6 مسئله‌ای که در تولید و فروش زغال اتفاق می‌افتد!

کسب‌و‌کار زغال فشرده مانند دیگر کسب‌و‌کارها فراز و نشیب‌های فراوانی دارد. شاید کسی که هنوز وارد این حرفه نشده است، چنین تفکری در ذهنش ایجاد شود که صنعت زغال فشرده یک صنعت نوپا است و در ایران به خاطر به‌روز و نوپا بودنش می‌توان بیشتر از دیگر صنعت‌ها بر روی‌اش تمرکز کرد و نتیجه‌های بزرگی را درونش دید. باید گفت قطعا همینطور است؛ اما دوستان این را در نظر بگیرید که هر صنعتی نه تنها صنعت زغال فشرده نیاز به تحقیق، مطالعه و مشاوره از افراد خبره را دارد.

زغال فشرده یا همان زغال چینی در این چند سال اخیر خیلی از افراد را کارآفرین کرده و صاحب یک کسب‌و‌کاری پردرآمد نموده است. ولی اتفاقات در این صنعت رخ می‌دهد که هر کارآفرین یا هر فردی که می‌خواهد وارد این حوزه شود باید کاملا با این موضوعات آشنا باشد و کنار بیاید. در این مقاله که یکی از مقالات غنی ماشین سازی متحدان است؛ می‌خواهیم در مورد 6 مسئله که در تولید و فروش زغال فشرده اتفاق می‌افتد، صحبت کنیم که در هیچ‌جا چنین مواردی گفته و اشاره نشده است. فقط کسانی که در تولید زغال فشرده هستند با این مسائل آشنا هستند. (پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.)

6 باگ اصلی تولید و فروش زغال فشرده

 1. عدم اعتماد مشتری به تولیدکننده
 2. عدم ثبات قیمت
 3. نبود گارانتی و ضمانت جنس
 4. کلاهبرداری
 5. تولید کننده یا فروشنده
 6. عدم دسترسی خریدار به تولیدکننده

عدم اعتماد مشتری به تولیدکننده

اولین مسئله‌ای که در تولید زغال فشرده باید بهش توجه کرد؛ عدم اعتماد مشتری به تولیدکننده است. ببینید دوستان زمانی که مشتری برای خرید زغال پیش شما می‌آید، در ذهنش به شما و کارتان اعتمادی ندارد. در اینجا شما شروع به تعریف از تولید خود می‌کنید تا بتوانید مشتری را متقاعد کنید از شما بار را بخرد. برای به دست آوردن اعتماد در ابتدای کار نیاز دارید تا انرژی و زمان زیادی برای بدست آوردن اعتماد مشتری بگذارید. به نظر من، این متقاعدسازی و بدست آوردن اعتماد مشتری جز مسائلی است که در همه صنعت‌ها و کسب‌و‌کارها وجود دارد و باید گفت: همه کارآفرینان و همه مدیران کسب‌و‌کارها باید با علم بازاریابی کاملا آشنا باشند. چون همه کسب‌و‌کارها، امروزه و به ویژه کسب‌و‌کار زغال دارای رُقبای زیادی می‌باشند. یعنی اگر شما نتوانید اعتماد مشتری را بدست بیاورید، رقیب‌تان این کار را می‌کند.

عدم ثبات قیمت

اولین مسئله‌ای که در مورد عدم ثبات قیمت باید گفت بر می‌گردد به اقتصاد کشوری که داخل‌اش زندگی می‌کنیم. این مسئله، مسئله همه قشر جامعه است و در صنعت زغال فشرده خیلی به چشم می‌آید. به عنوان مثال شما از چوب فروش یا همان نجار این ماه خاک اره با n تومان قیمت تهیه می‌کنید و ماه دیگر همان چوب فروش خاک اره را با قیمت دیگر به شما می‌دهد.  همین مسائل کار تولید زغال فشرده را سخت می‌کند و اکثر تولیدکنندگان نمی‌دانند، زغال تولید خود را چه قیمتی بفروشند. بعضی مواقع هم مشکلاتی جدی رخ می‌دهد. به خاطر عدم ثبات قیمت مشتری از دست می‌رود.

میزان رطوبت خاک اره در تولید زغال فشرده

نبود گارانتی و ضمانت جنس

نبود گارانتی و ضمانت جنس سومین باگی است که در صنعت زغال فشرده به چشم می‌خورد. خیلی از تولیدکنندگان متاسفانه هیچ ضمانتی به مشتری زمان فروش زغال فشرده نمی‌دهند. تولیدکنندگان اَنگشت شماری هستند که ضمانت کتبی با مُهر و امضاء می‌دهند. اگر خودمان را جای مشتری بگذاریم، واقعا حق دارد هزینه‌ای که می‌کند، ضرر نبیند. یک معامله دو سر سود باشد. پیشنهادی که ما تولیدکنندگان داریم که خودمان هم این روند را پیش می‌رویم، دادن ضمانت و گارانتی کتبی به مشتریان است. کسی که از این مسئله فراری است به این معنی که به تولید خودش هیچ اعتمادی ندارد. اگر این کار را انجام بدهید، مطمئن باشید چندین قدم از رُقبای خود جلو افتادید و اینکه مشتریان همیشه از شما راضی و خشنود هستند.

صادرات زغال فشرده چگونه است و چقدر سود دارد؟
تقویت روابط درون کارگاه زغال فشرده
چالش‌؜های کارآفرینی در تولید
راه اندازی خط تولید زغال فشرده در قزوین
معرفی 4 تکنیک از جدیدترین اِستراتژی‌های فروش
پربازدیدترین مقالات ماشین سازی متحدان

کلاهبرداری

واقع بینانه بگویم که کلاهبرداری در صنعت زغال فشرده مرسوم است. خیلی از مواقع شده که در اِستوری یا پست‌های اینستاگرام اطلاع‌رسانی شده که این فرد با این شماره موبایل، آدرس و پلاک خودرو کلاهبردار است و بار را می‌برد و دیگر پول را واریز نمی‌کند. این مسئله را زیاد کارآفرینان زغال فشرده تجربه کرده‌اند. فردی میآید بار را می‌خرد و می‌گوید، فردا صبح پول را واریز می‌کنم. (و می‌رود، حاجی حاجی مکّه). ببینید دوستان: پول نقد در صنعت زغال خیلی مهم است و شما باید اول پول نقد بار را دریافت کنید و بعد بار را تحویل دهید.

تولیدکننده یا فروشنده

این باگ در صنعت زغال فشرده جزء مهمترین باگ‌ها است. شما یا باید یک تولیدکننده خوب باشید یا باید یک فروشنده خوب باشید. ببینید عزیزان شما نمی‌توانید هردو این‌ها باشید. شما اگر وارد صنعتی بشوید، خودتان شاهد تقسیم کارها می‌شوید. یعنی هر کار تولیدی افراد بازاریاب، افراد حمل‌و‌نقل، افراد پاسخگو به تلفن‌ها، افراد دیجیتال مارکتینگ، افراد حسابداری و دیگر موارد را دارند. به خاطر همین است که کار را قوی جلو می‌برند.

راهنمای خرید دستگاه زغال فشرده

متاسفانه در کار زغال ما تولیدکننده‌هایمان خودشان هم فروشنده هستند و فروشنده‌هایمان هم  در کنار فروشندگی تولیدکننده هم هستند. این خوب نیست. یک مدیر باید مدیریت کند و برای قسمت‌های مختلف کار نیرو بگیرد تا کار به صورت منظم و با کمترین پیچیدگی جلو برود. شاید بعضی از تولیدکنندگان 2 تا بازاریاب بگیرند ولی باز خوب نیست و مشکلاتی در کیفیت تولید زغال همیشه رخ می‌دهد. شما تولیدکننده‌های زغال را پیدا کنید همیشه مشکل فروش را دارند.

عدم دسترسی خریدار به تولیدکننده

در اکثر مواقع یک خریدار به یک تولیدکننده می‌خواهد متصل شود به مشکلات زیادی مانند: (تلف شدن وقت، ارتباط نداشتن مستقیم با خود شما) مواجه می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که پیچ بیزنسی داشته باشید و در بایو پیچ خود شماره موبایل‌تان که همیشه در دسترس است را قرار دهید و اگر می‌خواهید حرفه‌ای‌تر عمل کنید، یک وبسایت اختصاصی با نام برندتان داشته باشید. اگر مشتری به شما دسترسی نداشته یا دیر با شما ارتباط برقرار کند، مطمئن باشید که به سرعت تغییر عقیده داده و به سمت رُقبایتان می‌رود. این موضوع را جدی بگیرید و نگذارید خیلی مُفت مشتری از دست برود.

سخن پایانی

باگ‌هایی که در تولید و فروش زغال فشرده رخ می‌دهد، تعدادشان بیشتر از این 6 مورد است. ما مهمترین و رایج‌ترین موارد را در این مقاله گفتیم که هر تولیدکننده‌ای در صنعت زغال فشرده همیشه درگیرش است. دیگر مقالات ماشین سازی متحدان را هم بخوانید، این هم آیدی پیچ (@motahedan_machin) ما است، پیشنهاد می‌کنیم که ما را در اینستاگرام دنبال بکنید و در قسمت “ارسال دیدگاه‌” نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با ما به اِشتراک بگذارید.

6 دیدگاه دربارهٔ «6 مسئله‌ای که در تولید و فروش زغال اتفاق می‌افتد!»

 1. ابراهیم رئیسی

  مطالب سایتتون فوق‌العاده است. من حدود ۴ سال هست که در گرگان خط تولید راه‌اندازی کرده‌ام. باید بگم که خیلی کارتون درسته و من همیشه از محتواهای تون استفاده می‌کنم.

 2. تو این وضعیت اقتصادی کشور کلاهبرداری خیلی زیاد شده و کمتر کسی پیدا میشه که با روراستی مسیر رو به شخصی نشان بدهد.

 3. خیلی مطالب خوبی بود. تو هیچ سایتی در مورد این مسائل حرفی نشده. مخصوصاً برای من که می‌خوام وارد این حرفه بشم…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا