عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید زغال

عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید زغال

یکی از موضوعاتی که ذهن خیلی از تولیدکنندگان و افراد علاقه‌مند به تولید ذغال را به خود مشغول می‌کند، این است که چه عواملی در تولید و مرغوبیت زغال تاثیرگذار می‌باشد. علاوه بر استفاده از نوع مواد خام در تولید زغال، عملکرد کوره زغال نیز بر روی کیفیت زغال تولید شده بسیار تأثیرگذار می‌باشد. کوره زغال دستگاهی است که برای تولید بریکت یا (زغال قالبی) که از نوع بیومس (سوخت گیاهی) استفاده می‌گردد و یکی دیگر از عؤامل مهم و تأثیرگذار بر کیفیت زغال جمع شدن خاکستر در دستگاه کوره نیمه صنعتی زغال می‌باشد.

عوامل تأثیرگذار در کیفیت زغال

عوامل مختلفی در تولید زغال مؤثر هستند، اما در بین آنها سه عامل مهم و تأثیرگذاری که می‌تواند بر کیفیت بریکت‌سازی بسیار تأثیرگذار باشد، شامل: خصوصیات فیزیکی زغال، میزان رطوبت و میزان خاکستر تولید شده در دستگاه تولید زغال فشرده باشد. جهت تولید زغال مرغوب و باکیفیت باید آشنایی کاملی با هریک از این سه عامل داشته باشید:

✅ خصوصیات فیزیکی

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی کیفیت زغال میتوان به خصوصیات مواد سازنده زغال در کوره صنعتی زغال چینی اشاره نمود. مواد سازنده‌ای که در تولید بریکت‌های فشرده استفاده می‌شود باید مستحکم و بادوام باشد تا در سیلو و انبارهای بزرگ آنها را نگهداری کرد. مناسب‌ترین محصولات کشاورزی که معمولاً برای تولید بریکت استفاده می‌شود؛ عبارتند از تفاله نیشکر، پوست بادام زمینی، ساقه کتان و سبوس برنج می‌باشد.

یکی از مناسب‌ترین محصولات کشاورزی پوست بادام‌زمینی است که در تولید بریکت در کوره‌های زغال استفاده می‌شود. این محصول میزان رطوبتش از 10% کمتر بوده و 2 الی 3% نیز در کوره خاکستر تولید می‌کند. هرچه میزان خاکستر و رطوبت موجود در مواد سازنده بریکت کم‌تر باشد کیفیت آن در دستگاه تولید زغال بهتر و مرغوب‌تر خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که محصولات کشاورزی از لحاظ خصوصیاتی فیزیکی ضعیف‌تر و نسبت به براده‌های چوب خاکستر بیشتری تولید می‌کنند. در این میان سبوس برنج به دلیل خصوصیات فیزیکی بهتر، درصد مواد قلیایی کم در خاکستر باقی‌مانده و همچنین رطوبت کم، زغال مرغوبی را تولید می‌کند، ولی میزان گرمادهی آن نسبت سایر محصولات مانند چوب کمتر خواهد بود.

✅ میزان رطوبت

میزان رطوبت در تولید زغال مرغوب باید در کمترین حالت ممکن باشد و معمولاً رطوبت موجود در زغال‌ها بین 10 الی 15 درصد است. مشکلاتی که رطوبت زیاد به وجود می‌آورد؛ باعث می‌شود انرژی زیادی را برای خشک کردن بیومس و حتی مشکلات زیادی را برای خُرد کردن سوخت گیاهی به وجود خواهد آورد. پس نکته که باید توجه کرد این است که: اگر میزان رطوبت موجود در زغال تولید شده از درصد ذکر شده بیشتر باشد در پایان زغال از لحاظ کیفیت و مرغوبیت مناسب نخواهد بود.

✅ میزان خاکستر

در زغال‌های مرغوب میزان خاکستر باقیمانده بیومس نسبت به زغال‌های بی‌کیفیت کمتر خواهد بود. خاکستر باقیمانده درصد فراوانی از مواد معدنی قلیایی و پتاس را خواهد داشت. باقیمانده بیومس را از روی میزان خاکستر مواد تعیین می‌کنند. این گونه است که هر چه خاکستر باقیمانده بیشتر باشد، ویژگی ته مانده شدن زغال نیز بیشتر خواهد شد. حال عؤاملی که میزان ته مانده شدن بیومس را تعیین می‌کنند شامل میزان دمای دستگاه تولید کننده زغال فشرده، درصد ترکیب مواد معدنی خاکستر می‌باشد.

تولید زغال فشرده

تولید زغال فشرده

🎯 حتماً بخوانید: چگونه بازار زغال را تحلیل کنیم؟

ویژگی زغال با کیفیت مرغوب

کیفیت زغال از عؤامل تأثیرگذاری است که می‌تواند بر میزان قیمت آن تأثیر بسزایی داشته باشد. از ویژگی‌های مهم زغال مرغوب می‌توان به دوام، بدون بو و بی‌دود بودن آن اشاره کرد. از مهمترین مزیت‌های زغال مرغوب علاوه بر حرارت زیاد و کم بودن خاکستر باقیمانده در زمان اتمام شعله زغال باشد. اطلاع داشتن از عوامل تأثیرگذار در ساخت زغال فشرده به افراد کمک فراوانی در تولید ذغال مرغوب و با کیفیت خواهد کرد.

مسئله مهم و اساسی که در تولید زغال مرغوب تأثیرگذار است؛ عوامل مؤثر بر کیفیت آن می‌باشد. مواد اولیه خام برای تولید زغال فشرده در مرغوبیت زغال فشرده مؤثر بوده و عملکرد کوره‌های تولید زغال نیز بر روی کیفیت و مرغوبیت زغال فشرده تأثیرات بسزایی دارند. در واقع کوره زغال دستگاهی است که برای تولید زغال فشرده قالبی که از ضایعات چوب بدست می‌آید، طراحی شده است.

سخن پایانی

بازار فروش زغال‌های کبابی همیشه در ایران داغ بوده و است؛ ما ایرانیها اصولا به کباب و طبیعتگردی علاقه زیادی داریم. در رابطه با بازار فروش زغال قلیان نیز با وضیعت این روزهای جامعه و تذکرها و هشدارهایی که در رابطه با مصرف بالای قلیان رواج آن در بین جوانان ایرانی داده می‌شود؛ نیازی به توضیح نیست که همه‌چیز خوب است و سرمایه‌گذاران کافی است به دنبال زغال خوب و مرغوب بروند.

ما تمام سعی خود را کردیم تا شما را با عوامل تأثیرگذار تولید زغال فشرده آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات سایت ما را هم بخوانید و نظرات، تجربیات و سؤالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اِشتراک بگذارید.

تماس با مشاورین ماشین سازی متحدان

تماس با مشاورین ماشین سازی متحدان

میلاد محمدی وب‌سایت
کلمات، قطعه‌های بی‌جان پازل هستند. بازی نوشتن، دمیدن روح یک مفهوم فنی پیچیده در همین کلمات سادهٔ بی‌جان است. بازی استراتژیک لذت‌بخشی که چند سالی است به اصلی‌ترین تفریح میلاد تبدیل شده است!

‫4 نظر

 • سید جواد گفت:

  خدا قوت 😊. دوست عزیز من می خوام در سبزوار کارگاه ذغال راه اندازی کنم. به اندازه نیاز جا دارم نیاز به یک دستگاه اکسترودر و راهنمایی اولیه دارم. ممنون میشم که من را در این مسیر راهنمایی کنید. جوانان زیادی در سبزوار بیکار هستند که اگر این اتفاق بیافتد این جوانان هم به عنوان نیرو گرفته میشوند و از بیکاری و سردرگمی در می آیند.

  • مهندس سعید محمدیان گفت:

   سلام
   اولاً به شما دوست عزیز برای ورود به این کسب و کار خوش آمد می گویم و ثانیاً سید جواد برای مشاوره یا خرید دستگاه ذغال ساز با ما تماس بگیرید.

 • علیرضا گفت:

  روز بخیر
  مطالب سایتتون خیلی خوبه. لطفاً فیلم از کارگاه زغال هم در سایت بگذارید. ممنونم

  • مهندس سعید محمدیان گفت:

   نظر لطفت هست علیرضا جان
   ما بیشتر فیلم‌ها و کلیپ‌هایمان را در صفحه اینستاگراممون قرار میدهیم. پیشنهاد می‌کنم ما را دنبال کنید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *