آیا صنعت زغال فشرده سودآور است؟

آیا کسب و کار زغال فشرده سودآور است

در این مقاله قصد داریم در مورد سودآوری تولید زغال فشرده صحبت کنیم. سوالی که خیلی از کاربران در سایت، شبکه‌های اجتماعی و در تماس‌هایشان از ما می‌پرسند. آیا صنعت زغال فشرده سودآوری است؟
جواب سوال را اینگونه شروع کنیم که کار زغال نه، بلکه کار طلاسازی، خودروسازی و یا هر صنعت دیگری بستگی به شروع و انگیزه توانی شما را دارد. در بحث فروش و بازاریابی ما 3 تا (P) داریم، که مترادف (Plan, Product, Prosotion). به این معنی است که نقشه کار شما، محصول کار شما و اِستراتژی کار شما چیست؟ بدست آوردن این اطلاعات نشان می‌دهد که شما در یک کار موفق می‌شوید یا موفق نمی‌شوید.

خیلی از افراد که می‌خواهند وارد صنعت زغال شوند، همیشه درگیر این سوالات هستند که آیا بازارش خوبه؟، بازار زغال اِشباع نشده؟، اگه ما بیاییم تو این کار می‌تونیم موفقیتی بدست بیاریم؟. دوستان اصلاً ما چیزی به اسم تجارت بد نداریم، ما فقط تاجر بد داریم – ما کننده‌کار بد داریم. مگه شغل املاکی شغل بدی هست؛ مسلماً خیر. ولی ممکن است یک نفر کار را بد انجام دهد و تعداد زیادی از افراد دیدگاه منفی بر املاکی‌ها داشته باشند. (ماهیت خود کار مورد ندارد، مهم این است که کسی که انجام می‌دهد چطور اون کار را انجام می‌دهد).
اگر به شما کسی بیاید بگوید من تولیدکننده قطعات خودرو هستم، اگر آن شخص کار را بد انجام دهد، آیا آن حرفه بد است یا اون کسی که کار را انجام داده است. مسلما آن کسی که کار را انجام داده است.

کسی که زغال تولید می‌کند، اگر زغال خوبی تولید کند کار زغال خوب است و اگر زغال بدی تولید کند کار زغال بد است. نه این موارد هیچ ربطی به صنعت زغال ندارد، کسی که کار را انجام می‌دهد مهم است. تمام کارهای دنیا سودآور است. من فردی را در شهر خودمان می‌شناسم که نزدیک به 39 سال است که، فروشنده نخ و سوزن است. از همین فروش نخ و سوزن صاحب 3 تا خونه میلیونی هست و فرزندان این شخص همه در کشورهای آمریکا و اروپا در حال تحصیل هستند.

مسئله فروش نخ و سوزن نیست، مسئله اصلی این است که شما وقتی می‌خواهید تجارتی انجام دهید، اصلا اطلاعاتی در موردش دارید، با صاحبان و مشاوران آن صنعت صحبت کرده‌اید، در مورد بازار آن صنعت تحقیقات لازم را کرده‌اید که بدانید دلایل شکست یا موفقیت افراد آن صنف چیست؟ مسلماً خیر، شاید یک تحقیق سطحی یا جزیی کرده‌اید.

کار اصلی را کسی انجام می‌دهد که می‌خواهد بیاید پای کار بیایستد. می‌خواهد بیاید کار زغال را انجام دهد. تولید زغال فشرده کار سخت و دشواری است. کار تولید کار سختی است. کار فروش کار سختی است. در این بازار بی سروسامانی که مملکت ما دارد که هیچگونه ثباتی درونش وجود ندارد، وقتی شما می‌آیید وارد کار می‌شوید باید با یک روحیه جنگنده و امیدوارانه وارد شوید. باید سرسخت باشید، باید کماندو باشید و بیایید بیایستید و کار کنید.
زمانیکه زغال تولید می‌کنید ممکن است تا 6 ماه نتوانید زغال خوبی تولید کنید، هر چند که آموزش‌های لازم را ببنید یا هر چند که اطلاعات لازم هم داشته باشید، به هر دلیلی شما ممکن سوخت بدهید.
حالا جواب این سوالات را بدهید:

 • می‌تونید پای کار بایستید؟
 • می‌تونید پای ضررها و سودهایش بایستید؟
 • می‌تونید حقوق نیروی کار را به مدت 3 تا 4 ماه از جیب خودتان بدهید؟

برید یکماه به صورت رایگان در یک کارگاه زغال شروع به فعالیت کنید تا کار را متوجه شوید و درکش کنید. الان شما می‌روید در اپلیکیشن دیوار یا دیگر جاها نگاه می‌کنید، کلی از افراد وارد این حرفه شده‌اند و به هردلیل دارند دَرجا می‌زنند.

طرف می‌خواهد بیاید مثلاً با یک دستگاه شروع به تولید زغال کند، خب با یک دستگاه شروع کردن کارت راه نمی‌اُفتد، رفیق من. شما اگر قصد راه‌اندازی کار تولیدی را دارید، 10 نفر دیگر هم کنار دستتان کار کنند، همتون با همدیگه تو این مسیر نون در بیارید بخورید، باید هزینه کنید، باید وقت و انرژی لازم را بزارید، برید و بیاید و با چندتا آدم متخصص در ارتباط باشید. همه این کارهایی که انجام می‌دهید نتیجه‌اش می‌شود اینکه شما یک کاری را جلو می‌برید تا به شما نتیجه بدهد. همینطور برو یک کارگاه راه بیانداز ببین نتیجه‌ای می‌بینی. باید 2 سال خاک بخورید، سوخت بدهید و بالا و پایین بشوید. همینطور الکی نیست.

شما می‌خواهید کارآفرین شوید، می‌خواهید کالا تولید کنید، قصد دارید اشتغال‌زایی کنید. پس باید با قدرت کامل قدم بردارید و تا در این صنعت پررقیب نتیجه را ببینید.

کارگاه زغال فشرده

خیلی از افراد انتظار دارند با یک رقم پایینی مثلاً 100 میلیون تومان کارگاه بزند و شروع به تولید زغال فشرده کند. اصلاً اینطور نیست، شما هزینه‌هایی دارید مثل:

 • هزینه اجاره سوله
 • هزینه دستگاه زغال
 • هزینه خرید مواد اولیه
 • هزینه نیروی کار
 • هزینه برق، آب و گاز
 • هزینه خرید کارتن
 • هزینه‌های حمل‌و‌نقل

بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که پولتان وارد بازار می‌شود و 1 یا 2 ماه برنمی‌گردد. مسلما تحمل همه این‌ها را نمی‌توانید با 100 میلیون داشته باشید. پس تصّور اینکه می‌خواهید وارد این کار شوید با 100 میلیون کار را جلو ببرید را از سرتان خارج کنید. چون باید نزدیک به 2 سال خاک بخورید تا هم بازار و هم مشتریان شما را در این صنعت بشناسند و بالعکس.

چرا صادرات به عمان سودمند است؟
کارآفرینی را متوقف کنید! شروع کننده باش
سرمایه‌گذاری در تولید زغال فشرده
مدیریت کاهش هزینه‌های برق در کارگاه تولید زغال فشرده
آموزش بازاریابی مویرگی زغال فشرده
مقالات پربازدید ماشین سازی متحدان

سخن پایانی

یک باغبان وقتی گیاهی را می‌کارد بعد از طی 2 سال ثمره‌ی تلاش خود را می‌بیند. پس اگر شما هم قصد ورود به این حرفه را دارید، باید بتوانید تحمل فراز و نشیب‌های این حرفه را داشته باشید. اگر نیاز به کمک یا مشاوره و خرید دستگاه زغال ساز داشتید، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. سؤالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها برایمان بنویسید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫7 نظر

 • اسماعیل‌پور گفت:

  دوستان این حرفه بدرد نمیخوره و الکی فریب این‌ها رو نخورید…

 • اکبرآباد گفت:

  خیر. 100 میلیون دیگه باید روش بزاری. 150 میلیون هزینه دستگاه های خط تولید زغال میشه..

 • مجید علیمراد گفت:

  باعرض سلام و ارادت

  مهندس جان بنده تازه میخوام شروع به کار کنم در جنوب کشور…
  سرمایه شروع ۵۰۰ میلیون دارم…
  سوله پدرم، برق رایگان، گاز، کارگر با حقوق ۳ میلیون‌ و…. آماده دارم….
  چند روز پیش لنگرود بودم و از شرکت مهندسی محمدیان {گروه صنعتی محمدیان} مشاوره گرفتم…..
  بهم قول دادند که مواد اولیه زغال فشرده رو برام مادام العمر شرکت تامین کنند و زغال فشرده‌ای که تولید میکنم را ازم خریداری کنند…..
  هزینه بسته بندی و کرایه تریلی و…. با خودشون هست….
  مواد اولیه خاک زغال به مبلغ هر کیلو ۱۸۰۰ تومان.
  بهم بفروشند….
  و زغال فشرده {کبابی اکسترودر} بنده را کیلویی حداقل ۹،۰۰۰ تومان و حداکثر ۱۲،۰۰۰ تومان بخرند…..
  به نظر شما با توجه به تجاربتون، اعتماد کنم و خط تولید خریداری کنم ازشون یا خیر؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین….

 • ارغوان رضایی گفت:

  الان تو این شرایط مملکت که اوضاعش پیچیده به هم دیگه هیچ کاری سودآور نیست.. به جز آدم فروشی

 • کریم مرادی گفت:

  وقت بخیر
  من ۱۵۰ میلیونی دارم، برای شروع کار این مبلغ کفایت می کند.

 • عرشیا گفت:

  خیلی ممنون. مطالب خیلی خوبی بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader
  لطفا صبرکنید...