خط تولید زغال فشرده

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟

امروز قصد داریم تا به شما صنف تولید زغال فشرده را معرفی کنیم و همچنین در مورد هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی یک کارگاه کامل برای خط تولید زغال فشرده برای شما کاربران عزیز شرح دهیم و در ادامه هم میزان سودآوری بازدهی این خط تولید را بررسی کنیم.

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده: بسیاری از افراد هستند با توجه به شناختی که از راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده دارند و از سوددهی آن خبر دارند ، علاقه‌مند به راه‌اندازی زغال فشرده هستند. امروزه به علت مشکلات اقتصادی و کمبود شغل در کشور افراد دنبال کسب‌و‌کار با سود بالایی هستند. راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده در کشور ما در این چند سال اخیر جزء پردرآمدترین شغل‌ها محسوب شده است. دلیل آن هم واضع است: مواد اولیه این محصول به وفور در کشور یافت می‌شود و فقط باید برای تجهیزات ، نیروی انسانی ، مکان و هزینه‌های اولیه‌ای داشت.

زغال فشرده چیست؟

اول بیایید بدانیم که زغال فشرده چیست؟ زغالی که به زغال چینی معروف است ، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد و غبار چوب یا خاک اره در خط تولید زغال فشرده تولید و عرضه بازار می‌شود.

زغال فشرده (دستگاه بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب ، خاک اره ، تراشه چوب و زغال سنگ نارس است.

بازار فروش زغال فشرده چگونه است؟

خط تولید زغال فشرده به دلیل اینکه یک صنعت جدید در کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود، دارای بازار خرید و فروش خوبی بوده و جزء شغل‌های پولساز در کشور می‌باشد.

مواد اولیه جهت تولید زغال فشرده در ایران به وفور یافت می‌شود و به همین دلیل برای شروع راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده با کمبود مواد اولیه مواجه نمی‌شوید و گذشته از آن چون زغال فشرده از مواد بازیافتی تولید می‌شود، هزینه گمرکی جهت صادرات این محصول برای تولیدکنندگان تعلق نمی‌گیرد.

صادرات زغال فشرده به کشورهای عربی خاورمیانه یک کار پرسود است، چونکه مصرف قلیان در این کشورها زیاد است و ایران می‌تواند قطب صادرات زغال فشرده در منطقه باشد.

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

این را بدانید که قیمت و هزینه راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده در ایران به دلیل در دسترس بودن و فراوانی مواد اولیه برای بدست آوردن سود بیشتر بسیار مناسب است. یکی از صنعت‌هایی که در خاورمیانه در این چند سال اخیر پدید آمده ، نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده می‌باشد. صنعتی جدید و نوین برای صادرات زغال به کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس و نیز به کشورهای اروپایی می‌باشد.

صادرات زغال فشرده
صادرات زغال فشرده

شما برای شروع این کار به اطلاعات پیش‌ اولیه‌ای نیاز دارید که تا بتوانید این کسب و کار پرسود را راه بندازید. سرمایه اولیه این کسب و کار ۲۲۰ میلیون تومان می‌باشد. در ادامه این مقاله به هزینه‌های جزئی راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده می‌پردازیم تا با ریزه‌کاری‌های این حرفه کامل‌تر آشنا شوید.

بررسی هزینه‌های راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

 • شما برای خرید دستگاه ( نیو هیبریدی توربو ) که بتوانید زغال فشرده تولید کنید، به ۸۰ میلیون تومان نیاز دارید.
 • مکان (سوله) هم که برای شروع کار نیاز دارید، حدود ۲۰ میلیون تومان پول پیش و ۵ تا ۷ میلیون تومان اجاره در ماه می‌باشد. ” البته این را هم در نظر داشته باشید، افرادی که در شهرستان‌ها ساکن هستند به اندازه کافی جا دارند و برای راه‌اندازی کارگاه یا اینکه هزینه اجاره یا خرید یک سوله در شهرستان کمتر از شهرها می‌باشد. “
 • هزینه‌های داخلی‌ای همچون برق ، گاز و آب ۱۲ میلیون تومان است.
 • هزینه برای خرید مواد اولیه زغال فشرده ۶۰ میلیون تومان است.
 • هزینه برای ملزومات کارگاه زغال فشرده هم ۱۵ میلیون تومان می‌باشد.

تماس با مدیران ماشین سازی متحدان

شرایط مورد نیاز برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

شما عزیزان برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به این موارد زیر نیاز خواهید داشت.

 • سوله مسقف به متراژ ۳۰۰ متر مکعب
 • یک انشعاب گاز برای تأمین نیاز کارگاه
 • تأمین به میزان ۵۰ آمپر
 • ۷ نیروی کار که ۳ نفر برای یک دستگاه و ۴ نفر با دو دستگاه اکسترودر کار کنند
 • وجود ۶ عدد کوره در سوله
 • و دیگر تجهیزات کارگاه

عوامل مؤثر بر هزینه‌ خط تولید زغال فشرده

احتمالاً شما هم به عنوان یک تولید کننده بخواهید بدانید که برای خط تولید زغال فشرده نیاز به چه میزان سرمایه اولیه دارید و چه عواملی در این مسیر وجود دارند که بر روی هزینه‌های شما تأثیرگذارند. این موارد را به خاطر بسپارید:

 1. اولین فاکتور که جزء هزینه‌های قطعی شماست و ۲۵ درصد بودجه شما را در بر می‌گیرد، هزینه تهیه مواد اولیه زغال فشرده می‌باشد.
 2. مورد دوم هزینه نیروی کار است که ۱۰ درصد از بودجه شما به آن اختصاص داده شده است.
 3. ۲۵ درصد هزینه‌هایتون شامل هزینه نیروی برق می‌شود.
 4. ۴۰ درصد بقیه هزینه‌ها نیز متغیر هستند و شامل رسیدگی و مراقبت از خط تولید زغال فشرده می‌شود.

از نتیجه‌ای که از موارد گفته شده می‌گیریم این است که بیشترین هزینه مربوط به رسیدگی و نگه‌داری دستگاه‌ها می‌باشد ، پس بهتر است از اول کار دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که از عملکرد و کارآیی آن کاملاً مطمئن هستید تا بسیاری از هزینه‌های شما در درازمدت کاهش پیدا کند.

تولید زغال با سرمایه کم
تولید زغال با سرمایه کم

در کارگاه تولید زغال فشرده به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در یک کارگاه زغال به تجهیزات زیر برای تولید زغال فشرده نیاز هست:

 • دستگاه الک
 • دستگاه اکسترودر هیبریدی دوبل یا فشرده‌سازی
 • دستگاه مکنده توربینی
 • دستگاه خرد کن

بیشتر بخوانید:

سود خالص زغال فشرده چقدر است؟

اگر بخواهیم سود خالص زغال فشرده را محاسبه کنیم باید از پایه و اساس آغاز کرده و مانند تمام اصناف و مشاغل تمام هزینه‌های اولیه و ثانویه و جانبی را مورد محاسبه قرار بدهیم.

ما باید مخارج و هزینه‌های کارگاه را بررسی کنیم، این هزینه‌ها شامل:

 • مواد اولیه تولید زغال فشرده
 • قطعات مصرفی
 • حقوق نیروی کار
 • هزینه‌ مصرف گاز ، برق و آب
 • هزینه اجاره کارگاه
 • و….

به طور کلی مواد اولیه برای تولید زغال فشرده، از ضایعات مواد دور ریز تهیه می‌شود و در نتیجه نسبت به قیمت ضایعات سود دهی مناسبی دارد. قیمت هر کیلو از مواد اولیه میانگین ۱۰۰۰ تومان بوده و با احتساب تمام هزینه‌های جانبی تولید به مبلغ ۶۰۰۰ تومان می‌رسد. فروش زغال فشرده با قیمت حداقل ۸٫۵۰۰ تومان بوده که سودی حدود ۲٫۵۰۰ تومان را در هر کیلو دارد.

در یک کارگاه با فعالیت یک شیفت خط تولید زغال فشرده می‌توان روزانه ۵۰۰ کیلو زغال تولید کرد که به صورت روزانه سودی حدود ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ تومان و در ماه حدود ۲۵ الی ۳۰ میلیون تومان به همراه خواهد داشت.

راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده توسط ماشین‌ سازی متحدان

مجموعه ماشین سازی متحدان با سابقه و تجربه خود در زمینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده جزء برترین مجموعه‌های تولید زغال فشرده در کشور می‌باشد. ماشین سازی متحدان علاوه بر اجراء و راه اندازی خط تولید زغال فشرده در زمینه مشاوره پیش از سرمایه‌گذاری و نیز در تأمین مواد اولیه و آموزش تئوری و عملی خط تولید همراه شماست.

تماس با مدیران ماشین سازی متحدان

23 دیدگاه دربارهٔ «هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟»

 1. علی اصغر سیفی

  درود بر جناب مهندس حیدری، ازمطالعه مقاله و صداقت جنابعالی لذت بردم، احسنت برصداقتوشرف ومردانگی،
  من معلم بازنشسته ولی توانای انجام کارهای کشاورزی هستم، باخواندن این مطالب و اینکه در منطقه واستانی محروم هستیم اما محیط زیست بِکرومناسبی داریم که هم جنگل‌های بلوط فراوان دارد هم باغات گردو و هم باغات مرکبات! و هم هزاران هکتار زمین برنجکاری هست و آسیاب‌های صنعتی و نیمه صنعتی شلتوک کوبی هم داریم، با توجه به این شرایط محیطی که عرض کردم بفرمایید اگر بنده بخواهم در این زمینه اقدام کنم آیا میتوانم بااین پارامترها، موفق باشم یاخیر؟؟
  سپاس از پاسختون

  1. درود بر شما جناب سیفی
   اگر اینطور که میگویید، هست بله می‌توانید در این حرفه موفق باشید و نتایج خوبی را بدست آورید. اما به شرطی که آموزش بینید و با افراد خبره این تخصص مشورت کنید.

 2. مرد میهن آبادی

  فعلاً با این شرایطی که تو مملکت هست، باید بریم تخمه بشکنیم. تا اینکه بیاییم کسب‌وکاری رو راه بیندازیم.

 3. سلام و عرض وقت بخیر و تشکر بابت مطالب مفیدس که ارائه میکنید.
  سوالی که دارم اینه که تهیه زغال فشرده از ضایعات زیتون(کارخانه روغن گیری زیتون)آیا به صرفه است؟

 4. سلام خسته نباشید. چندروزه به سرم زده که این کار را راه بندازم، من از لحاظ جا و آب برق گاز همه چیزو دارم و اوکیه و مشکلی هم واسه سرمایه اولیه ندارم، من یه اخلاقی دارم که کار کم و کوچیک نمیکنم و میخام حداقل با هفت هشتا دستگاه مکانیزه کامل شروع کنم، اما اینجور که مشخصه دست خیلی زیاده و میترسم وقت و سرمایم به فنا بره، خواهشن یه لطفی بکنید و راهنماییم بکنید که این کار جواب میده یا نه حالا جدا از سختیها که همه کارها داره کلا میگم که کار آینده دار و قابل اطمینانی هست یانه، امکانات من واسه این کار حرف نداره سوله و موقعیت مکانی من خیلی عالیه واسه این کار، فقط ترس بر نگشتن سرمایم و سودش هستم. خداوکیلی هرکسی که تخصص این کار را داره یه راهنمایی به من بکنه که بدجور سر دوراهی گیر کردم چون حرکت و ریسک بزرگی میخام بکنم، اگه خورد کار میخاستم بکنم هیچ ترسی نداشتم اما کار بزرگه و پرخطر تو این مملکت که هیچ امنیت شغلی وجود نداره نمیشه الکی و بیگداربه آب زد…..

  1. وقت شما بخیر
   جناب صادقی لطف کنید تماس بگیرید هم جواب سوالاتتون داده بشه و هم اینکه بهتر راهنمایی بشوید.
   پیشنهاد هم می‌کنم قبل از تماس دیگر مقالات سایتمون در زمینه خط تولید زغال فشرده ما را وقت بگذارید و مطالعه نمایید.

 5. به نظر من بهترین زمان سرمایه گذاری الان است، خیلی‌ها میگن نمیشه یا بازار خرابه ولی من میگم نه، چون الان عرضه کمه و تقاضا زیاد.والسلام.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *