند. بروز مداوم این اتفاق نه‌تنها تولید شما را مُختل می‌کند، بلکه به دستگاه نیو توربو هم فشار می‌آورد و به مرور موجب آسیب دیدن آن می‌شود.

کج بودن بریکت‌ها در هنگام خروج از دستگاه

راه اندازی خط تولید زغال فشرده

داشتن مقدار نامحسوس و کمی‌قوس در بریکت‌های بسیار بزرگ و طویل تا حدی عادی است اما اگر این قوس و کج بودن زیاد باشد، امکان رطوبت زیاد مواد اولیه یعنی خاک اره زیاد باشد. شاید به نظر برسد که اشکال چندانی در کج‌بودن بریکت وجود ندارد اما این کج بودن نه‌تنها موجب می‌شود که بریکت‌ها به خوبی روی هم چینش پیدا نکنند، بلکه ظاهر و خروجی خوبی مورد قبولی هم نخواهند داشت. از همه اینها مهم‌تر، داشتن رطوبت بالا فقط شکل ظاهری را کج نمی‌کند، بلکه کیفیت سوخت هم پایین می‌آورد.

رطوبت مناسب خاک اره چقدر در نظر گرفته شده است؟

مواد اولیه جهت تولید زغال با خاک اره

با توجه به موارد فوق میتوان متوجه شد که رطوبت چوب می‌تواند به میزان زیادی بر کیفیت و نحوه ساخت زغال مؤثر باشد. بنابراین، برای حفظ کیفیت زغال تولیدی و همچنین سلامت دستگاه‌ها، باید خاک اره با رطوبت مناسب استفاده نمود. میزان رطوبت خاک اره بسته به فرمول تولید زغال فشرده‌ای که سازندگان استفاده می‌کنند کمی متغییر است، اما به طور کلی، نباید بیش از 20 درصد باشد. (حتی از 20 درصد کمتر هم باشد، عالی است.)

در صورتی که شرایط تحلیل و آزمایش روی خاک راه فراهم باشد، بهتر است آن را مورد آنالیز قرار داد تا میزان رطوبت به طور کامل مشخص شود. در نظر داشته باشید که منبع تهیه مواد اولیه اهمیت زیادی دارد، بنابراین مواد اولیه خصوصا خاک اره که مهم‌ترین بخش است را از افراد مطمئن تهیه کنید و از کیفیت، مرغوبیت و رطوبت آن اطمینان حاصل نمایید.

سخن پایانی: مراقب سودجویان باشید

متاسفانه همیشه افرادی هستند که از هر موقعیتی کوچک و بزرگ سوءاستفاده می‌کنند و تلاش برای به‌دست آوردن سود بیشتر از هر راهی انتخاب می‌کنند. تامین‌کننده مواد اولیه و خاک اره نیز ممکن است زغال‌ها را عمد مرطوب کنند تا وزن آن بالاتر رفته و مرغوب‌تر باشد و در نهایت با قیمت بالایی به فروش برسانند. توصیه‌ای که ما به شما داریم این است که در مورد منبع تهیه مواد اولیه تحقیق کنید و از افراد مطمئن خرید کنید. ماشین سازی متحدان، سازنده دستگاه نیو توربو و انواع دستگاه‌های زغال فشرده می‌باشد، برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده با ما تماس بگیرید.

نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اِشتراک بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫7 نظر

 • قاسم خانی گفت:

  وقتتون بخیر
  حدود ۸ ، ۹ سال پیش که من در گرمسار ساکن بودم؛ یکی از دوستان که آذری بودن پیشنهاد تولید زغال فشرده رو در کنار چوب‌بری که می‌کردم رو دادن. من اون موقع زیاد با این صنعت آشناییت نداشتم و کار و کاسبی خودم هم خوب بود.
  امروز که به گذشته فکر می‌کنم، پی می‌برم که اشتباه کردم و باید خط تولید زغال فشرده در گرمسار رو راه‌اندازی می‌کردم. الان زغال جز کالاهای پرفروش هر مغازه داری هست و اگر در کنار کارم که تولیدکننده مبل بودم دستگاه‌های صنعتی زغال فشرده رو هم می‌خریدم و زغال هم تولید میکردم، الان هم برند می‌شدم و بازار زغال رو هم میشناختم. خیلی ممنونم از مطالب خوبی که منتشر کردید.

 • جواد سیری گفت:

  با سلام برای خرید خاک اره می‌تونید با ما تماس بگیرید. ما در گلستان یک کارگاه زغال داریم، در طول ماه کلی خاک اره از خرده‌های چوب جمع می‌کنیم. شماره تماس: 09121085068 . (ضمناً خاک اره مرغوب و بدون رطوبت هم تحویل شما همکار عزیز می‌دهیم.)

 • کاویانپور گفت:

  سه ماه پیش دستگاه داشت خوب کار می‌کرد، شروع کرد به شلیک کردن، کارگر ترسیده بود. مبادا دستگاه رو خراب نکنه. من که اومدم دیدم و یک راست رفتم سراغ خاک اره، خاک اره رو که تو مشتم جمع کردم، متوجه تر یا خیس بودنش شدم. خیلی مراقبت باشید.

 • چراغعلی لطفی گفت:

  چند ماه پیش صدای دستگاه زغالم به صورت وجیهی در اومده بود و داخلش رو که با اوستا کار نگاه کردیم دیدم که کارگر افغانی بیسواد خاک اره مرطوب رو توش خالی کرده هست.

 • ناصر قاسمی گفت:

  حدود ۱۲ سال هست که توی این حرفه هستم، باید بگم آفت دستگاه زغال، خاک اره مرطوب هست. خیلی به این موضوع توجه کنید.
  ممنونم از شما بابت مطالب خوبتون که در اختیار ما قرار میدید

 • علیمرادی گفت:

  وقت بخیر
  دوستان این مطالبی که در این سایت هست واقعاً درسته.. من خودم به شخصه تجربه‌اش در تولید زغال کردم. اگر خاک اره مرطوب باشه، زغال بی کیفیت و تُردی به وجود میاد که این مشکل ساز در فروشش برایتون میشه…
  ممنونم از سایت خوبتون

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...