آیا کار تولید زغال فشرده سودآور است؟

آیا کسب و کار زغال فشرده سودآور است

سلام خدمت شما کاربران عزیز ماشین سازی متحدان

در این مقاله قصد داریم در مورد سودآوری تولید زغال فشرده صحبت کنیم. سوالی که خیلی از کاربران در سایت، شبکه‌های اجتماعی و در تماس‌هایشان از ما می‌پرسند. آیا کار زغال یا تجارت زغال کار سودآوری هست یا نه؟
جواب سوال را اینگونه شروع کنیم که کار زغال نه، بلکه کار طلاسازی، خودروسازی و یا هر صنعت دیگری بستگی به شروع و انگیزه توانی شما را دارد. در بحث بازاریابی و فروش ما سه تا (P) داریم، که مترادف (Plan, Product, Prosotion). به این معنی است که نقشه کار شما، محصول کار شما و اِستراتژی کار شما چیست؟ بدست آوردن این اطلاعات نشان می‌دهد که شما در یک کار موفق می‌شوید یا خیر…
خیلی از افراد که می‌خواهند وارد صنعت زغال بشوند، همش درگیر این سوالات هستند که آیا بازارش خوبه؟، بازار زغال اِشباع نشده؟، اگه ما بیاییم تو این کار می‌تونیم موفقیتی بدست بیاریم؟. دوستان اصلاً ما چیزی به اسم تجارت بد نداریم، ما فقط تاجر بد داریم – ما کننده‌کار بد داریم. مگه شغل املاکی شغل بدی هست؛ مسلماً خیر. ولی ممکن است یک نفر کار را بد انجام دهد و تعداد زیادی از افراد دیدگاه منفی بر املاکی‌ها داشته باشند. (ماهیت خود کار مورد ندارد، مهم این است که کسی که انجام می‌دهد چطور اون کار را انجام می‌دهد).

🎯 حتماً بخوانید: 6 مسئله‌ای که در تولید و فروش زغال اتفاق می‌افتد؟

اگر به شما کسی بیاید بگوید من تولید کننده قطعات خودرو هستم، اگر آن شخص کار را بد انجام دهد، آیا آن حرفه بد است یا اون کسی که کار را انجام داده است. مسلماً آن کسی که کار را انجام داده است.

کسی می‌آید زغال تولید می‌کند، آیا زغال خوبی تولید بکند کار زغال خوب است و اگر زغال بدی تولید بکند کار زغال بد است. نه این موارد هیچ ربطی به صنعت زغال ندارد، کسی که کار را انجام می‌دهد مهم است. تمام کارهای دنیا سودآور است.

من فردی را در شهر خودمان می‌شناسم که نزدیک به 39 سال است که، فروشنده سوزن و نخ است. از همین فروش سوزن و نخ دارای سه تا خونه میلیونی می‌باشد و فرزندان این شخص همه در کشورهای آمریکا و اروپا در حال تحصیل هستند.

مسئله فروش سوزن و نخ نیست، مسئله اصلی این است که شما وقتی می‌خواهید تجارتی انجام دهید، اصلاً اطلاعاتی در موردش دارید، با صاحبان و مشاوران آن صنعت صحبت کرده‌اید، در مورد بازار آن صنعت تحقیقات لازم را کرده‌اید. که بدانید دلایل شکست یا موفقیت افراد آن صنف چیست؟ مسلماً خیر، شاید یک تحقیق سطحی یا جزءیی کرده‌اید.
کار اصلی را کسی انجام می‌دهد که می‌خواهد بیاید پای کار بیایستد. می‌خواهد بیاید کار زغال را انجام دهد. کار زغال یا تولید زغال فشرده کار سخت و دشواری است. کار تولید کار سختی است. کار فروش کار سختی است. در این بازار بی سروسامانی که مملکت ما دارد که هیچگونه ثباتی درونش وجود ندارد، وقتی شما می‌آیید وارد کار می‌شوید باید با یک روحیه جنگنده و امیدوارانه وارد بشوید. باید سرسخت باشید، باید کماندو باشید و بیایید بیایستید و کار بکنید.

زمانیکه زغال تولید می‌کنید ممکن است تا شش ماه نتوانید زغال خوبی تولید بکنید، هر چند که آموزش‌های لازم را ببنید یا هر چند که اطلاعات لازم هم داشته باشید، به هر دلیلی شما ممکن سوخت بدهید.
حالا جواب این سوالات را بدهید:

 • می‌توانید پای کار بایستید؟
 • می‌توانید پای ضررها و سودهایش بایستید؟
 • می‌توانید حقوق نیروی کار را به مدت سه تا چهار ماه از جیب خودتان بدهید؟

بروید یکماه به صورت رایگان در یک کارگاه زغال شروع به فعالیت کنید تا کار را متوجه بشوید و درکش بکنید. الان شما می‌روید در برنامه دیوار یا دیگر جاها نگاه می‌کنید، کلی از افراد وارد این حرفه شده‌اند و به هردلیل دارند پَس می‌زنند.

طرف می‌خواهد بیاید مثلاً با یک دستگاه شروع به تولید زغال بکند، خب با یک دستگاه شروع کردن کارت راه نمی‌اُفتد، رفیق من. شما اگر قصد راه‌اندازی کار تولیدی را دارید، 10 نفر دیگر هم کنار دستتان کار بکنند، همتون با همدیگه تو این مسیر نون در بیارید بخورید، باید هزینه بکنید، باید وقت و انرژی لازم را بزارید، برید و بیاید و با چندتا آدم متخصص در ارتباط باشید. همه این کارهایی که انجام می‌دهید نتیجه‌اش می‌شود اینکه شما یک کاری را جلو می‌برید تا به شما نتیجه بدهد. همینطور برو یک کارگاه راه بیانداز ببین نتیجه‌ای می‌بینی. باید دوسال خاک بخورید، سوخت بدهید و بالا و پایین بشوید. همینطور الکی نیست.

شما می‌خواهید کارآفرین شوید، می‌خواهید کالا تولید بکنید، می‌خواهید اشتغال‌زایی بکنید. پس باید با قدرت کامل قدم بردارید و تا در این صنعت پر رقیب نتیجه را ببینید.

خیلی از افراد انتظار دارند با یک رقم پایینی مثلاً 100 میلیون تومان کارگاه بزند و شروع به تولید زغال فشرده کند. اصلاً اینطور نیست، شما هزینه‌هایی دارید مثل:

✅ هزینه اجاره سوله

✅ هزینه دستگاه زغال

✅ هزینه خرید مواد اولیه

✅ هزینه نیروی کار

✅ هزینه برق، آب و گاز

✅ هزینه خرید کارتن

✅ هزینه‌های حمل‌و‌نقل

بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که پولتان وارد بازار می‌شود و یک یا دوماه برنمی‌گردد. مسلماً تحمل همه این‌ها را نمی‌توانید با 100 میلیون داشته باشید. پس تصّور اینکه می‌خواهید وارد این کار بشوید با 100 میلیون کار را جلو ببرید را از سرتان خارج کنید. چون باید نزدیک به دو سال خاک بخورید.

سخن پایانی

یک باغبان وقتی گیاهی را می‌کارد بعد از دوسال ثمره‌ی تلاش خود را می‌بیند. پس اگر شما هم قصد ورود به این حرفه را دارید، باید بتوانید تحمل فراز و نشیب‌های این حرفه را داشته باشید.

اگر نیاز به کمک یا مشاوره و خرید دستگاه زغال ساز دارید، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. سؤالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها برایمان بنویسید.

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫5 نظر

 • مجید علیمراد گفت:

  باعرض سلام و ارادت

  مهندس جان بنده تازه میخوام شروع به کار کنم در جنوب کشور…
  سرمایه شروع ۵۰۰ میلیون دارم…
  سوله پدرم، برق رایگان، گاز، کارگر با حقوق ۳ میلیون‌ و…. آماده دارم….
  چند روز پیش لنگرود بودم و از شرکت مهندسی محمدیان {گروه صنعتی محمدیان} مشاوره گرفتم…..
  بهم قول دادند که مواد اولیه زغال فشرده رو برام مادام العمر شرکت تامین کنند و زغال فشرده‌ای که تولید میکنم را ازم خریداری کنند…..
  هزینه بسته بندی و کرایه تریلی و…. با خودشون هست….
  مواد اولیه خاک زغال به مبلغ هر کیلو ۱۸۰۰ تومان.
  بهم بفروشند….
  و زغال فشرده {کبابی اکسترودر} بنده را کیلویی حداقل ۹،۰۰۰ تومان و حداکثر ۱۲،۰۰۰ تومان بخرند…..
  به نظر شما با توجه به تجاربتون، اعتماد کنم و خط تولید خریداری کنم ازشون یا خیر؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین….

 • ارغوان رضایی گفت:

  الان تو این شرایط مملکت که اوضاعش پیچیده به هم دیگه هیچ کاری سودآور نیست.. به جز آدم فروشی

 • کریم مرادی گفت:

  وقت بخیر
  من ۱۵۰ میلیونی دارم، برای شروع کار این مبلغ کفایت می کند.

 • عرشیا گفت:

  خیلی ممنون. مطالب خیلی خوبی بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *