راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده

 • سرمایه داری ولی نمی‌دونی باید چه کار کنی؟
 • به فکر راه‌اندازی خط تولید هستی؟، اما نمی‌دونی چه خط تولیدی را راه بیاندازی؟
 • سوالت این هست که راه اندازی خط تولید زغال فشرده را از کجا شروع کنم؟

اگر شما هم جز این دست از افراد هستید، باید بگویم که جای درستی آمده‌اید خط تولید زغال فشرده یکی از پرسودترین کسب‌و‌کارهای صنعتی است که رونق زیادی دارد و هم اکنون در سراسر کشور قابل اجراء است. از جمله مزایای این شغل و حرفه‌ را می‌توان:

 • فراوان بودن مواد اولیه از جمله خاک اره
 • روش تولید آسان
 • نیروی کار کم در کارگاه
 • عدم وابستگی به واردات دستگاه‌ها
 • پتانسیل فروش بالا

اشاره کرد. ماشین سازی متحدان ارائه دهنده خط تولید زغال فشرده و کلیه آموزش‌ها و خدمات و نصب رایگان دستگاه‌های زغال در کارگاه برای تمام عزیزان در سراسر کشور است. امروزه تولید زغال یک صنعت جدید در کشورهای خاورمیانه به حساب می‌آید و دارای بازار خرید و فروش خوبی بوده و از آن دسته شغل‌های پردرآمد در کشور می‌باشد. تولید زغال از قدیم سود زیادی داشته است.

مهم‌ترین مزیت تولید زغال فشرده به دلیل فراوان بودن مواد اولیه مثل خاک اره است که در کارگاه‌ها چوب‌بری و مبلمان چوبی با هزینه بسیار مناسب و ارزان خریداری شده سپس به کارخانه‌های تولید زغال منتقل می‌گردد.

راه اندازی خط تولید ذغال فشرده با ماشین سازیزی متحدان

زغال فشرده چیست؟

قبل از شروع بهتر بدانید که زغال فشرده چیست؟ زغالی که به زغال چینی معروف است. رایج‌ترین نوع بریکت سوختنی است که با گرد و غبار چوب یا خاک اره در خط تولید زغال فشرده تولید و عرضه بازار می‌شود. زغال فشرده (دستگاه بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک اره، تراشه چوب و زغال سنگ نارس می‌باشد. خط تولید زغال فشرده به دو روش صنعتی و سنتی می‌باشد:

 1. روش سنتی: متریال ما چوب و فضای کوره اتاق کاهگِلی است.
 2. روش صنعتی: با استفاده از کوره صنعتی برای راه‌اندازی خط تولید زغال به دستگاه تولید زغال که با پیشرفت تکنولوژی تولید شده است نیاز داریم. مواد اولیه کارگاه‌های تولید زغال صنعتی از 4 ماده خاک اره، پوست گردو، پوست بادام و خاکِ زغال تشکیل می‌شود.

اگر قصد ورود به خط تولید زغال فشرده را دارید بهتر است با آگاهی و مشورت از افراد باتجربه اقدام کنید. شما می‌توانید برای راه‌اندازی خط تولید صنعتی و خرید دستگاه که در ادامه با این موارد بیشتر آشنا می‌شوید، با مشاوران و کارشناسان ما در ماشین سازی متحدان در ارتباط باشید

نحوه تولید زغال فشرده چگونه است؟

برای تولید زغال فشرده نیاز به راه‌اندازی خط تولید به کارگاه، دستگاه‌‌ زغال ساز و نیروی کار نیاز دارید. در فرآیندی خاک اره تبدیل به بریکت می‌شود (یعنی خاک اره با دیگر مواد ترکیب شده و در قالب فشرده قرار می‌گیرد که بعد به شکل مستطیل می‌شود.) سپس از مرحله تولید وارد کوره شده و در آنجا به ماده هموژن عملیاتی که در آن خواص فیزیکی ماده به کربن خالص تبدیل می‌شود و در آخر این فرآیند زغال به وجود می‌آید که بعد با بسته‌بندی به بازار و فروشندگان زغال انتقال می‌یابد.

تماشای فیلم خط تولید زغال فشرده با خاک اره

هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟

برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده شما باید هزینه‌های ثابتی همچون (اجاره سوله، دستمزد کارگر، هزینه مصرف انرژی، استهلاک دستگاه، هزینه بسته‌بندی و هزینه حمل مواد اولیه) را دارید. جدول زیر هزینه‌های ثابت ماهیانه خط تولید زغال فشرده را نمایش می‌دهد.

هزینه‌هامبلغ(تومان)
اجاره سوله12.000.000
دستمزد 2 نیروی کا در کارگاه16.000.000 + حق بیمه کارگر: 2.800.000 می‌شود
هزینه مصرف انرژی4.500.000
اِستهلاک دستگاه2.000.000
هزینه بسته‌بندی9.100.000
هزینه حمل مواد اولیه10.000.000
هزینه مواد اولیه در یک‌ماه94.224.000
هزینه‌های ثابت ماهیانه خط تولید زغال فشرده

برای راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

اگر تصمیم به راه‌اندازی کارگاه زغال برای خود گرفته‌اید تا به سود فراوانی برسید باید این را بدانید در این شغل مُستلزم تولید زغال با کیفیت باید ‌باشید و تولید زغال با کیفیت از طریق راه‌اندازی خط تولید زغال با تجهیزات و دستگاه‌های مناسب و نوین مُیسّر می‌باشد.

صنعت ذغال فشرده کارآفرین می خواد

انواع دستگاه زغال فشرده

دستگاه نیو توربو:

از مهم‌ترین دستگاه‌های بخش راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده دستگاه نیو توربو می‌باشد. تولید بریکت با مرغوبیت بالا، مطلوب یا ضعیف از عملکرد دستگاه نیو توربو می‌باشد. دستگاه نیو توربو یکی از ماشین آلات صنعتی که به عنوان هسته مرکزی خط تولید زغال فشرده شناخته شده است. این دستگاه برای تولید زغال فشرده از مواد اولیه همچون خاک اره و خاکه زغال می‌باشد. دستگاه بریکت ساز یا نیو توربو یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید در مورد این دستگاه بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم که مقاله: همه چیز در مورد دستگاه نیو توربو را مطالعه نمایید.

کوره نیمه صنعتی:

به منظور تولید زغال فشرده می‌توانید از دستگاه تولید زغال فشرده استفاده بکنید، شما می‌توانید برای خود خط تولید کوره زغال را راه‌اندازی کنید و با توجه به درخواست‌های بالای بازار برای عرضه این محصول، شرایط فروش بسیار مناسبی را خواهید داشت. به دستگاه‌های تولید زغال فشرده، کوره جداره‌ای نیز گفته می‌شود و با استفاده از کوره جداره‌ای می‌توان زغال‌های مخصوص کبابی یا قلیانی را تولید و عرضه بازار کرد.

دستگاه خشک‌کن یا سَرند:

دستگاه خشک‌کن یکی از دستگاه‌هایی است که در خط تولید زغال فشرده استفاده می‌شود. از این دستگاه برای از بین بردن رطوبت مواد وارد شده به دستگاه استفاده می‌شود که با گذاشتن از سَرند (صافی) با دستگاه قابل تنظیم میزان حجم ورودی مواد وارد لوله‌های سینوسی شده و با گردش در لوله‌های سینوسی به میزان رطوبت موردنظر بین 4 الی 8 درصد می‌رسد و با ورود سیکلون در آن جمع می‌شود تا برای استفاده در اِکسترودر از آن خارج شود.

دستگاه‌های دیگری هم هستند که در خط تولید زغال فشرده استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها و تجهیزات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دستگاه سکه کُن دو تیغ یا دستگاه سکه کُن یک تیغ
 • دستگاه مخزن گرمکن حرارتی و گرمایشی
 • دستگاه خشک‌کن به همراه بیست متر لوله آهنی
 • دستگاه مکنده توربینی 12 پره
 • دستگاه سیکلن گُریز از مرکز
 • دستگاه میکسر 12 پره
 • دستگاه اِکسترودر یا فشرده سازی
 • کوره صنعتی چهارجداره فیلتردار، چهار منظوره: بریکت، کبابی، لیمو و خشک‌کن
 • فیلتر مادر کاهنده دود

در خط تولید زغال فشرده عمل فشرده‌سازی بر حسب نوع و اندازه ماده اولیه، نوع محصول موردنظر و یک فرآیند تولید اندازه‌گیری می‌شود. اگر ماده خام مورد نظر خاک‌اره یا براده چوب باشد؛ لیگنین چوب (یکی از ترکیبات اصلی تمام گیاهان آوندی) تحت فشار زیاد که با افزایش دما نیز همراه است؛ آزاد شده و موادی را که قرار است فشرده یا بریکت شوند را به هم می‌چسباند.

در طی فشردن مواد، دما به قدر کافی افزایش می‌یابد تا از مواد اولیه (خاک اره) هم جوشی یا مواد چسبنده مختلفی آزاد شود. در انجام موفقیت‌آمیز این فرآیند مقدار رطوبت مواد خام باید حداقل 10% باشد. به این نکته توجه کنید که دمای بالا سبب تبخیر رطوبت در مواد خام می‌شود و در رطوبت‌های بالا نیز ممکن است بخار داغ زیاد تولید و خروج آن از سیلندر باعث اِنبساط و تخریب بریکت شود. در خط تولید زغال فشرده باید تمامی این مراحل حفظ شود.

فرآیند تولید زغال فشرده

بعد از تولید بریکت، نوبت به پخت در کوره می‌شود. برای پخت 2 نوع کوره مورد استفاده قرار می‌گیرد. (سنتی – صنعتی). به جرأت می‌توان گفت: که کوره‌های صنعتی در کارگاه‌های تولید زغال کارآیی خوبی را ندارند و به همین دلیل ما فقط این نوع کوره را به مشتریان پیشنهاد می‌کنیم.

مزایای کوره زغال با آجر

 • خودسوز بودن کوره‌ها (بدون نیاز به برق، گاز و گازوئیل)
 • بدون آلایندگی
 • اشغال فضای کم برای ساخت کوره‌ها

اگر می‌خواهید بدانید هزینه تولید زغال فشرده چقدر است، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله: هزینه راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده چقدر است؟ ما را مطالعه نمایید.

مزایای تولید زغال فشرده

 • با استفاده از زغال فشرده بسیاری از هزینه‌های مصرف انرژی را پایین خواهید آورد.
 • زغال فشرده هیچ سولفور و یا گاز خطرناکی را اِنتشار نمی‌دهد.
 • به دلیل فشرده‌سازی و متراکم کردن این ماده در خط تولید زغال فشرده حدود 90 درصد از پسماندها کاهش پیدا می‌کند.
 • رطوبت پایین این ماده باعث می‌شود تا سوخت بیشتر و بهتری انجام گیرد.
 • زغال فشرده در هنگام تماس یا کار با مواد دیگر خاصیت خورندگی ندارد.
 • خط تولید زغال فشرده، زغال‌های فشرده‌ایی را تولید می‌کند که کمترین دود را در هنگام سوختن داشته باشند.

تولید و توزیع زغال فشرده

از پرس کردن خاک اره با حرارتی بین 200 الی 400 درجه، بریکت‌ها یا اصطلاحاً شمش‌های زغال حاصل می‌شود. روند تولید این زغال همانند تولید زغال سنتی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. از جمله موارد استفاده در خط تولید زغال فشرده (زغال چوب) را می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • منبع انرژی برای گرما و پخت و پز
 • ساخت ماسک ضد گاز
 • استفاده از آثار هنری (طراحی و پورتره)
 • مصارف دارویی (به صورت قرص و یا پودر)

روند تولید زغال فشرده

روند تولید زغال فشرده که با 4 مرحله زیر صورت می‌گیرد.

 1. خشک کن: در خط تولید زغال فشرده خاک‌اره‌ی حاصل از دستگاه در این خشک‌کن ریخته می‌شوند. این دستگاه از لوله‌های متناوب تشکیل شده است که هوای گرم در داخل آن‌ها جریان دارد. گذر از این مرحله باعث خشک شدن کامل خاک‌اره می‌شود.
 2. سیکلون: در قسمت انتهایی خشک‌کن یک مخزن مخروطی شکل وجود دارد. بعد از خشک شدن خاک اره‌های گذرنده از لوله‌های خشک‌کن، در این مخزن جمع می‌شوند و آماده پرس‌شدن می‌شوند.
 3. نیو توربو: در خط تولید زغال فشرده برای پرس کردن خاک اره مرحله قبل و تبدیل به بریکت کردن آنها به این دستگاه تعلق می‌گیرد.
 4. کوره: به منظور پخت زغال که در دو نوع صنعتی و سنتی صورت می‌گیرد.

تماس با مدیران ماشین سازی متحدان

نیروی کار مورد نیاز در کارگاه زغال فشرده

نیروی انسانی برای کارگاه تولید زغال فشرده برای بسیاری از افرادی که به تازگی می‌خواهند تولید زغال فشرده را شروع کنند، سؤال است که به چند نفر نیرو در کارگاه نیاز است؟ و چه کارهایی باید انجام شود؟ در یک کارگاه تولید زغال فشرده، با یک خط تولید (یک دستگاه زغال ساز) به حداقل سه نفر نیروی انسانی نیاز است. یک نیرو به طور دائم با دستگاه بریکت ساز یا دستگاه نیو توربو و دو نفر دیگر در وسط کارگاه کار کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم 0 تا 100 راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده را به شما عزیران با زبانی ساده و روان توضیح دهیم. صنعت زغال فشرده یک صنعت خوب و پردرآمدی است و اگر شما عزیزان، علاقه‌مند به این صنعت شده‌اید با مشاورین گروه صنعتی ماشین سازی متحدان تماس بگیرید. سوالات، نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

82 دیدگاه دربارهٔ «راه‌اندازی خط تولید زغال فشرده»

 1. روح الله عبدی پور

  سلام
  من ساکن ترکیه هستم و از طریق ویدیوهای یوتیوب با کانال شما آشنا شدم. محتواهای خیلی خوبی در زمینه زغال فشرده تولید می‌کنید. سپاس از شما

 2. از طریق وبینار با مجموعه ماشین سازی متحدان آشنا شدم، می‌تونم بگم که مجموعه‌ای خیلی قوی و پاسخگو هستند.

 3. طیبه صالحین

  در حال حاضر راه اندازی خط تولید زغال فشرده بسیار سخت و دشوار شده. چون هم رقبا بیشتر شدن و هم اینکه کلاهبرداران.
  پیشنهاد میکنم در مورد مال‌باختگان زغال فشرده تحقیق کنید.

 4. خیلی هم عالی. فقط باجناق من 4 ماهه پیش برشکسته شد، حدود یکسال خط تولید زغال فشرده رو راه‌اندازی کرد و جز ضرر و بدهکاری هیچ چیز دیگه ای رو بنده خدا ندید.

  1. وققتون بخیر
   خیر آقای کیانوش در مقابل درآمدی که ماهانه از خط تولید به دست می‌آورید، رقمی زیادی به حساب نمیاد..

 5. من خیلی وقت هست که می‌خواهم وارد این صنعت بشم. فقط تنها ترس و نگرانی ام از دست دادن زمان هست. چون تو زندگی زمان زیاد از دست دادم و حدود ۵ سال در زندان بودم. نمی‌دونم باید چکار کنم؟؟

 6. روح‌الله حیدری

  سلام خیلی خوب بود. میشه در مورد نحوه قیمت‌گذاری زغال هم مطلب در وب‌سایت قرار دهید..

 7. سلام و عرض ارادت
  ما یک سوله 250 متری تو خرم آباد داریم و این سوله همه چیز داره. با باجناقم می‌خواییم تولید زغال چینی رو تو این سوله شروع کنیم، می‌تونم بپرسم قیمت دستگاه‌هایتون چقدر هست؟ و اینکه آموزش هم دارید؟

 8. حسین عبدالهی

  سلام. برای شروع چقدر هزینه لازمه. من یک کارگاه کوچیک میخوام.
  با سه تا داداشام می‌خوام این کار رو شروع کنم. ایا جواب میده؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا