عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید ذغال

عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید ذغال

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر کیفیت ذغال ، جمع شدن خاکستر در دستگاه کوره ذغال می‌باشد. یکی از موضوعاتی که ذهن خیلی از تولیدکنندگان و افراد علاقه‌مند به تولید ذغال را به خود مشغول می‌کند، این است که چه عواملی در تولید و مرغوبیت ذغال تاثیرگذار می‌باشد. علاوه بر استفاده از نوع مواد خام در تولید ذغال ، عملکرد کوره ذغال نیز بر روی کیفیت ذغال تولید شده بسیار تاثیرگذار می‌باشد. کوره ذغال دستگاهی است که برای تولید بریکت یا (ذغال قالبی) که از نوع بیومس (سوخت گیاهی) استفاده می‌گردد.

عوامل تأثیرگذار در کیفیت ذغال

عوامل مختلفی در تولید ذغال مؤثر هستند، اما در بین آنها سه عامل مهم و تأثیرگذاری که می‌تواند بر کیفیت بریکت‌سازی بسیار تأثیرگذار باشد، شامل: خصوصیات فیزیکی ذغال ، میزان رطوبت و میزان خاکستر تولید شده در دستگاه تولید ذغال فشرده باشد.

برای مشاوره و اطلاع از قیمت ذغال با کیفیت با ما تماس بگیرید.

جهت تولید ذغال مرغوب و با کیفیت باید آشنایی کاملی با هریک از این سه عامل داشته باشید:

خصوصیات فیزیکی

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی کیفیت ذغال میتوان به خصوصیات مواد سازنده ذغال در کوره صنعتی ذغال چینی اشاره نمود. مواد سازنده‌ای که در تولید بریکت‌های فشرده استفاده می‌شود باید مستحکم و بادوام باشد تا در سیلو و انبارهای بزرگ آنها را نگهداری کرد. مناسب‌ترین محصولات کشاورزی که معمولاً برای تولید بریکت استفاده می‌شود ، عبارتند از تفاله نیشکر ، پوست بادام زمینی ، ساقه کتان و سبوس برنج می‌باشد.

بیشتر بخوانید:   خط تولید زغال فشرده دست دوم

یکی از مناسب‌ترین محصولات کشاورزی ، پوست بادام‌زمینی است که در تولید بریکت در کوره‌های ذغال استفاده می‌شود. این محصول میزان رطوبتش از ۱۰% کمتر بوده و ۲ الی ۳% نیز در کوره خاکستر تولید می‌کند. هرچه میزان خاکستر و رطوبت موجود در مواد سازنده بریکت کم‌تر باشد کیفیت آن در دستگاه تولید ذغال بهتر و مرغوب‌تر خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که محصولات کشاورزی از لحاظ خصوصیاتی فیزیکی ضعیف‌تر و نسبت به براده‌های چوب خاکستر بیشتری تولید می‌کنند. در این میان سبوس برنج به دلیل خصوصیات فیزیکی بهتر، درصد مواد قلیایی کم در خاکستر باقی‌مانده و همچنین رطوبت کم، ذغال مرغوبی را تولید می‌کند، ولی میزان گرمادهی آن نسبت سایر محصولات مانند چوب کمتر خواهد بود.

میزان رطوبت

میزان رطوبت در تولید ذغال مرغوب باید در کمترین حالت ممکن باشد و معمولاً رطوبت موجود در ذغال‌ها بین ۱۰ الی ۱۵ درصد است. مشکلاتی که رطوبت زیاد به وجود می‌آورد ؛ باعث می‌شود انرژی زیادی را برای خشک کردن بیومس و حتی مشکلات زیادی را برای خرد کردن سوخت گیاهی به وجود خواهد آورد. پس نکته که باید توجه کرد این است که: اگر میزان رطوبت موجود در ذغال تولید شده از درصد ذکر شده بیشتر باشد در پایان ذغال از لحاظ کیفیت و مرغوبیت مناسب نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:   نیروی انسانی مورد نیاز در کارگاه زغال فشرده

میزان خاکستر

در ذغال‌های مرغوب میزان خاکستر باقیمانده بیومس نسبت به ذغال‌های بی‌کیفیت کمتر خواهد بود. خاکستر باقیمانده درصد فراوانی از مواد معدنی قلیایی و پتاس را خواهد داشت. باقیمانده بیومس را از روی میزان خاکستر مواد تعیین می‌کنند. این گونه است که هر چه خاکستر باقیمانده بیشتر باشد ، ویژگی ته مانده شدن ذغال نیز بیشتر خواهد شد. حال عواملی که میزان ته مانده شدن بیومس را تعیین می‌کنند شامل میزان دمای دستگاه تولید کننده ذغال فشرده ، درصد ترکیب مواد معدنی خاکستر می‌باشد.

ماشین سازی متحدان
ماشین سازی متحدان

ویژگی ذغال با کیفیت مرغوب

کیفیت ذغال از عوامل تأثیرگذاری است که می‌تواند بر میزان قیمت آن تأثیر بسزایی داشته باشد. از ویژگی‌های مهم ذغال مرغوب می‌توان به دوام ، بدون بو و بی دود بودن آن اشاره کرد. از مهمترین مزیت‌های ذغال مرغوب علاوه بر حرارت زیاد ، کم بودن خاکستر باقیمانده در زمان اتمام شعله ذغال باشد. اطلاع داشتن از عوامل تاثیرگذار در تولید ذغال فشرده به افراد کمک فراوانی در تولید ذغال مرغوب و با کیفیت خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوامل تاثیرگذار بر کیفیت ذغال فشرده می‌توانید با کارشناسان گروه صنعتی ماشین‌سازی متحدان در ارتباط باشید.

مسئله مهم و اساسی که در تولید ذغال مرغوب تأثیرگذار است ، عوامل مؤثر بر کیفیت آن می‌باشد. مواد اولیه خام برای تولید ذغال فشرده در مرغوبیت ذغال فشرده مؤثر بوده و عملکرد کوره‌های تولید ذغال نیز بر روی کیفیت و مرغوبیت ذغال فشرده تأثیرات بسزایی دارند. در واقع کوره ذغال دستگاهی است که برای تولید ذغال فشرده قالبی که از ضایعات چوب بدست می‌آید، طراحی شده است.

بیشتر بخوانید:   زغال چیست و مروری بر تاریخچه زغال

سخن پایانی

ما تمام سعی خود را کردیم تا شما را با عوامل تأثیرگذار تولید زغال فشرده آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات سایت ما را هم بخوانید و نظرات، تجربیات و سؤالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اِشتراک بگذارید.

4 دیدگاه دربارهٔ «عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید ذغال»

 1. خدا قوت 😊. دوست عزیز من می خوام در سبزوار کارگاه ذغال راه اندازی کنم. به اندازه نیاز جا دارم نیاز به یک دستگاه اکسترودر و راهنمایی اولیه دارم. ممنون میشم که من را در این مسیر راهنمایی کنید. جوانان زیادی در سبزوار بیکار هستند که اگر این اتفاق بیافتد این جوانان هم به عنوان نیرو گرفته میشوند و از بیکاری و سردرگمی در می آیند.

  1. مهندس سعید محمدیان

   سلام
   اولاً به شما دوست عزیز برای ورود به این کسب و کار خوش آمد می گویم و ثانیاً سید جواد برای مشاوره یا خرید دستگاه ذغال ساز با ما تماس بگیرید.

  1. مهندس سعید محمدیان

   نظر لطفت هست علیرضا جان
   ما بیشتر فیلم‌ها و کلیپ‌هایمان را در صفحه اینستاگراممون قرار میدهیم. پیشنهاد می‌کنم ما را دنبال کنید.😊😊

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *