فوت‌و‌فن‌های روشن کردن زغال فشرده

روش‌های روشن کردن زغال فشرده می‌توانند متفاوت باشند و همچنین باید اصولی را در این راستا رعایت کنید. فرقی نمی‌کند از زغال‌ها برای پختن کباب، قلیان و یا ایجاد گرمایش استفاده می‌کنید. برای استفاده در هر کاری باید ابتدا زغال‌ها را روشن کنید. اگر زغال‌ها به روش مناسب داغ و سرخ نشوند، ممکن است گازهای سمّی تولیدکنند و باعث سردرد و تهوع شوند. در این مطلب قصد داریم شما کاربران عزیز را با فوت‌و‌فن‌های روشن کردن زغال فشرده آشنا کنیم که زمانیکه به طبیعت رفتید بتوانید، زغال فشرده را به آسانی و بدون هیچ معطلی روشن نمایید.

زغال فشرده چیست؟

در ابتدای مقاله و همچنین سرتیتر مطلب کلمه “زغال فشرده” را آورده‌ایم. شاید خیلی از افراد هستند که نمی‌دانند، زغال فشرده چیه!!! زغال فشرده یا همان زغال چینی، رایج‌ترین نوع بریکت سوختنی است که با گَرد و غُبار چوب یا خاک اره در خط تولید زغال فشرده تولید و عرضه بازار می‌شود. زغال فشرده توسط دستگاه بریکت یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک اره، تراشه چوب و زغال سنگ نارس می‌باشد.

راه اندازی خط تولید ذغال فشرده با ماشین سازی متحدان

استفاده از مواد برای روشن کردن زغال فشرده

مواد زیادی برای روشن کردن زغال وجود دارد که درا دامه به بررسی مزایا و معایب 3 تا از این مواد می‌پردازیم:

استفاده از چوب و خاشاک

شما توسط چوب و خاشاک در طبیعت یافت می‌شود می‌توانید زغال فشرده را در یک مدت کوتاهی، که باید اصولش را بلد باشید. زغال فشرده را به راحتی روشن نمایید.

مزایای روشن کردن زغال به وسیله چوب و خاشاک:

 • همیشه در دسترس است.
 • بدون هزینه است.
 • سوخت بسیار طولانی مدت دارد.

معایب روشن کردن زغال به وسیله چوب و خاشاک:

 • حرارت و گرمای آن بسیار کم است.
 • به سختی روشن کردن زغال

استفاده از ژل سوختنی و آتش‌زا

یکی از ابزارهایی که در این چند سال اخیر در فروشگاه‌ها اضافه شده است، استفاده از ژل سوختنی و آتش‌زا است. شما توسط این ژل‌های آتش‌زا می‌توانید به سرعت با روشن کردن یک فندک زغال فشرده را روشن کنید و از زغال برای پخت کباب و جوجه استفاده نمایید.

مزایای روشن کردن زغال توسط ژل سوختنی و آتش‌زا:

 • حرارت و گرمای بسیاری دارد.
 • در دسترس است.
 • بی‌خطر است.
 • سوخت تمیز و بی‌خطری می‌باشد.

معایب روشن کردن زغال توسط ژل سوختنی و آتش‌زا:

 • سوخت کوتاه مدتی دارد.
 • دارای تاریخ انقضا است.

استفاده از نفت یا بنزین

یکی از رایج‌ترین نوع روشن کردن زغال استفاده از نفت یا بنزین است. با این روش شما می‌توانید زغال خود را روشن کنید، فقط حتما در این روش احتیاط لازم را داشته باشید، چون روشی خطرناک‌تر از روش‌های قبل است.

مزایای روشن کردن زغال توسط نفت یا بنزین

 • حرارت و گرمای زیاد شعله
 • روند سریع تبدیل زغال به آتش

معایب روشن کردن زغال توسط نفت یا بنزین

 • بوی بد
 • سوخت کم و کوتاه
 • در دسترس نبودن
 • به دلیل شعله‌های زیاد سوختن نفت بسیار خطرناک می‌باشد

فوت‌و‌فن‌های روشن کردن زغال فشرده برای تهیه کباب

بهترین زغال برای تهیه جوجه کباب

 1. ابتدا زغال‌ها را داخل ظرف مورد نظر بریزید که کامل از بسته‌بندی‌اش خارج شود.
 2. به اندازه کافی مقداری ژل سوختنی یا همان آتش‌زا بر روی زغال فشرده بریزید، چند لحظه‌ای صبر کنید تا کامل زغال‌ها خیس شوند.
 3. سپس مقداری چوب و خاشاک اضافه کنید و سپس کبریت را روشن کنید.

نکته اول: برای روشن کردن زغال شما می‌توانید از وسیله‌های دیگری همچون کاغذ که به صورت لول شده باشد، استفاده نمایید. (برای این کار کافی‌ است که سر کاغذ‌ها را روشن و داخل زغال‌ها بیاندازید.)

نکته دوم: بهتر است از فندک استفاده نکنید ولی اگر قرار است، از فندک برای روشن کردن زغال استفاده می‌کنید، بهتر است از فندک‌های اتمی استفاده کنید. (زیرا فندک‌های معمولی خطرناک هستند و فاصله شعله با دست بسیار کم است و ممکن است باعث سوختگی دست شود.)

 1. خیلی از افراد هستند که برای روشن کردن زغال از کبریت استفاده می‌کنند، اما بهتر است استفاده نکنید و از کاغذهای لول شده استفاده کنید.
 2. پس از سرخ شدن کباب‌ و جوجه‌ها کمی آن‌ها را تکان دهید و سپس کمی باد بزنید تا تمامی زغال‌ها کاملا سرخ و گداخته شوند.

فوت‌و‌فن‌های روشن کردن زغال فشرده برای قلیان

آداب قلیان کشیدن به صورت جمعی

روشن کردن زغال فشرده با حرارت شعله گاز

این روش که جزء متداول‌ترین روش‌های و همچنین سریع‌ترین روش برای روشن کردن زغال فشرده است. زغال به راحتی سوخت‌های دیگر مشتعل نمی‌شود و باید مدتی آن را در معرض مستقیم آتش بگذارید، تا بتوانید از حرارت آن استفاده کنید. در ابتدا برای روشن کردن زغال، آن را بر روی شعله‌ی اجاق گازی قرار دهید و پس از اینکه مقداری سطح زغال گداخته شد، می‌بایست آن را توسط بلوور یا بادبزن باد بزنید تا با استفاده از آتش گردان بچرخانید تا بصورت کامل سطح زغال سرخ شود.

حتماً توجه کنید که تمام سطح زغال بصورت یکپارچه سرخ و گداخته شود. اگر هنوز قسمت‌هایی از سطح زغال روشن نشده یا لکه‌های سیاه خاموش را می‌بینید، این زغال آماده استفاده نیست، چرا که هم به سرعت خاموش خواهد شد و اگر زغال نیمه روشن باشد و از آن در قلیان استفاده کنید، گازهای سمّی مانند Co2 تولید می‌کند که این گازها باعث سردرد و حالت تهوع می‌شوند و هم بوی بدی تولید خواهند کرد که کیفیت قلیان شما را پایین می‌آورد.

البته این موضوع برای کباب درست کردن چندان حائز اهمیت نیست، چرا که معمولا در فضای باز هستید و بطور مستقیم گازهای سمّی وارد ریه شما نمی‌شوند. ولی باز هم حرارت یکپارچه و مطلوب برای کباب کردن نخواهید داشت. پس حتما زغال کباب هم باید به طور کامل گداخته شده باشد.

سخن پایانی

در انتهای مقاله باید گفت: اگر قصد دارید از زغال برای کشیدن قلیان استفاده کنید، شعله اجاق گاز بهترین روش است و استفاده از الکل و نفت هم بدترین آن! اما اگر قصد پختن کباب و جوجه را در طبیعت دارید، روشن کردن زغال فشرده توسط منقل کباب، الکل و مایع آتش‌زا بهترین گزینه است.

حال شما بگویید: چقدر به طبیعت می‌روید و در طبیعت از زغال فشرده استفاده می‌کنید؟ تجربه استفاده کدام یک از فوت‌و‌فن‌های که ما در این مقاله گفتیم را داشته‌اید؟ نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را در قسمت “ارسال دیدگاه” برای ما بنویسید.

5 دیدگاه دربارهٔ «فوت‌و‌فن‌های روشن کردن زغال فشرده»

 1. پژمان عبدی پور

  برای روشن کردن زغال نیاز به بنزین نیست، فقط چندتا کاغذ یا علوفه خشک روش بریزی و کبریت رو بزنی، میتونی روشن کنی.

 2. مسعود پیرهادی

  روشهای خیلی خوبی بود. البته الان دیگه زغالهایی با قابلیت اشتعال زایی تو بازار هست که خیلی راحت با یه کبریک روشن میشن..

 3. نرجس میرزایی

  امروز سیزده بدر هستش و من با خواندن این مطالب برای روشن کردن زغال خیلی حرفه‌ای تر شد و الان بهتر میدونم چکار کنم.
  سپاس از شما، خیلی خوب بود.

  1. مهندس سعید محمدیان

   ممنونیم از شما خانم میرزایی. سیزده بدر رو در کنار خانواده به خوشی سپری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا