چطور از انفجار آتش سوزی در کارگاه زغال جلوگیری کنیم

چطور از انفجار آتش سوزی در کارگاه‌ زغال جلوگیری کنیم؟

سلام به تو همکار و دوست پُرقدرتم

ایمنی در کارگاه‌های تولید زغال فشرده از جایگاه‌های بسیار بالایی برخوردار است، اما متأسفانه بارها شاهد این موضوع می‌شویم که خیلی از کارگاه‌ها حتی کارگاه‌های حرفه‌ای هم به نکات ایمنی توجه زیادی ندارند. نکات خیلی ساده و ضروری که جلوگیری می‌کند از آتش سوزی و اِنفجار در کارگاه، انفجارهایی که متأسفانه باعث خسارات جانی و مالی زیادی تا به امروز شده است.

از شما خواهش می‌کنیم این پُست را تا انتها مطالعه کنید و اگر این مشکلات در کارگاه شما هم وجود دارد، حتماً برای رفع آن مشکلات اقدام کنید و کارگاه خودت را از بروز آتش‌سوزی ایمن کنید.

برای خرید زغال و مشاوره تولید زغال فشرده با ما تماس بگیرید.

مشکل اول: باز کردن ترموکوپل آنالوک مشعل

اولین موضوع زمانیکه دارند کوره جهنمی را می‌سازند یا دارند مشعل کوره را نصب می‌کنند، متأسفانه ترموکوپل آنالوک مشعل را باز می‌کنند، بر داشتن ترموکوپل آنالوک باعث قطع برق می‌شود و این کار منجرب می‌شود که نتواند بصورت خودکار گاز را قطع کند و گاز همچنان وارد کوره جهنمی کارگاه میشود. تبعات این صحنه‌انگاری متأسفانه انفجار می‌باشد.

بیشتر بخوانید:   دستگاه زغال ساز فشرده

اگر ترموکوپل شما هم مشعل آنالوک نداره یا باز کردید، حتماً یک مشعل‌کار بیارید و یک ترموکوپل آنالوک بر روی مشعلتان نصب کنید. زمانیکه برق قطع شد ترموکوپل وظیفه قطع کردن گاز را برعهده بگیرد.

مشکل دوم: خود زغال است

معرفی کامل انواع ذغال
معرفی کامل انواع ذغال

زمانیکه زغال را از کوره خارج کردید، تا وقتیکه کاملاً خنک نشد؛ این را نباید بسته بندی نمایید. اول اینکه به صورت جدا گونه پخش کنید تا به مرور زمان خنک شود و دوم اینکه برای بسته‌بندی زغال از خنک بودنش کامل اطمینان حاصل کنید.

مشکل سوم: عدم وجود تجهیزات اطفاء حریق در کارگاه

اصلاً موضوع آتش‌سوزی را به هیچ عنوان به شوخی نگیرید، حتماً حتماً حداقل دو کپسول آتش نشانی خوب در کارگاهتان داشته باشید، تا با یک ایمنی بالایی کارگاه زغال خود را مدیریت کنید. پیشنهاد ما این است که از کپسول‌های کف استفاده نمایید؛ هم اثرگذاریش بیشتر است و هم آلودگی کمتری در زمان استفاده دارد.

برای خرید زغال و مشاوره تولید زغال فشرده با ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی و نکات پایانی

  1. حتماً چک کنید ترموکوپل مشعل‌ها وصل و فعال باشند، تا اگر برق قطع شد، حتماً بدون نیاز به برق بصورت خودکار گاز را قطع کند.
  2. حتماً لوازم و تجهیزات اطفاء حریق حداقل ۲ عدد کپسول اطفاء حریق بزرگ در کارگاه داشته باشید، چیزی که شاید کمتر در کارگاه‌های موجود باشد و به اُمید خاموش کردن آتش با آب نباشید.
  3. فاصله زمانی خنک کردن زغال‌ها را رعایت کنید.
  4. محل دپو مواد اولیه و خط تولید فاصله زیادی داشته باشد تا در صورت بروز مشکلی در خط تولید به وجود نیآورد.
  5. فضای بسته‌بندی و دپوی زغال هم از سایر بخش‌ها فاصله داشته باشد، در صورت امکان محیطی در سالن دیگه‌ای انجام بشه.

یکی از مهم‌ترین نکاتی هم که باید در نظر بگیرید: حتماً هم کارگاه را بیمه آتش سوزی و هم کارگرها را بیمه مسئولیت کنید.

و کلام آخر

از شما خواهش می‌کنم نکات ایمنی را خیلی جدی بگیرید، حتی در حرفه‌ای ترین کارگاه‌ها عدم رعایت این نکات متأسفانه منجرب به اتفاقات بسیار ناگوار و جبران ناپذیری شده است. عدم رعایت نکات ایمنی هم از نظر جانی و هم از نظر مالی شما را تحت خطر قرار می‌دهد و این را به خاطر بسپارید که در صنعت رعایت نکات ایمنی در اولویت قرار دارد.

بیشتر بخوانید:   علت پفکی شدن ذغال

 

3 دیدگاه دربارهٔ «چطور از انفجار آتش سوزی در کارگاه‌ زغال جلوگیری کنیم؟»

  1. سلام. آقا من خودم نزدیک به ۱۰ سالی هست که کارگاه تولید زغال دارم. دو سال پیش کارگاههم بخش اتاق کارگرا آتیش گرفت و به زور و با کمک خدا آتش رو خاموش کردیم. این مطالبتون رو که خوندم باز بهم اون روز یادآوری شد و اینکه نکات باارزشی را یاد گرفتم که باید در کارگاه بیشتر بهش توجه کنم.
    ممنونم از سایت خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *