معرفی کامل انواع زغال + کاربرد زغال در زندگی مُدرن امروزی

زغال یکی از موادهای مصرفی و بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مردم دنیا می‌باشد. ما ایرانیان سالیان دراز است که استفاده از زغال را برای کشیدن قلیان، درست کردن کباب و چایی آتیشی به شعله‌های گاز ترجیح داده‌ایم. پختن غذا با زغال طعم خوشمزه‌ای را برای ما به ارمغان می‌آورد که گاز از چنین محبتی بی‌نصیب است.

استفاده از چوب مناسب برای تهیه زغال اولین اقدامی است که باید بکنیم. چوب مناسب برای زغال چوب سخت است که عموماً چوب‌های سخت به خوبی و به آرامی می‌سوزند و زغال‌های بادوامی را به جا می‌گذارند. چوب‌های سخت همیشه جزء محکم‌ترین و مقاوم‌ترین چوب‌ها برای تهیه زغال بوده‌اند ولی چوب‌های نرم اینطور نیستند. چوب‌های سخت از درختان پهن و بزرگ هستند و برگ اکثر آن‌ها در فصل پاییز ریخته می‌شود.

کاربرد زغال در زندگی مُدرن امروزی

یکی از مشکلات زندگی مدرن مشکل انرژی است. امروزه بشر به دنبال سوخت‌های نو و جدید می‌باشد و همواره دنبال کشف و ایده‌ی نو برای سوختن انرژی است. اما برای تأمین انرژی به سراغ منابع موجود نیز می‌رود. با توجه به اینکه مقدار گرمایی که زغال چوب تولید می‌کند از خود چوب بیشتر است و از آن برای تأمین انرژی می‌توان بصورت بهینه استفاده کرد.

استفاده از زغال یا چوب

هر یک از این دو مزایای خود را دارند که در جدول زیر بصورت مختصر توضیح داده شده است:

مزایای چوبمزایای زغال
راحت‌تر می‌سوزد – به راحتی حمل می‌شود – بوی حاصل از آتش آن بسیار مطبوع استنسبت به حرارت و گرمایی که می‌دهد جای کمتری را می‌گیرد – حجم مشخصی از آن به مدت زیادی می‌سوزد

انواع مختلف زغال در بازار وجود دارد که بسته به نوع ماده اولیه تشکیل دهنده آن و روش تهیه کیفیت‌های متفاوتی دارند؛ از جمله می‌توان این زغال‌ها را زغال کبابی تا زغال لیمو، بلوط، پسته، انجیر، سیب و … در مناطق مختلف کشور بسته به نوع شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و نوع چوب‌هایی که آن منطقه است، نوع تولید زغال متفاوت است. تولید یک زغال مرغوب مستلزم داشتن یک دستگاه تولید زغال همگام با استانداردهای جهانی می‌باشد.

روش‌های تهیه زغال چوب

برای تهیه زغال چوب توسط دو روش زیر انجام می‌گردد:

روش اول: در این روش چوب و هیزم را بر روی هم انباشته می‌کنند و هوای آزاد آتش می‌زنند. این شیوه قرن‌ها است که در جنگل‌های شمال اروپا استفاده می‌شود. مشکل بزرگی که برای اروپایی‌ها به وجود می‌آید؛ پراکنده شدن گازهای متصاعد شده از چوب در هوا می‌باشد.

روش دوم: در این روش چوب‌ها را جمع‌آوری کرده و به کوره‌های مخصوصی می‌برند. زمانیکه آتش بر افروخته شد و دریچه تنور را می‌بندند و آنگاه چوب‌ها در فضایی بسته به تدریج تبدیل به زغال می‌شوند.

انواع زغال

زغال هم مانند دیگر مواد سوختنی انواع مختلفی دارد، که هرکدام کاربرد خود را دارد:

 • زغال چینی
 • زغال فشرده
 • زغال لیمو (مخصوص قلیان)
 • زغال فشرده پسته
 • زغال نارگیل
 • زغال بامبو
 • زغال قالبی
 • زغال کبابی
 • زغال سکه‌ای

3 دسته از انواع زغال

 1. زغال فشرده (زغال چینی)
 2. زغال قالبی
 3. زغال سنتی (زغال چوب)

زغال فشرده (زغال چینی)

 

بریکت های زغال فشرده داخل کوره نیمه صنعتی

این نوع زغال که به زغال چینی هم معروف است (به این دلیل زغال چینی نامیده می‌شود که اولین بار از کشور چین وارد ایران شده است). نوعی زغال است که مواد اولیه جهت تولید آن شامل خاک اره، پوست گردو و خاکه زغال می‌باشد. در کشور چین برای تولید زغال فشرده از خاک اره چوب بامبو استفاده می‌شود، ولی به دلیل نبودن چوب بامبو معمولاً از خاک اره چوب‌های جنگلی و پوست گردو بصورت ترکیبی استفاده می‌شود.

زغال قالبی

زغال قالبی یکی دیگر از انواع زغال است، همان گونه که از اسم آن مشخص است این نوع از زغال از ابتدا قالب‌گیری می‌شود. مواد اولیه برای تولید زغال قالبی تقریباً 90% خاکه زغال، 5% آب و 5% نشاسته یا سمغ عربی استفاده می‌شود.

دستگاه‌های مورد نیاز برای تولید زغال قالبی عبارتند از:
 • سیکلون
 • میکسر
 • سکّه‌کن دوتیغ
 • هیبریدی توربو
 • خشک‌کن

زغال لیمو (قلیان)

زغال لیمو یک نوع عالی زغال چوب براق و سیاه می‌باشد. اگر اهل قلیان باشید زیاد با زغال لیمو آشنا هستید. زغال لیمو بدون شکاف بوده و هنگامی که شکسته می‌شود، صدای خاصی از آن ایجاد می‌شود. تنها عیبی که این زغال دارد شکسته و خُرد می‌باشد و به خاطر حساس بودن مشتری در بازار با کاهش قیمت مواجه می‌شود.

مراحل تولید زغال قالبی

در تولید زغال قالبی ابتدا خاکه زغال توسط آسیاب کاملاً خرد شده و سپس درون میکسر با آب و نشاسته مخلوط می‌شود بعد از آن توسط دستگاه نیو توربو تبدیل به شمش‌های خمیری می‌شود که دارای رطوبت است که باید توسط خشک‌کن رطوبت‌گیری شود.

تماس با مدیران ماشین سازی متحدان

زغال سنتی

زغال سنتی یا همان زغال چوب زغال مرسوم نیز می‌نامند که با توجه به جنس و چوبی که استفاده می‌شود خود به زیر شاخه‌هایی همچون زغال کبابی، زغال قلیان و… دسته‌بندی می‌شود. برای تولید این نوع زغال‌ها فقط نیاز به کوره‌ی زغال‌پزی هست که این کوره‌ها در دو نوع صنعتی و سنتی ساخته می‌شود که هرکدام از این دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مشاوره، تولید، خرید و فروش زغال با ما تماس بگیرید و در قسمت دیدگاه نظرات خود را بیان کنید. سپاسگزاریم.

 

10 دیدگاه دربارهٔ «معرفی کامل انواع زغال + کاربرد زغال در زندگی مُدرن امروزی»

 1. سعید آقاسیدی

  خیلی مطالب خوبی بود. من در شهرستان هستم و سوله هم دارم ، فقط نیروی کار متخصص اینجا نیست. باید برای راه اندازی این صنعت با این شرایط چه کنم؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا